Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Domácí násilí

Publikováno: 14.09.06
Počet zobrazení: 1990

Každým rokem se zvětšuje počet lidí, kteří se svěří, že je týrají jejich nejbližší. Oběťmi nejsou jen ženy, ale nezřídka také staří lidé či dokonce muži. Míst, kde se před nimi mohou schovat, je však stále v kraji nedostatek.

Útočišť pro týrané je málo

Brno – Do azylového domu, který v Brně provozuje Armáda spásy, přišla zničená žena. Za sebou vlekla tři děti. ˝Měla krvavé nohy, jak v letních botách prochodila celou noc po parku. Říkala, že se nemohla dostat nikam, kde by se jí ujali. Tak prý s dětmi chodila celou noc po Brně,˝ vzpomíná na asi měsíc starý případ Jana Holková z Armády spásy.
Žena tvrdila, že muž prý jí i dětem spálil oblečení. ˝Neměla doklady, zůstalo jí prý jen to, co mají na sobě. Nemohli jsme jí však pomoci, protože potřebovala ihned bydlení, a u nás nebylo nic volného,˝ pokračuje Holková, která má u Armády spásy v Brně na starosti podporované bydlení.

Že oběť domácího násilí narazí na otevřené dveře, ale plný dům, není nijak neobvyklé. I když je na jižní Moravě víc než deset azylových domů pro oběti domácího násilí, stále to nestačí. Svitla jim však naděje. Další z ˝úkrytů před zlými nejbližšími˝ se otevíral včera. Dona centrum v ulici Sýpka v Brně-Černých Polích bude otevřené všem obětem domácího násilí bez ohledu na věk nebo pohlaví.

Podle Marie Úlehlové, ředitelky obecně prospěšné společnosti Spondea, která centrum provozuje, zde mohou lidé vyhledat pomoc sociálního pracovníka, právníka, psychologa nebo se nakrátko ubytovat. ˝Klienty také doprovodíme na úřad, na policii, k soudu, k sychoterapeutovi,˝ vyjmenovává Úlehlová.

Unikátní projekt proti násilí

Otevření centra je součástí projektu proti domácímu násilí, který letos odstartoval v Brně. Výjimečný je tím, že se na něm podílí lidé z neziskových organizací, odpovědní úředníci, policisté, strážníci i zdravotníci. ˝Takový mezioborový tým odborníků mají zatím jen v Ostravě a Ústí nad Labem,˝ vypočítávala Drahomíra Krejčová z magistrátního odboru zdravotnictví.
Že je lepší, když proti domácímu násilí bojují lidé z různých oborů, potvrzuje Marie Popovská, vedoucí charitního Domova svaté Markéty pro matky s dětmi v tísni. ˝Od té doby, co u brněnské policie funguje Skupina Domácí násilí, se s policisty výborně spolupracuje,˝ chválí Popovská. Na projekt dalo Brno půl milionu korun, dva miliony přidal stát. Za peníze se uskutečnilo školení pro Brňany, kteří se mohou s domácím násilím setkat, což jsou sociální pracovníci, učitelé, policisté a strážníci.

Vznikly také letáky, na kterých najdou oběti či svědci násilí v rodinách kontakty a rady, jak postupovat. Odborníci na letáku například radí, aby se oběti naučily rozpoznat situace, kdy se k násilí schyluje, a dětem vysvětlily, že v takové chvíli je jejich jedinou povinností dostat se do bezpečí. ˝Snažte se vyhnout místnostem bez okna a místům, kde se mohou nacházet věci použitelné jako zbraně (kuchyň, dílna, garáž apod.),˝ zní další doporučení.

Podle Marie Úlehlové ze Spondey se oběti domácího násilí svěřují stále častěji. ˝Od roku 2002 jsme řešili 200 případů. Jen letos do konce srpna jich bylo 92,˝ počítá Úlehlová.
Podle ní se však poměrně často stává, že kupříkladu týraná žena se za několik dní strávených v azylovém domě dá dohromady a pak už nemá chuť své problémy řešit. ˝Stalo se, že o místo u nás stála žena, která už od muže odcházela snad osmkrát. Když se po měsíci uvolnilo a volala jsem jí, zastihla jsem ji rozesmátou. Prý se vše vyřešilo, dali se znova dohromady a manžel už je hodný,˝ vzpomíná na jeden takový případ Jana Holková z Armády spásy.
˝Ty ženy odchod strašně dlouho zvažují,˝ potvrzuje Jitka Čabacká ze znojemské linky Tereza. ˝Ale nemůžeme je nutit.˝

Kde pomohou

Kontakty pro oběti domácího násilí:

  • TELEFONNÍ LINKY:
      Dona centrum Brno: Sýpka 25, nonstop linka 739 078 078
      Linka naděje: nonstop 547212333
      Liga lidských práv Brno: Bratislavská 31, tel. 737834345, 8.30-22 hod.
      Bílý kruh bezpečí, Brno: Slovinská 41, tel. 541218122 v úterý 17-20 hod.
      Manželská a rodinná poradna, Brno: tel.: 548538338
      Poradna pro děti, mládež, rodinu, Brno: Žižkova 59, tel. 606115581
      Linka bezpečí dětí a mládeže, (bezplatná, nonstop) 800155555
      Modrá linka (pro děti), tel. 549241010, 9-21 hod.
      Fond ohrožených dětí, Brno: Francouzská 58, tel. 545215105, pondělí 8.30-17.30, pátek 8-12.30
      Senior linka, (bezplatná, nonstop) 800200007
      Charitní linka důvěry, Blansko: 516410668
      Poradna pro oběti domácího násilí Tereza, Znojmo: tel. 515222204, 515220755
  • AZYLOVÉ DOMY (VÝBĚR):
      Brno: Spondea, Magdalenium, utajená adresa, Domov sv. Markéty pro matky s dětmi v tísni, Armáda spásy – azylový dům Josefa Korbela, Domov pro dětský život pro těhotné ženy v krizové situaci
      Blansko – Centrum pro matku a dítě, Boskovice – Domov pro matky
      Břeclav – Domov sv. Agáty
      Hodonín – Domov pro matky s dětmi v tísni
      Kyjov – Azylové ubytování pro ženy a matky
      Znojmo – Domov pro matky v tísni

Zdroj: Internet: MFDNES online – Lucie Kučerová – 08.09.2006
***
Důchodci a vztahy

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: