Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Setkání pražských seniorů splnilo svůj účel

Publikováno: 31.05.06
Počet zobrazení: 1224

Společnýmy organizátory byly rada seniorů ČR, Městský výbor svazu důchodců a občanské sdružení Občané za svá práva v Praze. Záštitu nad setkáním převzala radní hl. města Prahy Mgr. Hana Halová. I když se pozvaní ministři omluvili a poslali své zástupce settkání pražských seniorů splnilo svůj účel.

Bylo věcné a stalo se odrazovým můstkem podobným akcím, které se uskuteční na dalších místech ČR. Debatovalo se hlavně na téma bytová a sociální reforma v Praze a jejich vliv na seniory. Tedy o věcech, které jsou vzhledem k nově přijatým zákonům nejen časově, ale i v kontextu s jejich možnými dopady na seniory velice aktuální.
I proto, že je Praha „nejstarším“ krajem v ČR. Jak uvedl předseda RS ČR Zdeněk Pernes, v metropoli dnes žije téměř čtvrt milionu důchodců (244 908), přičemž 183 761 je starších 65 let. Více než 140 000 z celkového počtu jsou ženy.
I když je Praha nejbohatším krajem u nás, neplatí to o důchodcích. Nejenom proto, že v metropoli jsou vyšší životní náklady než jinde. Rozdíl mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou je totiž v Praze vyšší než v ostatních krajích, což někteří debatující označili za diskriminaci.
Faktem je také, že více než 120 000 seniorů žije v nájemních bytech, dotýká se jich zákon, který umožňuje jednostranné zvyšování činží v těchto bytech. Už od příštího roku to bude v některých částech o více než 20%. Z toho, jak potvrdila debata, mají mnozí senioři obavy. I proto, že se média této problematice příliš nevěnují a mnohým lidem chybějí informace. Nejen o tom, co z nových zákonů vyplývá – např. možnost výpovědi z bytu bez soudního rozhodnutí. Mnozí nevědí ani o tom, že na popud RS ČR vznikla ustanovení, která právě seniorů ve vztahu k majitelům nemovitostí poskytují zvláštní ochranu.
Hovořilo se i o tom, kdy a jak požádat o státní příspěvek na bydlení a za jakých okolností je možné ho dostat.
Představitelé magistrátu přítomné informovali o systému sociálních služeb v Praze. V současné době je v Praze 15 882 žádostí na umístění v domovech důchodců a ústavech sociální péče. I když toto číslo neodráží skutečnou potřebu, protože mnozí se jen tzv. jistí a akutní stav je zhruba 20% žádostí, musel magistrát čelit kritice, že míst v domech s pečovatelskou službou je nedostatek a čekací doby na přijetí jsou dlouhé.
Něktéří diskutující vyjádřili názor, že metropole nevydává na potřeby důchodců tolik, kolik by bylo třeba. Další hovořili o zdražování plynu, vody a rostoucích výdajích na topení, což postihuje zejména seniory a mladé rodiny. Poukazovali ale i na to, že ve srovnání se Slovenskem je situace lepší a nabádali, že je třeba zabránit tomu, aby ve volbách zvítězily strany, které se chystají slovenský model napodobovat.
Představitelé hnutí Občané za svá práva v Praze uvedli, že důchodci se musí aktivně bránit, a vyzvali je k účasti na demostraci 2. října v Praze. Přítomní demostraci označili za potřebnou, zejména pokud by vývoj po volbách přinesl zhoršení situace.

Zdroj: Doba seniorů

Téma: Důchodce a společnost

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: