Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vláda zřídila radu pro seniory, povede ji Škromach
„Dvanáct z nich bude zastupovat orgány a instituce veřejné správy, zbývajících 15 pak organizace, jejichž činnost je zaměřena právě na problematiku seniorů a stárnutí populace,“ říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Kabinet si od rady slibuje „systémový přístup k problematice stárnutí a sladění spolupráce ministerstev, organizací i jednotlivců“.
Členové rady by mohli vládě na sklonku volebního období pomoci v otázkách zlepšení zaměstnanosti, bydlení i vzdělávání seniorů. Rada bude daňové poplatníky stát asi 50 tisíc korun ročně, peníze do ní připlují ze „Škromachovy“ kapitoly státního rozpočtu.
2050: Půl milionu nad 85 let
Do důchodového věku se v současnosti dostávají silné poválečné ročníky. Lidský život se prodlužuje. Lidé nad 65 let tvoří asi 15 populace a podle prognóz to bude v roce 2030 téměř čtvrtina a v 2050 to bude téměř třetina – tedy asi tři miliony lidí. V té době bude v Česku žít asi půl milionu lidí starších 85 let. Podle odborníků by společnost neměla stárnutí brát jako hrozbu, ale měla by se ho snažit co nejlépe využít jako potenciál pro sociální a ekonomický rozvoj společnosti.
V roce 2002 přijala vláda Národní program přípravy na stárnutí, který zahrnuje opatření do roku 2007. Týkají se mimo jiné zaměstnávání starších lidí, jejich finančního zabezpečení, zdravého životního stylu, společenských aktivit, vzdělávání či bydlení. Mnohé záměry se ale zatím státu a krajům plnit nedaří. Firmy často nechtějí přijímat pracovníky nad 50 let, považují je za nepružné a nepřizpůsobivé.
Společnost seniory obvykle podceňuje a přistupuje k nim s řadou předsudků. Velmi rozšířený je názor, že starší zabírají místo mladším a mladí na ně jen doplácejí.
***
Vláda pro důchodce a seniory