Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Senioři nemají kam jít
Vysočina - Domovy důchodců a domy s pečovatelskou službou praskají na Vysočině ve švech. Volné místo se v nich hledá jen velice těžko, senioři často na umístění v nich čekají i přes tři roky.
˝Uvažoval jsem, že bych odešel do domova důchodců. Musel bych ale tři roky čekat, a tak nevím, jestli bych se toho vůbec dožil,˝ vypráví o svých zkušenostech dvaasedmdesátiletý Miroslav Kříž z Havlíčkobrodska. Své úmysly vzdal ještě než pro ně stačil něco udělat, žádost o umístění si ani nepodal.
V kraji rozhodně není sám. Podobně uvažují určitě i mnozí další senioři. ˝Když jsem si poradil dosud, zvládnu to ještě nějaký ten rok. Dcera bydlí ve stejném městě, pokud budu potřebovat, pomůže mi,˝ říká důchodce.
Ačkoliv v posledních letech vyrostlo na Vysočině několik nových domovů důchodců a domů s pečovatelskou službou, míst je stále velice málo. ˝Obvyklá doba k umístění do domova důchodců od podání žádosti je velice rozdílná. Zejména ve městech to je i přes dva roky, na okraji regionu či ve starších zařízeních to ale může být jen dva měsíce,˝ informoval vedoucí oddělení sociálních služeb krajského úřadu Jiří Bína.
Na celé Vysočině je 23 domovů důchodců. Dvanáct z nich zřizuje kraj, zbytek obce či neziskové organizace. ˝Čítají celkem 2 280 lůžek, ale jejich rozmístění po kraji je značně nerovnoměrné,˝ dodal Bína.
Nynější stav se v budoucnu nijak výrazně nezmění
***
Téma: senioři a bydlení
Přes osm stovek domovů důchodců jich je na Třebíčsku, dvaapůlkrát méně na Havlíčkobrodsku.
Tento stav se z krajského pohledu nikterak výrazně ani v budoucnu nezmění, přidávat lůžka hodlají pouze některé obce.
V nejbližších letech přibude jediný nový domov důchodců: koncem příštího roku se otevře v Pelhřimově. V ostatních ani nepřibudou lůžka. ˝Počkáme na zkušenosti s novým zákonem o sociálních službách, který vstoupí v platnost,˝ vysvětluje současnou zdrženlivost Bína.
Podle zákona dostanou staří občané sociální dávky, které mohou použít i na péči o sebe ze strany rodinných příslušníků. V některých případech se tak může péče o starší příbuzné stát hlavním zdrojem příjmů nezaměstnaných. ˝To může ovlivnit počet žádostí o přidělení místa v domovech důchodců,˝ dodává Jiří Bína.
Zdroj: Internet – MFDNES online – Martin Vokáč – 28.08.2006
***
Téma: senioři a bydlení