Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Cukrovka, její komplikace a možnosti léčby
Komplikace cukrovky souvisejí s poškozením cévních stěn a nervových buněk. Tato poškození jsou způsobena zvýšeným nebo kolísajícím množstvím glukózy v krvi. Poškození drobných cévek a kapilár je označováno jako komplikace mikrovaskulární (mikro – drobný, malý), jsou-li poškozeny cévy větší, vznikají komplikace makrovaskulární (makro -velký).
K mikrovaskulárním komplikacím patří:
- poškození oční sítnice, které může vést až k úplné slepotě (diabetická retinopatie),
- postižení ledvin, může vést až k selhání jejich činnosti (diabetická nefropatie),
- poškození nervových buněk i drah. Při tomto postižení je snížen práh bolesti.
Při drobných poraněních může vznikat těžká komplikace na dolních končetinách, tzv. diabetická noha. Vzniká u cukrovky na základě porušeného cévního zásobení (mikro- i makropatie). Mohou vznikat také vředy, záněty kloubů apod. Komplikace si může vyžádat dokonce amputaci nohy.
Makrovaskulární komplikace se mohou projevovat:
- ischemickou chorobou srdeční, infarktem myokardu i náhlým srdečním selháním,
- cévní mozkovou příhodou,
- zubními poruchami (kazivost, parodontóza, padání zubů), – sexuálními problémy, zejména u mužů,
- náchylností k infekčním onemocněním, větší nemocností.
U starších pacientů se často na diabetes zapomíná a onemocnění se diagnostikuje až u poloviny diabetu 2. typu při rozvoji nějaké komplikace. Proto by sledování krevního cukru mělo být součástí nejen kontroly diabetu, ale především preventivního vyšetření v ordinaci praktického lékaře.
Rizika vzniku komplikací lze významně snížit:
- pravidelnou kontrolou hladin glukózy v krvi (glykémie),
- pravidelnou kontrolou hodnot krevního tlaku,
- pravidelnou kontrolou a léčbou zvýšených hodnot cholesterolu a dalších tuků v krvi (cholesterol a triglyceridy),
- nekouřit.
Proto každý, kdo u sebe zjistí popsané příznaky, by měl vyhledat svého lékaře.
Možnosti léčby
Diabetes mellitus – cukrovka - je onemocnění, pro které je typický sklon k postupnému zhoršování. V různých obdobích svého rozvoje proto také vyžaduje různé způsoby léčby. Cílem je udržovat koncentraci krevního cukru v krvi (glykémii) v normálním rozmezí, protože ke komplikacím dochází právě při zvýšené koncentraci glukózy v krvi (hyperglykémii).
Léčba diabetu 1. typu proto zahrnuje pečlivě stanovenou dietu, tělesnou aktivitu, několikrát denně měření glykémie a odpovídající dávky inzulinu.
Diabetes 2. typu vyžaduje rovněž dodržování dietního režimu, přiměřený tělesný pohyb, domácí sledování glykémie a pravidelné užívání předepsaných léků (takzvaných perorálních antidiabetik), někdy lékař doporučí i injekční inzulin.
Zlepšení zdravotního stavu diabetiků včetně poklesu komplikací dokumentují četné klinické studie (např. UKPDS – United Kingdom Prospective Diabetes Study). Jedná se o velké až dvacetileté studie hodnotící výsledky léčby diabetiků 2. typu. Ty ukázaly, že udržování glykémie co nejblíže normálním hodnotám významně snižuje riziko komplikací. Podobná studie (DCCT – Diabetes Control and Complications, prováděná v Kanadě u diabetiků 1. typu) porovnávala výsledky konvenční léčby zabraňující vzniku hypo- a hyperglykemických stavů podáním jedné až dvou dávek inzulinu denně s nemocnými, kterým na základě opakovaného měření glykémie i několikrát denně byly stanoveny dávky inzulinu aplikovaného třikrát až čtyřikrát denně pomocí inzulinové pumpy.
Výsledky ukázaly, že u konvenčně léčených diabetiků zůstávala koncentrace glukózy beze změn, ve skupině intenzivně léčených pacientů došlo k významnému poklesu koncentrace glukózy v krvi. Tito pacienti měli také významně nižší počet komplikací.
Proto je nutné dodržovat pravidelné kontroly krevního cukru, léčebný plán stanovený odborným lékařem, diabetologem, mít odpovědnost sám k sobě a plnou důvěru ke svému lékaři.
Zdroj: Internet – autor: MUDr. Olga Wildová
***
Senioři a zdaraví