Dnes je 20.09.2024, Svátek má Oleg, zítra Matouš

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Kostival Lékařský (Symphytum officinale L)

Publikováno: 22.08.06
Počet zobrazení: 1040

Tato léčivá rostlina patří mezi naše nepostradatelné a nejlepší bylinky, které příroda poskytuje.


Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých příkopech a podél potoků. Najdeme ji i při plotech a na rumištích, kde kvete zvenku tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý, tlustý jako palec. Na řezu je velmi slizký, takřka mazlavý a mastný.
Kořeny má hluboké a sotva je možné ho vyhubit. Kořen vykopáváme na jaře a na podzim, nejlépe rycími vidlemi. Čerstvá nať se sbírá před a v době květu.
Kostival se lidově nazývá „hadí mord“, který se u nás pěstuje v zahradách a používá v kuchyni.

Tinktura z kostivalu, kterou si velmi lehce sami připravíme, skrývá v sobě obdivuhodnou moc. Nemocným, které po léta léčili nejlepšími preparáty proti revmatismu a otokům kloubu, se velmi rychle pomůže touto tinkturou.
Také listy kostivalu pomohou už za jednu noc, když je ovaříme a jako teplou kaši položíme na ochrnuté končetiny. Tato procedura pomáhá, když bolesti pocházejí z přetažení, podvrtnutí, vykloubení či záchvatu mrtvice. Tento obklad pomáhá při zánětu kloubů nohou a rukou. Kašovité obklady mohou přinést úlevu i při příčném ochromení. Teplé obklady z kaše pomáhají i při bércových vředech, při revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech, bolestech šíje, bolestivých pahýlech po amputaci, ba dokonce při zánětu okostice.
Prášek z kostivalu lze dnes již dostat v mnohých lékárnách.
Z kořene je možné připravit i čaj, který se používá vnitřně při bronchitidě, poruchách trávicích orgánů, krvácení žaludku, při zápalu pohrudnice. Pijeme jej přes den dva až čtyři šálky po doušcích.

Obklady z tinktury je možné s nejlepším úspěchem použít při vnějších i vnitřních ranách, při poraněních všeho druhu, např. pohmožděninách, výronech krve a zlomeninách.

Listy kostivalu se nepoužívají pouze na obklady, ale i jako přísada pro celkovou koupel, při revmatických bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených ploténkách. Při poruchách prokrvení v nohách, při křečových žilách a na doléčení zlomů kostí používáme sedací koupele z kořene kostivalu.
V některých krajích se listy kostivalu vkládají do omeletového těsta a vypékají se. Účinné látky této léčivé byliny tak může využít celá rodina.

Způsoby užívání:

  • Způsoby přípravy čaje z kořenů:
    Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v 1/2 litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.
  • Míchaný čaj při žaludečních vředech:
    Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody spaříme a necháme vyluhovat 3 minuty. Denně pijeme tři až čtyři šálky po doušcích.
  • Kašovité obklady:
    Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku. V šálku vřelé vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé položíme na nemocné místo a zabalíme.
  • Obklady z listů:
    Čerstvé listy umyjeme, na desce válečkem (možnost použít i teplých na obklad) na nudle rozválíme, položíme na příslušné místo a zavážeme.
  • Přísaha do celkové koupele:
    500 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.
  • Přísada do sedací koupele:
    Postupujeme stejně jako při celkové koupeli, ale použije pouze 200g listů.
  • Tinktura z kořene:
    Kořeny kostivalu umyjeme a kartáčem očistíme, nadrobno rozřežeme. Volně jimi naplníme láhev až po hrdlo, zalijeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou, postavíme na 14 dní na slunko nebo blízko kamen. Kořeny musí být v pálence ponořené.
  • Mast z kostivalu:
    4-6 (podle velikosti) čerstvých, umytých kořen jemně posekáme a krátce upražíme v 250g čistého sádla, přes noc necháme stát.
    Druhý den ohřejeme, scedíme přes hadr (plátno) a zbytek vylisujeme (vymačkáme rukou) poté naplníme malé čisté nádobky (kelímky od krémů) a vložíme do chladničky.
    Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše. Mast je nepostradatelná při léčení ran u lidí, ale i u zvířat.
  • Víno z kostivalu:
    2-5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno nařezaných vyluhujeme 5-6 týdnů v litru přírodního bílého vína.
    Je to vynikající lék při chorobách plic.

UPOZORNĚNÍ!!! Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!

Zdroj: Internet

***
Téma: Senioři a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: