Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jetel pomáhá nejen v období klimaktéria

Publikováno: 27.10.06
Počet zobrazení: 3000

Jetel známe úplně všichni velmi dobře. Na jaře a v létě je všude kolem nás tolik bílých a červených kvítků, že je ani nevnímáme. Možná vás překvapí, že červený jetel má pozitivní účinky na naše zdraví, které přináší užívání extraktu z této bylinky.

Stejně dobře jako jetel zná většina žen po padesátce problémy spojené s přechodem. Konkrétně se jedná a řadu projevů jako jsou návaly horka, noční pocení, nespavost, bolesti hlavy nesoustředěnost, pálení očí a vysychání sliznic atd.

Čím je způsobeno klimakterium?
Klimakterium neboli přechod, není jak se mnozí lidé domnívají nemoc, je to období v životě ženy, které představuje přechod z reprodukční fáze života do období reprodukčního klidu. Příčinou většiny potíží a zdravotních komplikací období klimakteria je nedostatečná hladina pohlavních hormonů v krvi. Mluvíme o estrogenním deficitu.
Zhruba třetina ženské populace se nachází v postmenopauze a typické potíže má 80 % všech žen. Patří k nim návaly horka, pocení, bušení srdce, únava, poruchy spánku a další. Zhruba polovina z nich se obrací na lékaře se žádostí o léčbu.

Co obsahuje květ červeného jetele?
V Asii a Latinské Americe se však tyto projevy postupujícího věku objevují méně. Bylo zjištěno, že je to způsobeno i skladbou potravy, která je bohatá na izoflavony.
Izoflavony patří do skupiny fytoestrogenů bohatě se vyskytujících například v květech červeného jetele nebo v plodech sóji. Jedná se o látky chemicky příbuzné ženským pohlavním hormonům – estrogenům. V běžné stravě evropských žen se fytoestrogeny vyskytují pouze v malém množství a jejich doplňování formou potravních doplňků je dobrým řešením, zejména u žen starších 45 let. Fytoestrogeny extraktu červeného jetele působí velmi pozitivně na klimakterické potíže a prevenci osteoporózy.

Proč je červený jetel účinnější než sója?
Izoflavony se nacházejí v sóje, čočce nebo lnu, ale také v červeném jeteli, přičemž bylo vědecky dokázáno, že izoflavony z červeného jetele jsou 50krát účinnější než srovnatelné množství v sóji a to proto, že červený jetel obsahuje čtyři izoflavony (genistein, daidzein, biochanin A, formononetin), zatímco sója jenom dva. Pro výrobu potravních doplňků se speciálně vybírají druhy červeného jetele rostoucího ve vysokohorském prostředí .

V současnosti jsou na českém trhu dostupné doplňky stravy s extraktem červeného jetele určené ženám s obvyklými zdravotními problémy spojenými převážně s přechodem. Ženy s klimakterickými problémy a s ohrožením řídnutí kostí mohou užívat extrakt z jetele společně s vápníkem, hořčíkem, vitaminem D a zinkem.

Zdroj: Internet: Novinky – autor: Radek Vašíček

Důchodkyně, seniorka, penzistka a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

25.05.2012 11:12  Ina

Mohu potvrdit. Měla jsem návaly, pak jsem dlouhé roky brala Activelle a nyní jsem se ho zbavila díky č. jeteli. Musela jsem Activelle pomalu ubírat a přidávat jetel, až jsem dosáhla úplné nezávislosti na chemii. Bohužel je to cenově o něco dražší.

Zanechte komentář: