Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Stádia Alzheimerovy nemoci, strašák důchodce a seniora

Publikováno: 13.09.06
Počet zobrazení: 10164

Nástup Alzheimerovy choroby je pozvolný a nenápadný. Blízcí si u nemocného něčeho všimnou často až ve chvíli, kdy závažně selže v běžném životě. Rychlost zhoršování příznaků je u každého jiná. Od prvních příznaků do úmrtí trvá nemoc průměrně deset let, ale jsou velké individuální rozdíly. Běžně se rozlišují tři stadia vývoje onemocnění…

Stádia nemoci

1. LEHKÁ DEMENCE
Počáteční stadium nemoci si můžete snadno splést s přirozeným stárnutím. Nejdříve dochází k poruchám paměti. Lidé je často považují za běžný projev stárnutí – „Babička už je stará, tak zapomíná, to je normální.“
Člověk zapomíná, není si schopen zapamatovat nové věci. Naopak si někdy dobře vybavuje vzpomínky z mládí, rád o nich opakovaně do omrzení mluví. Zhoršuje se jeho obrazová představivost a logické uvažování, schopnost úsudku a počítání.

Objevují se poruchy prostorové orientace. Nemocný bloudí na méně známých místech. Trpí také přechodnou časovou dezorientací. Není schopen vybavit si, jaký je den, měsíc nebo rok. Má sníženou schopnost plynulého vyjadřování a mohou se vyskytnout i první psychologické příznaky a poruchy chování – deprese, poruchy vnímání, ojediněle i bludy.

Když jsou přivedeni k lékaři a dostávají otázky, otáčejí se bezradně na doprovázejícího příbuzného – příznak otáčení hlavy. Pacient je však schopen základní péče o sebe sama, i když se u něj může vyskytnout ztráta iniciativy a průbojnosti. Často založí někam peníze, dokumenty, klíče a není schopen je najít.

Poruch paměti si nemocní nebývají vědomi, cítí se často zdraví. Podezírají někdy blízké, že jim věci schovávají. Popírají své problémy, odmítají možnost, že by se jim zhoršovala paměť. Zůstává jim schopnost povrchně diskutovat a společensky povídat. Někdy kontrastuje s podezíráním blízkých naivní důvěra, se kterou se svěřují cizím lidem. Mění se osobnost a povaha nemocných, jsou zvýšeně sobečtí, soustředění jen na sebe.

Problémy:
    obtížné dorozumění
    zapomínání
    zakládání věcí
    podezíravost, vztahovačnost
    popírání problémů, poruch paměti
    dezorientace v čase
    bloudění na známých místech
    obtížné rozhodování, bezradnost
    příznak „otáčení hlavy“
    ztráta iniciativy
    známky deprese, úzkosti a agresivity
    ztráta zájmu o koníčky
    změna osobnosti, sobeckost a egocentričnost


2. STŘEDNÍ STADIUM DEMENCE

S postupem času můžeme u postiženého sledovat již závažnější příznaky a problémy, které mu znemožňují vykonávat běžné denní činnosti. Jsou to hlavně neschopnost se soustředit a výrazné výpadky paměti. Nedovede pojmenovat známé věci, z paměti vypadávají běžná slova.
Zhoršuje se a ztrácí se schopnost počítat, číst a psát. Zůstávají zachovány útržky vzpomínek na události z mládí. Dále bývají poruchy soudnosti, těžší formy poruchy časové a prostorové orientace a také zhoršování řečových schopností.

Objevují se výraznější poruchy chování, halucinace a bludy. Myslí si, že mu někdo chodí do bytu, podezírá a obviňuje blízké, sousedy nebo zcela cizí osoby z krádeží. Pacient je již z velké části odkázán na péči okolí. Má potíže s dodržováním hygieny, nedovede se přiměřeně obléci, udržovat si své věci v pořádku.

Mohou se již objevovat i přechodné odpolední a noční stavy zmatenosti – jedná se o poruchy vědomí, odborně nazývané deliria. Častější je také bloudění, ztrácení se. Přesto zůstává zachovaná schopnost vést povrchní společenskou konverzaci. Na první dojem mohou být nenápadní, postižení paměti není při krátkém kontaktu patrné. Prohlubuje se změna osobnosti, egocentričnost, sobeckost.

Problémy:
   ztráta paměti
   poruchy soudnosti, nekritičnost
   prohlubování změn osobnosti, sobeckost, egocentričnost
   neschopnost vykonávat běžné aktivity – vaření, nakupování, úklid
   potřeba pomoci při mytí, vykonávání osobní hygieny a oblékání
   obtížná komunikace
   zatoulávání se, bloudění
   poruchy chování, agrese
   halucinace, podezřívavé chování, bludná vztahovačnost, bludy okrádanosti, obviňování blízkých
   stavy zmatenosti – deliria

3. TĚŽKÉ STADIUM DEMENCE
U pacienta se vyskytují poruchy chůze, pády, neurologické poruchy, poruchy chování – především agresivita, odpolední a noční stavy zmatenosti. Nemocný je zcela závislý na cizí pomoci. Dochází k naprosté ztrátě soběstačnosti, nemocný je ve všem zcela odkázán na pečovatele.
Nepoznává přátele ani členy vlastní rodiny, má obtíže při příjmu potravy a s dodržování pravidelné osobní hygieny. Nemocný neudrží moč a stolici, neřekne si včas, že potřebuje na stranu. I při zajištění dostatečného příjmu potravy a tekutin nemocní chátrají a někdy rychle hubnou.

Dále se zhoršuje schopnost řeči. Nemocný opakuje jedno nebo několik slov či větu, někdy přestane mluvit úplně. V posledním stadiu onemocnění Alzheimerovou chorobou se u něj mohou objevit další souběžné nemoci. Tyto, jinak mnohdy zanedbatelné choroby, mohou být pro pacienta s Alzheimerovou chorobou rizikové a život ohrožující.

Problémy:
   poruchy příjmu potravy
   nerozpoznání blízkých osob
   nechápání okolního dění
   ztráta schopnosti souvislé řeči, opakování slov, vět, křik
   odpolední a noční stavy zmatenosti – deliria
   obtížná chůze
   poruchy vylučování moči a stolice, inkontinence
   chování neodpovídající situaci
   úplná ztráta soběstačnosti, ve všem závisí na pečovateli
   upoutání na invalidní vozík
   těžké duševní i tělesné chátrání, hubnutí

Zdroj: Internet – prim. MUDr. Jiří Konrád

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. To znamená, že způsobuje poruchu nebo úpadek jeho činnosti. Dochází při ní k zániku některých mozkových buněk a ke změně látkové přeměny v mozku. Projevuje se poruchou tzv. kognitivních funkcí – myšlení, paměti a úsudku.

Základní rada je: vyhledejte lékaře. Pokud se chcete ujistit, že vyšetření lékaře je opravdu nutné, zkuste si vyplnit následující dotazník. Ten Vám pomůže zjistit, jestli je zapomínání Vaší maminky, tatínka nebo partnera normální, způsobené únavou či stresem anebo zda je chorobné.

Test je úplně jednoduchý, na otázky odpovídejte následovně (v závorce je bodové ohodnocení odpovědi):

- ano, často (0 bodů)

- někdy (1 bod)

- ne, nikdy (2 body)

      1. Jak často se Váš blízký opakuje anebo se ptá znovu a znovu na to samé?

      2. Zapomíná Váš blízký více než dříve (především na věci, které se staly nedávno)?

      3. Zapomíná Váš blízký brát léky anebo nakoupit najednou více věcí?

      4. Zapomíná Váš blízký na schůzku, svátek nebo rodinnou oslavu?

      5. Je Váš blízký smutnější nebo bezradnější než dříve?

      6. Má Váš blízký problémy s počítáním případně s vedením účtu?

      7. Ztrácí Váš blízký zájem o dřívější záliby a koníčky?

      8. Potřebuje Váš blízký pomoc nebo alespoň radu při jídle, oblékání či hygieně?

      9. Je Váš blízký vznětlivější, podezíravý, neklidný, mluví nesmyslně anebo vidí a slyší
      věci, které neexistují?

      10. Zhoršila se schopnost Vašeho blízkého řídit automobil?

      11. Jak často hledá Váš blízký slova, mluví méně plynule anebo zapomíná jména?

Vyhodnocení: Pouze maximální možný počet bodů (22) odpovídá normě. Pokud je výsledek testu 20 a méně bodů, vyhledejte pomoc lékaře.

Zdroj: Internet, Foto – Internet

***

Senior a důchodce a jeho zdraví

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

30.01.2016 02:24  Petr Dvořák

DObrý den, máte totálně popletené stádia, ten kdo toto psal nebo odněkud zkopíroval, snad s dobrými úmysly neví o čem je text, který zveřejnil...

Zanechte komentář: