Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Chaty: důchodci, pozor na vykradení
Jižní Čechy – Ten příběh se opakuje jako roční období. Na jaře nacházejí chataři své objekty vykradené, aby po podzimním zazimování připravili nerušené prostředí pro další zloděje, kteří se na místo znovu vrací. Policisté přitom chytí nejvýše každého čtvrtého pachatele takového vloupání.
Zloději jsou přitom stále drzejší. Znají, co si mohou dovolit u zabezpečovacích zařízení. Když je nedobytný bezpečnostní zámek, rozbijí dveře a okenice sekerou.
˝Po příjezdu do chaty seděl za stolem chlapík a popíjel mou slivovici. Nařídil nám se ženou si sednout a klidně se před námi najedl a napil. Byl to celkem udělaný chlap, báli jsme se pohnout. Potom klidně odešel,˝ uvedl důchodce z Českokrumlovska, který ale nechtěl zveřejnit jméno. Vloupání ani policistům nehlásil.
Rekreační objekty často navštěvují bezdomovci
Kromě vykradení chat se škodou za desítky tisíc korun se totiž opakují stále častěji případy, kdy se do objektů dostanou tuláci a bezdomovci, kteří zde jen přespí.
˝Osobně se mi to stalo, ale není to příjemný pocit, když vidíte, že vám v chalupě hospodařil někdo cizí. Navíc mě později zaskočil účet za telefon, který zloděj používal. Zaplatil jsem deset tisíc korun,˝ uvedl Stanislav Mařík z Českých Budějovic. Muž přitom sám dnes zastupuje firmu, která nabízí zabezpečovací systémy do objektů.
Jiným případem jsou profesionální vykrádači chat, kteří se snaží zneškodnit elektronické alarmy a bezpečnostní kamery.
Někteří dokonce za sebou doslova spálí stopy. Na jaře vykradl zloděj několik chat u obce Břehov na Českobudějovicku v lokalitě Picina, jednu z nich nakonec zapálil. Majitelka odhadla škodu na milion korun.
Pokud kriminalisté sestaví typický profil chatového zloděje, vydá na dvě základní podoby: První je zkušený specialista, který si nejdříve místo vytipuje a jde po velkém majetku. Někdy pracuje ve skupině, zařízení odváží i náklaďákem. Druhým příkladem jsou drobní zlodějíčci, kteří ale často udělají největší škodu na zničeném zařízení, rozbitých okenicích a dveřích.
Další skupinou jsou děti. Letos vyloupily děti do čtrnácti let jen na Českobudějovicku tři chaty. Mladiství do sedmnácti let navštívili jedenáct takových objektů.
Za celý loňský rok se v největším jihočeském okrese dostali nezletilci a mladiství do čtyřicítky chat. Podle jihočeské policejní mluvčí Lucie Ptáčkové jsou za touto zločinností hlavně drogy. Potřeba získat na ně peníze prodejem ukradených věcí.
Růst krádeží v chatách a rekreačních objektech nahrává bezpečnostním službám a firmám vyrábějícím elektronická zabezpečení. Systémy jsou dvojí. Některé mají zloděje vyplašit, jiné umožní pachatele chytnout.
˝V západní Evropě jsou zcela běžné. U nás se už automaticky zavádějí třeba v novostavbách, některé mohou reagovat současně i na požár,˝ uvedl Stanislav Mařík z českobudějovické firmy RK elektro.
Nejlevnější jsou různé alarmy nastavené na hlučnost do sto dvaceti decibelů. Dálkové hlídací systémy mohou být i bezdrátové a napojené na mobilní telefon přes SIM kartu. Při propojení na centrální pult bezpečnostní agentury zaplatí chatař paušální poplatek do tisíce korun ročně.
Nevýhodu přinesl soukromým bezpečnostním agenturám, které hlídají objekty přes centrální pult, nový silniční zákon. Jejich výjezdovým autům totiž zakázal používání majáčků, jako používají policisté. To je problém hlavně ve městech. Na místo poplachu se tak dostávají lidé z ochranky později než do patnácti minut, jak zaručují ve smlouvách s klienty. Agentury proto přiznávají, že právě kvůli zdržení v dopravních špičkách s nimi zákazníci smlouvy ruší.
Úplně nejjednodušší ochranou chaty nebo chalupy, kterou majitelé nechávají na několik dní i na týdny neobydlenou, jsou způsoby, jak vyvolat zdánlivý život v objektu. Přes mobil nebo časový spínač lze například rozsvěcet světla nebo zapínat rádia a televize. Pokus o otevření dveří může třeba zapnout nahraný zvuk. Hluboké psí vrčení a zlostné štěkání.
Tabulka – vloupání do chat
(*údaje jsou za 1. až 7. měsíc roku, zdroj – Policie ČR)
rok počet objasněno
2006* 233 50
2005 526 159
2004 662 183
Zdroj: Internet: MFDNES online 25.09.2006 – autor: Antonn Pelíšek
***
Důchodce, senior a bezpečnost