Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Dvě piva denně prospívají zdraví

Publikováno: 21.10.06
Počet zobrazení: 1683

Jedno malé české pivo v poledne a velké večer snižuje podle lékařského výzkumu pravděpodobnost výskytu nemocí srdce a cév a přispívá ke zvýšení zdravé kondice organizmu.

„Naše výsledky potvrdily, že mírná konzumace českého piva potlačuje rozvoj cévních chorob způsobených usazováním tukových látek v cévách a v důležitých orgánech, především v srdci a mozku,“ uvedl Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie v Plzni, šéf výzkumného kolektivu.
Podle jeho kolegy Ladislava Trefila působí umírněné pití piva proti rozvoji aterosklerózy, tedy ukládání tuků a polysacharidů v tepnách a jejich vápenatění a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. „Výzkum zároveň prokázal, že střídmá konzumace piva snižuje srážlivost krve, což omezuje riziko infarktu a mozkových příhod,“ uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) Jan Veselý. Dále vylepšuje metabolizmus, neboť obsahuje kyselinu listovou a hodně vitaminu B 12.
„Mezi negativní vlivy patří vyšší zatížení jater, které je ale klinicky nevýznamné, a růst tělesné váhy,“ uvedl Trefil.

Lékaři ze 4. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Plzni zkoumali skupinu 93 lidí v průměrném věku 38 let po dobu čtyř měsíců. První měsíc jim provedli náročné testy, další měsíc testovaní abstinovali, poté pili 30 dnů po jednom malém a velkém světlém ležáku českého typu a poslední měsíc také abstinovali. Všechny činnosti museli vykonávat jako v jiných dnech.

Lékaři potvrdili, že sklenice piva po tučném jídle pomáhá trávení. „Naše těžká tučná kuchyně vyžaduje k trávení látky obsažené právě v českém pivu,“ uvedl člen předsednictva ČSPS Pavel Bobošík. Pro podporu piva vyšla také studie Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, který vyvinul pro ženy v menopauze nízkostupňové pivo se šesti až osmi stupni alkoholu. „Při pití jedné třetinky denně jim přestaly návaly. Hodnotili to gynekologové,“ uved ředitel ústavu Karel Kosař.

Pokud vypijeme denně litr piva, pokryjeme tím dávku nezbytných minerálů takto:
  vápník: 7 %
  fosfor: 2 %
  hořčík: 49 %
  draslík: 12 %
  sodík: 5 %
  chloridy: 12 %
  zinek: 100 %

Všechny tyto prvky se v organizmu účastní důležitých metabolických pochodů. Zinek je považován za prvek, který zvyšuje odolnost kůže proti nepříznivým vlivům zevního prostředí a je také součástí některých léčebných přípravků proti akné.
Současně s vodou a minerály se do těla dostanou i některé důležité vitamíny. Mají nezpochybnitelný vliv nejen v léčbě kožních nemocí, které provázejí primární nebo sekundární hypovitaminózy, ale podávají se také relativně často a se zřejmým úspěchem u řady dermatóz, kde nelze laboratorně prokázat nedostatek těchto prvků. Údaj o počtu procent vyjadřuje, jakou část denní dávky vitamínů člověk přijme, pokud vypije 1 litr piva za den.

B1 [thiamin] – 3 %
- podílí se na odbourávání sacharidů, má význam pro správnou funkci periferních nervů a svalů. Od jeho podávání u zvýšeného pocení, vypadávání vlasů a u lupénky se již upustilo. Bolestivé stavy, které provázejí infekce oparem, jsou dosud léčeny vysokými dávkami vitamínů skupiny B, i když efekt této terapie je nejistý.

B2 [riboflavin] – 20 %
- je součástí důležitých flavoproteinových enzymů, podporuje stálou regeneraci epidermis, normální vývoj vlasových folikulů a mazových žláz. Jeho nedostatek se projevuje svěděním kůže. Celkově se podává při léčbě zánětlivých změn v ústních koutcích. Podle klinických zkušeností se někdy podává i u onychodystrofií, seboroické dermatitidy a akné i rosacey – i když jen se střídavým efektem.

B3 [niacin] – 45 %(kyselina nikotinová a její amid)
- podílí se na správné tvorbě vláken v základní vrstvě epidermis. Niacin působí jako látka rozšiřující cévy – doporučuje se v léčbě poruch periferního prokrvení.

B6 [pyridoxin] – 31 %
- a chemicky příbuzné látky působí jako koenzymy četných enzymů v tkáňovém metabolizmu jater, nervové soustavy a kůže. Nedostatek pyridoxinu vede k poruše metabolizmu, tripltofanu – důsledkem je zvýšená citlivost kůže na světlo. Vyšší přísun může vyvolat projevy akné.

B11 [kyselina listová] – 52 %
- podporuje tvorbu červených krvinek, metabolismus aminokyselin a obnova veškerých buněk v těle. Příznivě působí hlavně u chorob krvetvorby, celkově se podává při léčbě lupénky. V kombinaci a vitaminem B12 se podává u některých poruch pigmentace – např. u vitiliga.

Může mít pivo vliv na zdraví pokožky?

Velký význam pro udržení dobré kondice má také správné dodržování pitného režimu. Pivo obsahuje 95 hmotnostních procent vody. Díky obsahu jednotlivých rozpuštěných látek je možné pivo označit za nápoj izotonický až hypotonický. To má velký význam, zejména pokud pijeme pivo ˝na žízeň˝. Tekutina má schopnost rychle přecházet do organizmu a upravit rovnováhu metabolických pochodů. Akutní dehydratace se projevuje především při pobytu v horkých provozech, po sportovních výkonech, při horečnatých onemocněním, ale také při zažívacích potížích (zvracení nebo průjem).
Také kůže může trpět přesušením. Na něm se ale podílí mnohem více faktorů než jen prostý pokles obsahu vody. Lidská kůže je vybavena celou řadou velmi složitých mechanizmů, kterými obsah vody v jednotlivých vrstvách reguluje.

Medicínu a zejména dermatologickou alergologii zajímá pivovarnický průmysl ještě z dalšího důvodu. Výroba piva v Čechách byla po léta spojena s tradicí česání chmele. V průběhu letních brigád se při ručním česání objevovaly různé vyrážky. Většina z nich byla vyvolána prostým podrážděním. Lodyha i listy chmele jsou vybaveny drsnými háčkovitými chloupky. Při kontaktu s pokožkou dochází k mechanickému a snad i chemickému dráždění. Na zhoršování potíží se může podílet také vlhko (při deštivém počasí) nebo sluneční záření. Negativní vliv mají zbytky chemických postřiků, případně druhotná infekce. V letech 1959-60 popsali prof. Jirásek a prof. Trapl 31 případů alergických reakcí na lupulín a pryskyřice ze šištic.
Hlavní význam chmele spočívá v jeho chuťových a konzervačních vlastnostech, které se uplatňují při výrobě piva. Kosmetika využívá hormonálně účinných složek chmelové drogy v přípravcích zpomalujících proces stárnutí. Nejde o nový objev – pivovarské kaly se užívaly do omlazujících lázní již ve středověku. Extrakty z chmele se přidávají do krémů, pleťových vod a mlék, určených pro citlivou pleť, na ochablou a nečistou pokožku. Uplatňují se rovněž jako přísada do zklidňujících a regeneračních koupelí a hlavně ve vlasové kosmetice ve speciálních pivních šamponech, které omezují lámavost vlasů a zvyšují jejich lesk. K tomuto účelu lze ovšem stejně dobře použít i pivo samotné.

Průměrně každý Čech vypije ročně 157 litrů piva, nejvíce na světě.

Zdroj: Internet – Novinky, ČTK 19.10. 2006, Přátelé piva.cz – autor: MUDr. Andrea Vocilková

Důchodce, senior, penzista a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: