Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Cukrovka – častá nemoc v důchodu

Publikováno: 12.10.05
Počet zobrazení: 2945

V zemích střední Evropy je mezi obyvatelstvem asi 0,5 % diabetiků a jejich počet stále vzrůstá. Cukrovka znamená významné nebezpečí pro srdce a krevní oběh postiženého. Proto musí diabetici udělat vše pro snížení rizika vzniku vedlejších komplikací. Musí hlavně přizpůsobit svůj život této chorobě.

Důležité je včasné odhalení. Někteří lidé trpí cukrovkou aniž by to věděli a při tom stačí jednoduchý test. V lékárně je k dostání testovací proužek na cukr, který poté stačí jen podržet v proudu moči a ze změny jeho barvy lze snadno odečíst jestli jste nemocní.

Při stanovení diagnózy cukrovky, musíte především změnit své návyky ve stravování.

· Jezte pouze tolik, abyste nepřibírali na váze.

· Jezte místo tří větších jídel denně raději šest menších.

· Cukr musí úplně zmizet z vašeho jídelníčku. U hotových jídel je nutné sledovat množství obsaženého cukru.

· Kontrolujte, kolik obsahuje vaše potrava tuků.

· Odměřujte množství potravin za pomocí váhy přesně podle vašeho dietního plánu.

Psychické problémy:

Diabetici mají někdy pocit, že jsou v boji se svou nemocí zcela osamoceni a nutnou životosprávu pociťují jako nesnesitelnou. Často si dají vnutit nevhodné jídlo, protože se neodváží mluvit o své nemoci před okolím. Zbytečně tak riskují zhoršení zdravotního stavu. V takových situacích je nejlépe plně informovat své okolí o své nemoci a jasně vysvětlit, že potřebujete speciální výživu.

Léčba cukrovky:

Pokud je někomu při preventivním vyšetření zjištěna vyšší hladina krevního cukru (glykemie) je doporučen k vyšetření na interní oddělení. Zde mu je provedeno několik kontrolních odběrů. Pokud výsledky potvrdí diagnózu, je pacient poslán do diabetické Poradny. Tam mu odborný lékař sestaví plán léčby s přihlédnutím na jeho stav, věk a stupeň nemoci. Pacient se na doporučení svého lékaře zúčastní týdenního nácvikového programu na některém se specializovaných pracovišť. Během tohoto pobytu, který je hrazen zdravotní pojišťovnou, se kromě jiného diabetik naučí správně zacházet s glukometrem (přístrojem ke zjištění hladiny cukru v krvi) a injekční aplikací inzulínu. Kromě toho zde působí také psychologové, kteří se snaží pacientům vysvětlit, že pro ně normální život nekončí.

Kontakty:

Svaz diabetiků České republiky

Sokolovská 44

186 00 Praha 8

Diabetologické oddělení II. int. kliniky LF UP a FN

775 20 Olomouc
Téma: Zdraví v důchodu

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: