Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Srdeční infarkt
Příznaky:
· Bolesti na hrudi vyzařující do ramen, paží, krku a nadbřišku
· Pocit tlaku a svíravé, pálivé bolesti na hrudi
· Pocit strachu ze smrti
· Nevolnost, studený pot, rozvíjející se šok
Příčiny vzniku:
Přestože k infarktu srdečního svalu dochází zcela náhle z plného zdraví, příčiny jeho vzniku trvají většinou už několik let. Průsvit srdečních věnčitých tepen je zužován ukládáním bílkovinných látek a tuků, především cholesterolu a triglyceridů do jejich stěny. Tím dochází k dlouhodobému nedostatečnému prokrvování srdečního svalu. Infarkt pak nastává tehdy, když při větší tělesné námaze nebo duševní zátěži se zvýší potřeba zásobování srdce kyslíkem, která ovšem z výše uvedených důvodů vázne. Srdeční infarkt může být vyvolán i náhlým uzávěrem tepny krevní sraženinou (trombem) nebo vmetkem (embolem).
Léčba srdečního infarktu:
U pacienta, postiženého infarktem srdce, je třeba co nejdříve odstranit bolest nasazením léků. Pacienta co nejrychleji dopravte na oddělení intenzivní péče do nemocnice, kde jsou ihned provedena opatření k záchraně života. Lékař především podá léky, které ztlumí zničující bolest v oblasti srdce. Poté podá také v dýchací masce kyslík. Pacient je po příjezdu na intenzivní péči připojen na monitor, kde je sledován jeho srdeční rytmus. Když odezní akutní fáze, tak se dále léčí pomocí léků nebo se přistoupí k operativnímu zásahu.
Prevence:
Bez pomoci lékaře si se srdečním infarktem neporadíme, můžeme mu však předcházet. Zejména se musíme vyhnout některým rizikovým faktorům, které jej mohou vyvolat. Jsou to například: Nesprávná výživa (příliš mnoho tuků, cukrů a solí), dlouhotrvající stres, příliš mnoho cigaret a alkoholu a vysoký krevní tlak.
Závěr:
Srdeční infarkt je velmi nebezpečný. Dochází při něm často k velmi nebezpečným komplikacím ohrožujícím život. Například poruchy srdečního rytmu, zástava srdeční činnosti, protržení srdeční stěny nebo těžký šok. Proto jestli pocítíte některý z výše uvedených příznaků, neváhejte a volejte záchranou službu. Při srdečním infarktu je nutné rychlé jednání!
Téma: Ochrana zdraví v důchodu