Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Senioři, nepodceňujte bulky na krku
Nádor štítné žlázy vypadá většinou jako tvrdá bulka na krku těsně pod ohryzkem, nebolí a roste pomalu. Nejčastěji se objevuje u lidí starších čtyřiceti let, ale některé typy se objevují i v mladém věku.
V roce 2003 se některý z nádorů štítné žlázy objevil u stovky mužů a více než 500 žen, přičemž tomuto onemocnění v Česku podlehlo 102 lidí. Ještě o pouhých pět let dříve bylo těchto nemocných o 27 procent méně.
Čím si odborníci tento vzestup vysvětlují?
„Na zvyšujícím se počtu zhoubných nádorů štítné žlázy se podílí hlavně to, že přibývá jednoho typu, takzvaného papilárního karcinomu, a to typicky v nejméně pokročilém klinickém stadiu u žen. Příčiny jsou podobně jako u jiných zhoubných onemocnění nejisté,“ říká primář Pavel Racek z Kliniky nukleární medicíny a endokrinologie v Motole.
Jedním z vysvětlení by mohlo být znečištění prostředí nebo chemické látky obsažené v potravinách. „Také se spekuluje o tom, že vinu by mohlo mít prodloužení střední délky života, kdy se hromadí genetické poruchy nebo se oslabuje imunitní obrana těla. Nepotvrdil se však negativní vliv hormonální antikoncepce ani konkrétní virové infekce,“ doplňuje Pavel Racek.
Podceňované onemocnění
Je mnoho druhů nádorů štítné žlázy, nejčastější je papilární karcinom, který se objevuje běžně kolem padesátky, ale mohou ho mít i děti. Většinou roste pomalu, později se může rozšířit do mízních uzlin, zřídka vytváří vzdálená ložiska v jiných orgánech.
Některé jiné typy nádorů štítné žlázy jsou značně agresivní a již při malé velikosti rozsévají po těle metastázy.
Medicína má však několik cest, jak pacientům s touto chorobou pomoci. Jednou z nich je léčba radioaktivním jodem, který se polyká ve formě tablet. Radioaktivní látka, kterou vychytávají právě nádorové buňky štítné žlázy, tyto buňky ničí.
Používá se také vnější ozařování, kdy pacient chodí několikrát za týden na několikaminutovou terapii.
Důležitou součástí léčby je i operace. „Oproti minulým letům přibývá chirurgických řešení, kdy se dává přednost odstranění štítné žlázy celé před vyjmutím jen některé její části,“ vysvětluje interní lékařka Edita Nováková z třinecké nemocnice.
Je zajímavé, že přestože neustále stoupá počet nemocných s rakovinou štítné žlázy, úmrtnost zůstává přibližně stejná.
„V České republice je propracovaný systém záchytu, léčby i dlouhodobého sledování nádorů štítné žlázy. Co se týče léčby nádorů štítné žlázy, patří Česká republika podle statistik dlouhodobého přežití k nejúspěšnějším zemím na světě,“ dodává primář Racek.
S léčbou se musí začít co nejdříve
Vědci nevědí, proč nádory štítné žlázy vznikají, ale znají několik faktorů, které se na jejich vzniku pravděpodobně podílejí. Patří mezi ně mimo jiné ozáření – ve Spojených státech se například dříve léčilo ozařováním akné.
Rizikem je samozřejmě i ozáření pocházející z černobylské havárie, ale v tomto směru se lidé nemusí obávat, protože území České republiky zasaženo nebylo.
Nádorů štítné žlázy je několik druhů, některé z nich rychle rostou a mohou být nebezpečné.
Proto je důležité všímat si příznaků, jakými je například bulka na krku, chrapot, obtíže s polykáním a dýcháním, zvětšené mízní uzliny, bolest na krku, která se může šířit až k uším.
V takovém případě je nejlepší se co nejdříve obrátit na endokrinologa a podstoupit vyšetření, případně zahájit léčbu.
Vyšetření: co vás čeká?
- Rozhovor a prohlídka
Lékař se vás podrobně vyptá na vaše obtíže, budou ho zajímat prodělané choroby a operace. Prohmatá vám krk, prohlédne celé tělo, změří tlak. Je možné, že vás odešle i na vyšetření k očnímu specialistovi, někdy se navíc dělá EKG a prohlídka na nosním-krčním-ušním oddělení. - Odběr krve určí diagnózu
Spolehlivým, ne však jediným vodítkem pro stanovení diagnózy bývají hladiny hormonů TSH, T3 a T4. Také se zjišťuje hladina specifických protilátek, která pomáhá odhalit imunitní onemocnění. Důležitým ukazatelem je i hladina cholesterolu a krevního barviva, hemoglobinu. - Ultrazvukové zobrazení
Sonografické neboli ultrazvukové vyšetření štítné žlázy je nebolestivé a není potřeba se na něj jinak připravit než odstraněním případných šperků. Pomocí ultrazvuku odliší odborník cysty naplněné tekutinou od cyst pevných, takzvaně solidních, a určí jejich velikost. - Odběr vzorku tkáně žlázy
Po dezinfekci krku a místním znecitlivění se tenkou jehlou odebere vzorek na cytologické vyšetření. Tomuto odebrání malého množství živé tkáně se také říká biopsie. - Scintigrafické vyšetření
Patří mezi radioizotopová vyšetření, kdy se aplikuje pacientovi malé množství radioaktivní látky, jehož rozložení ve štítné žláze se pak sleduje pomocí zobrazovacího přístroje. Pomáhá odhalit nádory.
Zdroj: Hana Matoušková , MF DNES – 12. října 2006
Důchodce, senior, penzista a zdraví