Publikováno: 25.01.06
Počet zobrazení: 1994
Na padesát tisíc seniorů čeká v České republice na umístění v domově důchodců. Kvůli nedostatku těchto zařízení se na vyřízení žádosti čeká pět i více let. Nejhorší situace je ve velkých městech, Praze a Brně.
Část poslanců chce proto na stavbu nových domovů důchodců věnovat dvě miliardy, které přešly na ministerstvo financí ze zrušeného Fondu národního majetku (FNM). O jejich návrhu by měla sněmovna jednat na schůzi, která začíná dnes.
„V České republice je totální nedostatek lůžek v domovech důchodců,“ řekl poslanec ČSSD Michal Hašek, jeden z autorů návrhu.
Ministerstvo financí, které šedesát miliard po FNM spravuje, však takové využití peněz odmítá. „Nakládání s těmito prostředky je striktně dáno. To znamená, že i nadále budou používány na dva hlavní účely – pro Státní fond dopravní infrastruktury a na odstraňování starých ekologických zátěží,“ uvedl Jaroslav Růžek z ministerstva financí.
Stavba nových zařízení pro seniory má své odpůrce také mezi lidmi, kteří se sociální oblastí zabývají. „Nejsem přesvědčen o tom, že je zrovna teď vhodné výrazně rozšiřovat kapacitu domovů důchodců,“ řekl Václav Krása, předseda Národní rady zdravotně postižených.
Od příštího roku totiž začne platit nový zákon o sociálních službách. Lidé si pak budou moci vybrat, zda chtějí využívat pomoci pečovatelek ve svém domácím prostředí a nebo v domovech pro seniory. „Současný přetlak se pak může výrazně zmírnit,“ dodal Krása.
Ten se už jako poslanec stavěl proti vysokým výdajům na budování nových domovů a sociálních ústavů a prosazoval, aby finanční prostředky byly více používány na sociální služby v místě, kde lidé žijí. Také nyní tvrdí, že výstavbě nových zařízení pro seniory by měla nejdříve předcházet důkladná analýza.
Za dvě miliardy by se mohla postavit zařízení s celkovou kapacitou asi dva tisíce lůžek. Podle Michala Haška přitom návrh poslanců není předvolebním populismem. „Předložili jsme ho už v loňském roce, ale bohužel tím, jak se ve sněmovně hromadily jiné zákony a probíhaly nejrůznější obstrukce, tak se na něj nedostalo,“ zmínil poslanec. Stavbu zařízení pro seniory podporuje i ministr pro místní rozvoj Radko Martínek.
„Domovy důchodců se zdaleka nestavěly a nerekonstruovaly stejnou rychlostí, jako se v devadesátých letech budovaly například domy s pečovatelskou službou,“ zmínil ministr. Podle něj je však otázkou, zda je na tyto účely vhodné využít právě peníze po bývalém FNM.
Téma: Senioři a bydlení
Vaše komentáře
Celkem 3 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)
00.00.0000 00:00 Klient
Včerejší předvolební fórum s lídry pol.stran " Otázky V.Moravce speciál " ve Zlíně, potvrdilo prostřednictvím televize, že diskuse, probíhající na zdejším portálu pod názvem Třetí věk se opírá o realitu vycházející ze znalosti problematiky a potřebu řešit postupně celkově stav věci v celé šíři sociální oblasti a jejího ekonomického, organizačně administrativního a perzonálního zajištění tak, aby vznikl vpodstatě nový systém včetně využití penzijního pojištění a připojištění a odpovídal potřebám lidí a novým společensko ekonomickým a sociálním podmínkám . To ale nemohou dělat lidé,kteří mírně řečeno na to nemají. Od lídra politické strany - ministra práce a sociálních věcí se vyžadují kvalifikované odpovědi,nikoli žblebty,které hází do éteru p. Škromach.Bohužel takto v praxi se jeví celkově i samotné ministerstvo,které p.Škromach vede.
00.00.0000 00:00 Klient
Víme vůbec proč je v republice tolik žádostí o umístění do domovů důchodců? Chtějí-li poslanci peníze na nové investice v této oblasti, pak asi mají analýzy. Zveřejněte analýzy a otevřete k nim diskusi! Pozn:Takoví poslanci jako je Hašek , pravděpodobně vyrostli někde v ústavu jako sirotci nebo je matka pohodila kamsi do Baby boxu, protože kdyby něco věděli o rodině , rodičovské lásce a pod., pak by také museli něco vědět o synovské odpovědnosti.Ať si přečtou "Dědovu mísu"! Hlavně ať poslanci v záchvatu předvolební euforie ne- schvalují nějaké miliardy !Byly by to vyhozené peníze.Tento problém je mnohem hlubší a závažnější než je možno zde vůbec v krátkosti oddiskutovat. Ministerstvo financí správně odmítá a pravdu má p.Krása, že je nutno počkat na účinnost přijatého zákona. Pak teprve na základě dalších analýz po určité době působnosti lze se k problematice vrátit.Ministr Martínek ale i ministr Škromach velmi,velmi neuváženě populisticky dělají nevhodné kroky,což škodí nejen celé oblasti sociální politiky, ale i ekonomiky.
00.00.0000 00:00 Ostravák
Není to náhodou další t.zv.pastelkovné ? Cca 2 000000 miliony důchodců X 1 000 Kč jsou ty dvě miliardy - nejsou to však 2 miliardy těchto poslanců , jsou to dvě miliardy , o které dostanou méně ostatní . A CO SE PODÍVAT , JAK TO DĚLAJÍ V NĚMECKU, RAKOUSKU, ITALII A TAKÉ V ANGLII ! ! !
Díky nově přijatým opatřením v penzijním pojištění se odhaduje, že jen v prvním roce bude moci dosáhnout na zahraniční nemovitost více než 120 000 anglických důchodců. Do roku 2008 se jejich počet zvýší až na 2 milióny osob. Co více k tomu říci, než že jako budoucího českého důchodce mě jímá bledá závist. Průměrná výše britského důchodu se pohybuje mezi 30 â 40 000 librami ročně. Vezmeme-li za základ kurzu 50 Kč za jednu libru (ať se to snadněji počítá), pak průměrná roční výše důchodu se v Británii pohybuje mezi 1,5 mil. až 2 mil. Kč. O tom si čeští důchodci mohou nechat jen zdát - se svými penzemi si jen velmi obtížně pořídí nemovitost v zahraničí, pakliže vůbec.
Zanechte komentář: