Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Prevence zhoubných nádorů

Publikováno: 21.09.06
Počet zobrazení: 1321

U některých typů zhoubných nádorů nejsou známy příčiny, případně se nedosahuje adekvátních výsledků při jejich léčbě. V takových situacích poskytují značné možnosti široce aplikované metody sekundární prevence – screeningy.

Jsou zaměřeny na vyhledávání včasných, v případě potřeby i předinvazivních (tzv. in situ) stadií a různých prekanceróz. Screeningové metody vyžadují existenci a dostupnost vhodných testů vyznačujících se vysokou senzitivitou a specificitou. Senzitivita testu určuje jeho schopnost zachytit co nejvíce onemocnění, je tedy určena podílem nemocných osob, u nichž je test pozitivní. Specificita určuje zase schopnost testu vyloučit zdravé osoby a vyjadřuje percentuelní podíl zdravých osob, u nichž byl test negativní.

Screeningové testy nejsou diagnostickými metodami, a proto musí u osob zachycených screeningem následovat další vyšetření, jež pak buď potvrdí, nebo vyloučí předběžné pozitivní výsledky. Dalším předpokladem provádění screeningů je zajištění odpovídající úrovně jejich organizování a hodnocení, dále důsledné monitorování jejich výsledků, jež umožní určit jejich efektivitu a tím i oprávněnost jejich další aplikace. Nezanedbatelné jsou některé etické aspekty screeningů, především fakt, že většina osob, jež se těmto vyšetřením podrobí, nejsou onkologičtí pacienti, a ani se jimi nestanou.

Při omezených možnostech aplikace screeningových metod daných jejich vysokou finanční náročností se zpravidla upřednostňují lokalizace nádorů, jež se velkou měrou podílejí na celkové nemocnosti a úmrtnosti obyvatelstva a kde přirozený průběh onemocnění a metody jeho léčení jsou dobře známy. Jedná se především o zhoubné nádory prsu a čípku děložního u žen. Vyhledávání prekanceróz a různých raných stadií zhoubných nádorů krčku děložního pomocí cytologického vyšetření stěrů patří dnes už ke klasickým screeningovým metodám. Takřka čtyřicetileté zkušenosti s uskutečňováním tohoto testu ukázaly, že začátek jeho aplikace u 20-25letých žen a opakování v pětiletých intervalech snižuje incidence pokročilejších (invazivních) forem o 80 %, při 3letých intervalech až o 90 %.

Zaměření screeningu na rizikové skupiny zvyšuje jeho výtěžnost, ale nevede k podstatnému zlepšení výsledků. Dokonce i při 10letých intervalech, za předpokladu maximálního pokrytí ženské populace, je možné snížit výskyt invazivních forem tohoto nádoru asi o dvě třetiny. Rozhodujícím přínosným kritériem aplikace tohoto testu je výrazné snížení úmrtnosti. Velmi perspektivní lokalizaci pro vyhledávání včasných forem onemocnění představují zhoubné nádory prsů. Ve věkové skupině 40letých a starších žen jsou výsledky nejlepší.

Podrobí-li se žena jednou ročně lékařskému vyšetření a mamografii, mortalita klesne o 40 %, při kombinaci tohoto postupu s pravidelným samovyšetřováním prsů je možno snížit úmrtnost o dalších 5 %. Odborníci zdůrazňují, že u moderních mamografických přístrojů je riziko vyvstávající s dávkou záření vskutku zanedbatelné. Velmi úspěšnou novou metodou sekundární prevence je zjišťování tzv. okultního krvácení, projevujícího se malými množstvími krve ve stolici, při screeningu zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku.

K perspektivním, byť ne ještě obecně rozšířeným, patří různé endoskopické metody, důkaz přítomnosti krve a abnormálních (maligních) buněk v moči při hledání včasných forem nádorů močového měchýře, zjišťování tzv. markerů zhoubných nádorů apod. Nutno však podotknout, že metody sekundární prevence, i když mají podstatný vliv na snížení úmrtnosti, nemohou v žádném případě nahradit primární prevenci. Názorně to ukázalo vyhledávání včasných forem onemocnění zhoubnými nádory plic. U osob s vysokým rizikem – u mužů starších 40 let a u silných kuřáků, kde hrozí až 15% riziko vzniku těchto nádorů, neprokázalo jedenkrát ročně uskutečňované radiologické vyšetření plic spolu s 3krát ročně provedeným mikroskopickým (cytologickým) vyšetřením sputa prakticky žádné pozitivní výsledky.

Proto se od této nákladné a málo přínosné metody postupně upustilo, tím spíš, že perspektivy primární prevence v této oblasti jsou vynikající . Ve většině vyspělých států se úspěšné výsledky a poznatky o možnostech a metodách primární a sekundární prevence zhoubných nádorů staly základem po vypracování komplexních celonárodních programů boje proti onkologickým onemocněním. Postupné získávání zkušeností a potřeba soustředit materiální i odborné kapacity na onemocnění, u nichž jsou reálné předpoklady ovlivnit jejich výskyt a snížit úmrtnost, vedly k orientaci těchto programů na aktuální a nejzávažnější problémy. Určení těchto priorit a objektivní hodnocení výsledků pak vyžadují dlouhodobý a soustavný sběr a analýzu přesných údajů, získaných na základě dobře vedených onkologických registrů.

Požadavek je tím aktuálnější, čím zřetelnější je podíl zhoubných nádorů na celkové úmrtnosti v zemích s velmi vysokým průměrným věkem a čím obvyklejší je fakt, že stále více osob postižených AIDS umírá na zhoubné nádory. Zatímco v léčbě onemocnění srdce a cév bylo překvapivě rychle dosaženo výrazných úspěchů, v boji proti zhoubným nádorům se doposud zaznamenaly jen částečné úspěchy. Naléhavě tak vystupuje do popředí nezbytnost prevence Je prvořadým úkolem zdravotnictví i celé společnosti.

Zdroj: Internet – Medicina.cz – Autor: Mgr. Dagmar Fousková (2003)

***

Důchodce, senior a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: