Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Důchodci, pozor na nakažení klíštětem
V ČR je proti encefalitidě očkováno pouze 11 % lidí
O život 78letého důchodce z Českých Budějovic, který před několika dny zemřel na klíšťovou encefalitidu, lékaři intenzívně bojovali šest týdnů. Právu to řekl ve středu doktor Václav Chmelík, primář infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. ˝Bohužel se nám ho zachránit nepodařilo. U starších lidí, kteří mají ještě více nemocí, právě klíšťová encefalitida může být osudová. Tak tomu bylo i u tohoto muže,˝ řekl. Důchodce zemřel na metabolický rozvrat a byl první letošní obětí klíštěte.
˝Právě u starších lidí stoupá počet nakažených klíštětem. Je to tím, že více chodí do lesa na procházky, na houby a dostatečně se nechrání,˝ varoval Chmelík.
˝Je paradoxní, že necháváme převážně očkovat proti klíšťové encefalitidě děti a zdravotní pojišťovny také v drtivé většině hradí pouze jednu dávku dětem, ale starším občanům nehradí nic, ač ti jsou ohroženi nejvíc,˝ řekl.
V Rakousku šestkrát méně případů
Zdravotní pojišťovny by podle něho měly přehodnotit poskytování příspěvku na očkování proti klíšťové encefalitidě a rozšířit ho právě na lidi nad padesát let.
Stejný názor má i docent Roman Prymula, děkan Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové. Navíc upozorňuje na velké rozdíly v přístupu k prevenci u našich sousedů – Rakušanů a Čechů. ˝Zatímco v Rakousku je očkováno proti klíšťové encefalitidě 88 procent populace, v ČR je to pouze 11 procent. Proto je u našich sousedů až šestkrát méně případů klíšťové encefalitidy než v ČR.˝
Informoval, že jedna injekce včetně aplikace vyjde asi na 400 Kč a jsou zapotřebí tři dávky. Vše si dospělý hradí v plné výši. Zhruba po deseti letech se přeočkovává. Lidé nad 60 let, kteří už mají oslabený imunitní systém, by ale měli být přeočkováni po třech letech.
Žádné kousnutí nepodcenit
˝Žádné kousnutí klíštěte nelze podcenit zejména nyní, kdy se naplno rozjela houbařská sezóna. Proto po každé návštěvě lesa bychom se měli důkladně prohlédnout a zjistit, zda se klíště někde na těle nepřisálo. Když ano, tak ho vyviklat a ranku dezinfikovat,˝ doporučil Beneš.
Pokud klíště neporušené vyndáme a přineseme do Státního zdravotního ústavu, který sídlí vedle vinohradské nemocnice v Praze, do dvou dnů zjistí, zda bylo infikováno, a je možné okamžitě zahájit léčbu. ˝Muž, který letos zemřel, měl první příznaky onemocnění již koncem června,˝ řekl Beneš.
Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat očkovat v tzv. zkráceném schématu, kdy ochrana přichází již po čtrnácti dnech od první dávky. Proti lymeské borrelióze očkování neexistuje a léčí se antibiotiky.
Zdroj: PRÁVO online – Václav Pergl
***
Důchodce, senior a jeho zdraví