Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vzdělávání na Univerzitách třetího věku v ČR
Bylo to již třetí setkání pracovníků z oblasti seniorského univerzitního vzdělávání, které se od r. 2004 v ČR uskutečnilo. Plenární zasedání i oddělení jednání v sekcích měla předem stanovený rámec a vesměs směřovala k řešení aktuálních problémů tohoto nového způsobu vzdělávání na vysokých školách.
V úvodní plenární sekci bylo jednoznačně konstatováno, že nabídka vzdělávacích programů pro starší studenty se stává významnou částí celoživotního vzdělávání. O možnostech a perspektivách svědčí tabulka demografického vývoje, uveřejněná v časopise International Herold Tribune v lednu 2006 (viz. Tabulka), ze které jednoznačně vyplývá potřeba tohoto typu vzdělávání, a to i za předpokladu, že bude vzrůstat počet obyvatel s řádně absolvovaným univerzitním vzděláním. Je totiž třeba počítat s rozvojem moderních technologií a jejich uplatněním v běžném životě (inovační cyklus je v některých oborech už nyní kratší než 5 let).
Úvodní zasedání se též zabývalo analýzou ekonomických podmínek, nezbytných k širšímu rozvoji seniorského vzdělávání. S uspokojením můžeme konstatovat, že české veřejné vysoké školy včas pochopily důležitost této nové role vysokých škol a jsou v současné době ve srovnání s rozvinutými státy EU na špici, jak co se týká šíře spektra nabízených kurzů, tak co do jejich kvality. Hlavní zásluhu na tom má vstřícný postoj obou ministerstev (MŠMT a MPSV), která od r. 2004 poskytují finanční prostředky na rozvojové programy tvorby a rozvoje infrastruktury univerzit třetího věku. Na konferenci bylo předneseno několik krátkých informací o nových kurzech, které svým obsahem i formou ukazují netradiční možnosti vzdělávání. Většina těchto prezentací je v plném rozsahu zveřejněna na web stránkách AU3V.
Značnou pozornost vzbudily tři obsáhlé referáty zahraničních hostů (Finsko, Rakouskou, Slovensko). Hanna Heikilla z Helsinské univerzity referovala o výsledcích projektu, který je zaměřen zejména na možnost vzdělávat starší obyvatele vzdálenějších končin Finska. Vedoucí Centra pro celoživotní vzdělávání na univerzitě v Grazu, Dr. Andrea Waxenegger, představila projekt ˝Vita Aktiva˝, jehož cílem je využití zkušeností seniorů ke zvýšení jejich aktivního uplatnění ve společenském dění. Dr. Babinský seznámil účastníky s organizací seniorského vzdělávání na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě.
Na minulé konferenci v červnu 2004 ustavila Asociace U3V tři odborné komise: projektovou (příprava a následné hodnocení centralizovaného projektu rozvoje infrastruktury), legislativně-akreditační (právní, strukturální a kvalitativní aspekty seniorského vzdělávání) a komisi pro uplatnění ICT (obecné možnosti využité nových ICT technologií). Všechny tři komise projednaly nejdůležitější současné problémy a přijaté závěry jsou rovněž dostupné na uvedené webové adrese.
Závěrečné plenární zasedání se uskutečnilo dopoledne 28. června v nové budově UTB ve Zlíně, Přijaté usnesení odráží současný stav seniorského vzdělávání a naznačuje kroky, které bude třeba v příštím roce uskutečnit:
- vzhledem k prokazatelně vynikajícím výsledkům, dosaženým v letech 2004 a 2005 v rámci integrovaného rozvojového projektu (a očekávaným i v. 2006), bude pro r. 2007 podán návrh na jeho pokračování s názvem ˝Modernizace infrastruktury a kurzů U3V˝,
- s ohledem na dlouhodobě udržitelný systém financování seniorských kurzů je nezbytné usilovat o vícezdrojové financování s narůstajícím podílem samotných účastníků studia,
- systémy ICT otevírají nové možnosti řešení dislokačních i časových problémů.
Považujeme proto za nutné udržovat a dále rozvíjet spolupráci odborných oddělení (center celoživotního vzdělávání) českých vysokých škol a podle možností i výměnu zkušeností v rámci EU (společné projekty, vzdělávací fondy). Využití prostředků ICT považujeme za natolik naléhavé, že doporučujeme uspořádat k této problematice pracovní seminář (workshop), nejlépe ještě do konce r. 2006.
Všichni účastníci (38 ČR, 3 zahraniční hosté) vysoce hodnotili organizační a odbornou úroveň konference, jejíž jedinou slabinou bylo tropické vedro, které v té době ve Zlíně (a širokém okolí) panovalo.
Zdroj: časopis Události na VUT v Brně – Prof. Ing. Petr Vavřín, DrSc.; foto-internet
***
Vzdělávání pro seniory
Vaše komentáře
Celkem 6 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)02.06.2020 19:49 Vladimira Laholova
Dobrý den. Mam dotaz. Otevře se letos psychologie? Mela bych i s kamarádkou velky zájem. Děkuji. Laholova07.05.2008 16:45 Jiřina Krásná
14.04.2008 14:55 Potůček
14.04.2008 11:43 Pavel Novák
07.10.2007 16:18 Evžen Kunst
08.09.2006 17:41 Anna Dufková
Dobrý den,
v tuto chvíli Vám opravdu nedokážu objektivně odpovědět.
Zatím se to nikde neprobíralo, snad v průběhu roku. Ale rozhodně to nebude v rozsahu jako tady ve Zlíně. Nejspíš by to byl jeden kombinovaný cyklus podobně jako je ve Vsetíně.nebo nově v Kroměříži (i technické témata, i společenskovědné v jednom 2-letém cyklu). Spíš mám obavy z organizační stránky - už toho máme tady ve Zlíně opravdu hodně, otevřel se cyklus v Kroměříži - ale tam žádná jiná U3V není. V Hradišti je Olomoucká. Tak opravdu nevím - i tohle jsou jenom moje osobní úvahy.
S pozdravem
Hřebíčková
ref. CŽV
taj. Rady U3V na UTB