Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Péče o důchodce a seniory
Pardubice – Lidem, kteří se doma starají o postižené dítě nebo třeba o nemohoucího důchodce, se od ledna změní život k lepšímu. Začne totiž platit zákon o sociálních službách, díky kterému rodiny mohou dostat od státu až čtyřnásobně víc peněz než dosud. Klienti ústavů se budou moci rozhodnout, zda si z těchto peněz budou platit další pobyt, nebo třeba člověka, který o ně bude pečovat doma.
˝Pro lidi, kteří se starají o postiženého člověka, je to výborné. Získají svobodu, budou si moci vybrat a zaplatit služby, které potřebují,˝ uvedl krajský radní Miloslav Macela, který je odpovědný za zdravotnictví.
Mít nemohoucího doma nemusí být už luxus
Dnes dostávají od státu ti, o které se stará třeba rodina, daleko méně než ti, za něž vše zaplatí stát v domovech důchodců nebo ústavech. Zůstat doma navzdory svému postižení a s nízkou penzí je proto velký luxus. Nyní se mnohé změní. Matka vážně postiženého dítěte, která se dnes musí spokojit s částkou kolem dvou tisíc korun na měsíc, dostane devět tisíc korun. A když bude chtít pomoc s péči o ně, už si bude moci vybírat.
Zařízení, která nabízejí ošetřovatelské služby, přepravu postižených, osobní asistenty či dovážení obědů, se připravují na vzájemnou konkurenci. ˝Musíme být kvalitní a zároveň cenově dostupní. Jinak si naše služby prostě klient nekoupí,˝ řekla vedoucí střediska sociálních služeb Salvia ve Svitavách Ludmila Benešová.
Rodiny si polepší, ústavy nejspíš ne
Až dosud rodinám těžce zdravotně postižených dětí platily osobní asistenty většinou úřady či sponzoři. ˝Samy by to ani nezvládly. Kolem devadesáti procent těchto rodin je na sociálním minimu nebo lehce nad ním. Nyní si budou asistenty platit samy a samy se rozhodnou, zda ho potřebují třeba na šest nebo osm hodin, anebo péči zajistí bez něj,˝ řekla Ludmila Benešová.
V takovém případě ale rodiny musí zajistit péči na slušné úrovni, kontrolovat to budou chodit pracovníci městských úřadů.
Zákon zkomplikoval život ústavům. Dodnes nevědí, kolik klientů odejde a bude si platit péči doma, netuší, kolik peněz na svůj provoz budou dostávat od státu.
˝Je to perfektní systém, mnohem humánnější, ale je potřeba ho zaplatit. Aby se se po jeho spuštění nezačaly pokládat ústavy, musí se do něj ze státního rozpočtu dodat šest miliard, které tam chybí. Nyní probíhá vyjednávání mezi kraji a ministerstvem práce a sociálních věcí. V ústavech panuje nejistota,˝ uvedl Macela.
Vedení Ústavu sociální péče ve Slatiňanech doufá, že přechod na nový systém zvládne. A to i přesto, že rodiny některých klientů využijí nové možnosti a budou se o postižené starat samy.
˝S dramatickým úbytkem klientů ale nepočítáme. Řada z nich nemá žádné rodinné zázemí, v ústavu jsou doma. Víc než polovina z nich má hlubokou mentální retardaci. Zatím odhadujeme, že z 290 klientů jich odejde přibližně deset,˝ uvedla zástupkyně ředitele Ústavu sociální péče ve Slatiňanech Eva Pilařová.
Příspěvek na péči by měl nahradit dosavadní zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu. Kvůli přiznání příspěvku budou muset provádět úředníci pověřeného úřadu v rodině sociální šetření, jeho výsledek pošlou na úřad práce, který na základě zdravotního posouzení určí stupeň závislosti nemohoucího na péči jiné osoby, a tím i výši příspěvku. Ta může dosáhnout až jedenáct tisíc korun.
Jak se zvýší dávky
Výše je odstupňovaná podle stupni závislosti Lehká závislost na pomoci jiné osoby – z dnešních 474 na 2000 korun (3000 Kč pro mladší 18 let) Středně těžká závislost – z 900 na 4000 korun (5000) Těžká závislost – z 1770 na 8000 korun (9000) Úplná závislost nejvyšší dávka 11 tisíc korun měsíčně pro ty, kdo jsou úplně odkázáni na pomoc jiných.
Zdroj: Internet – MFDNES online – 16.09.2006 – David Půlpán