Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Mezinárodní den vegetariánů 1.10.
- Maso je vysokotučnou potravou. Vysoké množství tuku přispívá k obezitě a dalším civilizačním nemocem. Maso je i bohatým zdrojem cholesterolu. Přispívá k ucpávání cév.
- Maso zvířat velmi často obsahuje skryté nebo potlačené zárodky nemocí, růstové hormony, zbytky antibiotik, solí a nitrátů. Tyto faktory působí silně degenerativně a je prokázáno, že lidský organismus reaguje na maso jako na cizorodou látku a brání se.
- Maso má ve výživě velmi důležitou úlohu. Je zdrojem plnohodnotných bílkovin a pouze ty obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které si tělo samo neumí vytvořit. V tomto ohledu není žádná rostlinná bílkovina plnohodnotná.
Maso je důležité v období růstu dětí, je zdrojem bílkovin, minerálních látek, železa a vitaminů A, D a B. - Maso je bohaté na všechny esenciální aminokyseliny budující svalovinu, proto je důležité v jídelníčku i pro těhotné, sportující a fyzicky pracující.
- Naopak rostlinná potrava neobsahuje cholesterol, působí preventivně a léčebně. Maso je vysokobílkovinnou potravou a působí při ztrátách vápníku z těla (nadbytek bílkovin přetěžuje ledviny).
- Vegetariáni méně umírají na infarkty i rakovinu.
- Některé rakovinové nemoci souvisí s požíváním živočišných bílkovin a jejich nadměrná konzumace způsobí, že tělu chybí vláknina.
- Pestrá rostlinná strava, sója a rozumné množství mléčných produktů zajistí všechny potřebné živiny a je daleko vhodnější než masitá strava.
Vegetariáni oproti ˝masožravcům˝:
* mají neporovnatelně méně infarktů a kardiovaskulárních potíží, protože prakticky vůbec nekonzumují živočišné tuky;
* mívají v průměru mnohem méně potíží s vysokým krevním tlakem a cholesterolem;
* netrpí tolik obezitou, jsou spíš hubenější, nejen kvůli menší konzumaci živočišných tuků, ale také proto, že jedí střídměji a víc přemýšlejí o svém jídelníčku;
* navíc díky pozitivnímu vztahu k přírodě, který je součástí jejich filozofie, chodí častěji na procházky, nebo se víc věnují aktivnímu pohybu;
* protože jedí hodně vlákniny a málo živočišných tuků, mají mnohem méně rakovinu tlustého střeva a konečníku;
* také výskyt dalších zhoubných nádorů u nich bývá nižší než v běžné populaci, což podporuje i to, že většina z nich nekouří a alkohol nepije vůbec, nebo jen střídmě.
Zrádná rizika a zdravotní problémy bez masa:
Poměrně častý bývá třeba nedostatek:
* nenasycených mastných kyselin typu omega-3 zejména z tuku mořských ryb, které jsou podstatné například pro správný vývoj dětského mozku;
* jódu, ten je nutný pro správnou funkci štítné žlázy a k tvorbě hormonu, jenž řídí látkovou výměnu;
* vitaminu B12 a železa, které jsou důležité pro tvorbu červených krvinek, takže vegetariány daleko víc ohrožuje riziko chudokrevnosti, únavy a jakési zpomalenosti, navíc deficit B12 může zvýšit i riziko srdečních onemocnění, Alzheimerovy choroby a mrtvice (podle nedávného výzkumu německých vědců chyběl 92 procentům striktních vegetariánů a 77 % těch, kteří jedli alespoň mléčné výrobky a vejce);
* u striktních vegetariánek se přibržděná tvorba hormonů někdy projevuje také potížemi při menstruaci (mají problém se zastavením krvácení), nepravidelností cyklu a jeho vynecháváním, navíc u nich častěji dochází k tzv. předčasné menopauze;
* nedostatek vitamínů a minerálů může vyvolat i potíže s imunitou (deficit zinku) a páteří (deficit B 12), nedostatek vápníku pak řídnutí kostí.
Přísní vegetariáni by si proto měli hlídat hladiny vitamínů řady B, zejména B2 a B12, vitamínu D, železa, vápníku, jódu, zinku a nenasycených mastných kyselin typu omega-3. Jak je nahradit, v tom jim může poradit třeba nutriční terapeutka, která by měla být v každé větší nemocnici. Nebo mohou napsat do internetové poradny Fóra zdravé výživy na www.fzv.cz.
Jak často jíst maso?
Váš jídelníček by měl obsahovat alespoň třikrát v týdnu kvalitní maso. Z hlediska prevence obezity je důležité konzumovat maso libové. Jednu až dvě porce masa by měly tvořit mořské ryby.
Vegani odmítají i med
Někteří příznivci vegetariánství tvrdí, že podobné argumenty jsou nesmyslné. Například železo je v listové zelenině, luštěninách nebo pšeničných otrubách. To je pravda, ale tělo ho z nich dokáže vydolovat jen velice málo, na rozdíl od masa. Jsou v něm totiž vázané ve sloučeninách, které se jen velmi těžko štěpí a tráví. To samé platí třeba i pro vápník nebo zinek.
Mnohem lépe než přísní vegetariáni (vegani), kteří odmítají i med, želatinu nebo výrobky obsahující mléčný cukr laktózu, jsou na tom proto lakto-ovo-vegetariáni, kteří jedí mléčné produkty a vajíčka. Nebo tzv. noví vegetariáni, kteří spolu s tím jedí také ryby a občas i jiné lehčí maso.
Vlastně se tak začínají blížit k tomu, co doporučují odborníci na zdravou výživu. Jíst hodně ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, lehkých bílých mas a hodně ryb, zejména tučných mořských.
Zajímavosti:
Gladiátoři nejedli maso
Překvapující objev udělal vídeňský antropolog Karl Grochimdt. Z rozboru kostí gladiátorů z hrobu v tureckém Efezu zjistil, že nejedli maso. Zato konzumovali hodně luštěnin a obilovin. Tím by se vysvětlovalo, proč je v dobových pramenech označovali jako jedlíky zrní. Nebyli svalnatí, jak je zobrazujeme my, ale spíš připomínali zápasníky sumo. Tuková vrstva jim prý pomáhala lépe snášet rány.
Hvězdy i velikáni
Mezi slavné vegetariány historie patří geniální matematik Pythagoras, irský dramatik G. B Shaw nebo indický duchovní vůdce Mahátma Ghándí. Z osobností české historie se prý masu vyhýbala světice Anežka Česká, spisovatel Franz Kafka a první český prezident T. G. Masaryk. Vegetariánem je také Paul McCartney, Sting nebo Robbie Williams. Podobně jako hollywoodské hvězdy Richard Gere a Kim Basingerová, případně zpěvačka Madonna.
Češka nejvíce sexy vegetariánkou
Mezi nejvíce sexy vegetariánky patří i česká modelka Yana Gupta, rozená Jana Synková z Brna. Před třemi lety jí tuto cenu udělila v Bombaji indická pobočka Společnosti pro etické zacházení se zvířaty na základě hlasování jejích přívrženců.
Třiadvacetiletá Brňačka tehdy pobila i takové vegetariánské hvězdy jako je Pamela Anderson a dalších 22 uchazeček o tento titul. Synková přijela do Indie před šesti roky hledat duševní nirvánu a oddechnout si od tlaků modelingu. Nyní je v Indii doma a prosadila se tu, paradoxně, jako supermodelka.
Závěrem:
Vegetariánství vychází z etického přesvědčení, že člověk nemá právo zabíjet zvířata, ani je týrat drsnými podmínkami, jaké jsou například ve velkochovech. Řada vegetariánů odmítá spolu s masem také výrobky z kůže nebo i kosmetiku testovanou na zvířatech.
Názory jsou dost odlišné, ale volba být či nebýt vegetariánem je pouze na vás. Pokud jste přesvědčeni, že vám maso chybět nebude, zkuste to na měsíc….na rok nebo třeba na celý zbytek života a účinky posuďte sami na sobě.
Pokud se o vegetariánství chcete dozvědět víc, navštivte internetové stránky: www.vegetarian.cz , www.ideon.cz/veg , www.vegetarian-vegan.cz nebo http://vegetariani.wz.cz .
Zdroj: Internet, Právo online, autor: Pavel Suchánek, Petr Veselý
Pozvánka na akci:
Vegetariánský den 2006
Dovolujeme si Vás pozvat na „Vegetariánský den 2006„. Letos se koná v neděli 1. října v Praze na Toulcově dvoře.
Jde již o třetí ročník a opět zde uvidíte mnoho zajímavých filmů a dokumentů, vyslechnete přednášky o vegetariánství, o veganství a o ochraně zvířat a o dalších tématech, s lékařem budete moci diskutovat zdravotní otázky, ochutnáte výborná jídla a budete se dobře bavit.
Součástí Vegetariánského dne bude také vyhlášení prestižních ocenění Vegetarián roku, Vegetariánská restaurace roku a Vegetariánská kniha roku.
Česká vegetariánská společnost vás srdečně zve na tuto velkou akci, kterou byste si neměli nechat ujít.
Letos poprvé je vstup zdarma! Toulcův dvůr je ekologické centrum v Praze, je dobře dostupný městskou hromadnou dopravou a informace o spojení najdete na www.toulcuvdvur.cz. Oslavte s námi v neděli 1. října Mezinárodní den vegetariánů!
***
Důchodce a senior a zdravé stravování