Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Alzheimerova nemoc II. – strašák pro seniory
Obávám se mnohem více věcí než dříve
Promluvte si se svojí rodinou a přáteli o tom, co Vás znepokojuje. Může to být představa toho, co se bude dít dále nebo jak rychle bude Vaše nemoc postupovat. Neexistují žádné všeobecně fungující rady, ale často pomáhá třeba klidná procházka po přírodě nebo obyčejná práce na zahradě. Takové činnosti Vám pomohou uklidnit se a přemýšlet nad něčím příjemnějším.
Někdy se mi zdá, že jsem se zbláznil/a
Kvůli tomu, co způsobuje AN můžete mít někdy pocit, že nad sebou ztrácíte kontrolu. Zkuste o tom někomu říct, to Vám může pomoct, abyste se cítili lépe. Pokud znáte někoho, kdo také trpí AN, může být příjemné si o tom promluvit právě s ním.
Mívám najednou špatnou náladu
Je normální, že prožíváte prudké změny nálady. Pamatujte, že další den může být zase lepší. Zkuste se potěšit nějakou oblíbenou činností.
Někdy mám vztek
Je v pořádku, že jste častěji rozzlobení. Mohlo by Vám pomoci si s někým promluvit. Můžete kontaktovat Vašeho lékaře nebo přímo ČALS.
Někdy jsem smutný/á
Váš život se mění. Lidé s AN často prožívají smutek. Pokud s tím máte opravdu velké problémy, Váš lékař Vám může předepsat léky, které pomohou tyto pocity zmírnit. Budete se možná cítit lépe, pokud budete trávit více času s Vaší rodinou a přáteli. Zkuste dělat něco, co Vás baví. Je důležité udržet si smysl pro humor.
Jsem v rozpacích, když se mi stane nějaká hloupost
Je pro vás jistě nepříjemné, že zapomínáte tváře lidí, ztrácíte se nebo zapomínáte, kam jste si odložili své věci. Abyste zmírnili pocit trapnosti, když se vám něco podobného stane, řekněte ostatním, že máte problémy s pamětí.
Zkuste si vytvořit kartičky, na kterých bude napsáno ˝Děkuji za vaši trpělivost. Mám Alzheimerovu nemoc.˝ Ty pak můžete dávat komukoli (úředníkům, číšníkům,). Pomůže Vám to v komunikaci.
Někdy se cítím strašně osamělý/á
Asi se Vám zdá, že ostatní nechápou, co prožíváte. Pro zmírnění pocitu osamělosti pomáhá s někým si promluvit. Ostatní lidé s AN prožívají jistě to samé. Pokud tedy máte možnost, mluvte o tom právě s nimi.
Připadám si neschopný/á
Problémy s vykonáváním některých činností ve Vás vyvolávají nepříjemné pocity neschopnosti, o kterých byste ale měli s někým mluvit. Jistě Vám pomohou Vaši přátelé a rodina.
Cítím se provinile, když někoho žádám o pomoc
Většině lidí není příjemné žádat o pomoc nebo se muset na někoho spolehnout. Vy ale budete čím dál více závislí na další osobě. Proto je důležité, abyste se smířili s tím, že často něčí pomoc potřebujete. Ostatní to jistě přijmou a rádi Vám pomohou.
Co pro sebe ještě mohu udělat?Zdraví
Pečujte o sebe tak, abyste si zachovali dobré zdraví.
· Pokud jste unavení, odpočívejte.
· Pravidelně cvičte, ale raději to nejdříve zkonzultujte s lékařem.
· Jezte zdravě.
· Přestaňte pít alkohol nebo ho alespoň omezte. Jeho konzumace by mohla zhoršit příznaky nemoci.
· Berte léky tak, jak máte předepsáno. Pokud si nepamatujete, kdy je brát nebo zapomínáte, poproste někoho, aby na to dohlédl.
Kvůli zhoršující se paměti a problémům s rozhodováním je čím dál tím více ohroženo Vaše bezpečí.
· Nezůstávejte sami doma. Pro Vás i Vaše blízké bude lepší, když Vás nenechají samotné po nějakou delší dobu. Oni budou moci být klidnější, že se Vám nic nestane a i pro Vás bude příjemné strávit čas s někým, kdo Vám dodá pocit bezpečí.
· Řízení. Vaše nemoc dojde do takové fáze, kdy ani pro Vás a ani pro ostatní nebude bezpečné, abyste dál řídili auto. AN způsobuje úbytek paměti a ztrátu schopnosti rychle se rozhodovat a následně reagovat. Přemýšlejte o jiných dopravních prostředcích jako je třeba městská hromadná doprava, taxi. Na mnoho míst se dá také dojít nebo zkuste požádat přátele nebo někoho z rodiny, aby Vás odvezli.
· Elektrické přístroje. Vytvořte si kartičky, na které napíšete, co máte udělat při používání nějakého přístroje. Např. ˝vypni sporák˝, ˝vytáhni žehličku ze zásuvky˝. Pokud některé přístroje používáte často, bylo by dobré, aby měli automatický vypínač.
· Detektor požáru. Pořiďte si detektor požáru. Může Vám zachránit život, kdyby u Vás doma začalo hořet.
· Jednání s neznámými lidmi. Když k Vám domů přijde někdo, koho nepoznáváte, nepouštějte ho dál. Zeptejte se ho na jeho jméno a telefonní číslo nebo adresu. Potom mu může někdo z Vaší rodiny nebo přátel zavolat.
Co když žiji sám?
Můžete začít žít s nějakým člověkem, který bude ochotný se o Vás postarat. Můžete bydlet se svými příbuznými nebo se přestěhovat do některého z pečovatelských domovů.
· Na to, kde získáte pomoc ohledně dopravy, stravování a udržování domácnosti, se pokuste zeptat Vašeho lékaře nebo kontaktujte nejbližší kontaktní místo ČALS.
· Rozmyslete si, jestli je ještě dobré, abyste se starali o své peníze sami. Pokuste se zjistit, jestli neexistuje ve Vaší bance nějaký program, který by Vám v této situaci vyhovoval.
· Zažádejte si o přímé doručování Vašeho důchodu nebo sociálních přídavků.
· Pokud je to ve vašem městě možné, zajistěte si, aby Vám bylo jídlo dováženo přímo domů.
· Poproste někoho z rodiny, aby roztřídil Váš šatník a nechal tam pouze ty věci, které se vám budou dobře oblékat.
· Svěřte kopie Vašich klíčů některému z důvěryhodných sousedů.
· Poproste někoho, aby Vás každý den navštívil nebo alespoň zatelefonoval. Připravte si vždy soupis otázek, na které se ho chcete zeptat, a co je potřeba vyřešit.
A co budoucnost?
AN se bude postupně zhoršovat. Její příznaky budou čím dál více patrné a Vy budete brzy potřebovat stálou pomoc. Bude lepší, abyste si vše, co je třeba do budoucna, naplánovali již teď. Není totiž nikdy jasné, jak rychle bude nemoc postupovat.
Budete asi potřebovat vyřešit tyto záležitosti:
Práce
· Pokud ještě pracujete, měli byste říct svým nadřízeným i podřízeným, že máte AN a co to znamená. Požádejte někoho, ať vám pomůže jim vše vysvětlit. Bude lepší zkrátit Vaši pracovní dobu nebo se věnovat věcem, které jste schopni zvládat.
· Jestliže vlastníte nějaký podnik, rozhodněte se, jak by měl fungovat dále bez Vás.
Bydlení
· Domluvte se s rodinou, kde bude pro Vás nejlepší bydlet (tak aby to i jim vyhovovalo), až se o sebe nebudete moct postarat.
· Promluvte s nimi také o možnostech domácí péče, stacionářů a jiných služeb, které jsou poskytovány lidem trpícím AN.
Peníze a právní záležitosti
· Ujistěte se, že Vaše peníze bude spravovat někdo, komu opravdu můžete důvěřovat (manžel, manželka, děti).
· Sejděte se s právníkem, abyste určili, kdo bude mít Vaše peníze na starosti. Vezměte s sebou někoho, kdo Vám vysvětlí to, čemu neporozumíte.
· Určete také toho, kdo za Vás bude dělat rozhodnutí, až Vy sami nebudete schopni. Je důležité, aby tato osoba věděla vše o Vašich přáních týkajících se následné péče a změn, které ve vašem životě nastanou.
Když si vše dobře naplánujete, budete moci být klidní. Budete vědět, na koho se můžete spolehnout a Vaše rodina se také díky tomu dozví, jaká jsou Vaše přání.
Iva Holmerová, Eva Studnická
Připraveno s použitím podkladů Alzheimer s Disease International
Téma: Péče o zdraví v důchodu