Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Proč číst knihy?

Publikováno: 31.08.06
Počet zobrazení: 3004

˝Co je kniha? Řada malých značek. Nic víc. Je na čtenáři, aby z nich sám vyvodil tvary, barvy a city, jimž tyto značky odpovídají. Na něm závisí, je-li kniha matná nebo skvělá, ohnivá nebo ledová.˝ (Anatome France)

Ne nadarmo se říká, že pes a kniha jsou nejlepší přátelé člověka. Oba nám dělají společnost v době našeho smutku, štěstí a samoty. Neodsuzují, nevyčítají. Mlčky se vpíjíme do osudů hlavního hrdiny a najednou nám připadá, jako bychom nežili život jeden, ale rovnou dva. A to sice ten náš a ten, který se skrývá za černými písmenky vytištěných na papíře; svět v knize častokrát reálnější než ten náš. Kolikrát se nám ani nechce věřit, že se celou dobu nacházíme pouze doma v naší postýlce a vše je opravdu jen fikce, pouhá smyšlenka nějakého autora.

Ale proč by měl vlastně člověk číst knihy? V poslední době se často stává, že mnoho z nich se dočká i filmového zpracování. Není tedy jednodušší pustit si filmovou podobu příběhu a strávit u televize hodiny dvě, nežli se zabývat s četbou třeba i několik týdnů? Mnozí mi ale dají za pravdu, že filmoví režiséři nejednou interpretují příběh jiným způsobem, než jak je pojmut v knize. Postavy najednou dostávají úplně odlišnou podobu a stává se z nich někdo jiný.

˝Vždy jsem si představoval, že má hlavní hrdina vlasy černé! Jak to, že je z něho teď blonďák?˝ S takovými zklamáními se setkáme spoustu. Zkrátka, konfrontace s ˝realitou˝ je někdy velmi překvapivá. A to je jeden z mnoha důvodů, proč dávat přednost raději knížkám než filmům.

Dalším kladným bodem při četbě je rozhodně i fakt, že vás kniha donutí přemýšlet a tím tak pomáhá k rozvoji vlastní osobnosti, nemluvě o rozšiřování slovní zásoby. Může vás obohatit o spoustu nových poznatků či sloužit jako zdroj inspirace. V čem vidím výhodu knížek je i fakt, že se dají vzít prakticky kamkoliv a krátí tak dlouhé chvíle v dopravních prostředcích, čekárnách, během školního vyučování či jen zpříjemňují volné chvilky.

Znáte snad lepší pocit, než si po náročném dni zalézt někam před celičkým světem s oblíbenou knížkou v ruce? Inspirujte se z naší nabídky:

  • Program aktivního stylu života pro seniory (více informací o knize)
  • Nedovolte mozku stárnout (více informací o knize)
  • Srdeční infarkt (více informací o knize)
  • Deprese a jak ji zvládat (více informací o knize)
  • Nespavost (více informací o knize)

Zdroj: Internet – autor : Kristýna Bufková
***

Důchodce a volný čas

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

09.06.2007 11:47  Flaubert

"a tím tak pomáhá k rozvoji vlastní osobnosti, nemluvě o rozšiřování slovní zásoby. Může vás obohatit o spoustu nových poznatků či sloužit jako zdroj inspirace." po přečtení této věty mě napadla jen jediná myšlenka - Není to přece jen fikce? Když se nad tím zamyslíme, může to být jisté společenské faux-pas, které se úspěšně předává dál a dál díky rozezleným rodičům, kteří takto argumentují svým malým výrostkům, aby začaly číst. Smysl mé otázky není zpochybnit knihy, i já tvrdím totéž, co je zde napsáno, ale je to nějak fakticky doloženo? Kdo kdy dokázal, že četba knih opravdu toto zprostředkovává? Společnost trpí v několika ohledech nedostatkem faktů, a řídí se jen zaběhnutým systémem a tradicí. Knihy zlepšují slovní zásobu, písničky bystří paměť, atd. ale je to pravda? :-/ Prosím kohokoliv, kdo mi může argumentovat, ať mi napíše na e-mail, nebo přidá koment. Flaubert

Zanechte komentář: