Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Nízký tlak trápí těhotné ženy i seniory

Publikováno: 30.10.06
Počet zobrazení: 3034

Ze spánku vytrhlo osmdesátiletou Zdenu zvonění telefonu. Rychle vstala z postele, ale nedostala se dál než ke dveřím pokoje, kde omdlela. Naštěstí ji za hodinu objevili příbuzní a zjistili, že kromě několika modřin se Zdeně nic nepřihodilo.

Pro řadu seniorů ovšem může být mdloba také začátkem zdlouhavých léčení zlomenin. Ve vyšším věku mají totiž větší sklony k takzvané ortostatické hypotenzi. To je náhlý pokles tlaku při změně polohy, tedy právě v případě, kdy se nemocný rychle zvedne z lůžka nebo ze židle a jeho krevní oběh není s to takovou změnu vyrovnat.
Mozek ke své práci potřebuje dostatek okysličené krve, a když ji nemá, začnou se objevovat mžitky před očima, hučení v uších, až dotyčný ztratí vědomí a omdlí.

„Ortostatická hypotenze je zejména ve vyšším věku velmi častým fenoménem. Bývá často důsledkem razantní léčby vysokého krevního tlaku,“ vysvětluje gerontoložka Iva Holmerová.
„Léčba hypertenze je důležitá, ve vyšším věku je však třeba postupovat šetrně a krevní tlak snižovat pomalu.“

Kdo za to může?

Nízkým tlakem trpí také těhotné ženy. Během poloviny těhotenství klesá krevní tlak o deset až patnáct milimetrů sloupce rtuti, protože krevní oběh ženy se hodně zvětší.

Pokles tlaku však automaticky neznamená mdloby, každý je na jeho změny jinak citlivý.
„Na rozdíl od hypertenze nelze stanovit pevnou hodnotu krevního tlaku, od které je třeba pacienta s hypotenzí neboli nízkým tlakem léčit. Tolerance je individuální, někomu nevadí tlak 80/60, jiný kolabuje při 100/70, proto je nutno brát tento individualismus v potaz,“ říká Petr Vařejka z II. interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Za normální tlak se považuje hodnota 120/80.
Ve vyšším věku se častěji objevuje snížení tlaku po vydatném jídle, takzvaná postprandiální hypotenze. K žaludku a jiným vnitřním orgánům totiž po jídle bohatém na tuky a cukry přitéká mnohem více krve než obvykle.

Zdravý oběhový systém by dokázal zvýšením srdeční činnosti nebo zúžením některých cév tlak vyrovnat, u seniora však takové mechanismy selhávají.
„Pro chronicky nemocné pacienty vyššího věku, zejména kardiaky, to může být komplikace, která jim značně znepříjemňuje život. Proto je třeba z jídelníčku vyřadit těžká jídla, podávat více porcí denně a po jídle odpočívat,“ doporučuje Iva Holmerová.

Vedlejší účinek léků

Omdlévání, točení hlavy a pocity slabosti jsou nepříjemné, ale pokud se s nimi člověk potkává odmalička, naučí se s nimi žít.
„Většinou postačí dostatek tekutin, pravidelný spánek, pohyb, individuálně i šálek černé kávy nebo menší množství alkoholu, u lidí léčených léky proti hypertenzi úprava jejich dávkování,“ doporučuje Petr Vařejka.

A jak se zachovat, když už mdloby přicházejí? Nejlepší je si lehnout bez podložení hlavy a zvednout nohy do výšky, tím se dostane krev do mozku.

Může za něj i štítná žláza

Co bývá příčinou nízkého tlaku krve? „Ve většině případů bývá hypotenze vyvolána nesprávně vedenou léčbou jiných, především kardiovaskulárních chorob, například hypertenze neboli vysokého krevního tlaku, srdečního selhání, arytmie. Sama o sobě může signalizovat především různá endokrinologická onemocnění, jako jsou porucha funkce nadledvin nebo porucha funkce štítné žlázy,“ vyjmenovává Vařejka.
Hypotenze může doprovázet nejen cukrovku a Parkinsonovu chorobu, ale i léčbu některými léky.
„Vyvolávají ji neuroleptika, ale také antidepresiva, sedativa, hypnotika, anxiolytika, tedy léky, které se v České republice užívají velmi často. Tyto léky způsobují kromě hypotenze také uvolnění svalstva, což je závažným rizikovým faktorem pádů a následných zlomenin ve vyšším věku,“ pozoruje gerontoložka Iva Holmerová.

A kdy je potřeba navštívit s nízkým tlakem lékaře? „Pokud hypotenze vznikne náhle a z plného zdraví, je třeba ji považovat za alarmující stav. Dobré je pamatovat na možná nebezpečí, která mohou v důsledku hypotenze vzniknout, zejména pády,“ říká Holmerová.

Co dělat, abyste neomdleli

  • Vstávejte pomalu
    Zvedejte se z lůžka pomalu. Nejdřív se posaďte, spusťte nohy dolů, pomalu se postavte. Mezi jednotlivými kroky chvilku počkejte a budeli vám znít v uších či se dělat mžitky před očima, znovu se posaďte a postupujte pomaleji.
  • Hýbejte se a pijte
    Pokud se budete pravidelně věnovat sportu, posílíte své svalstvo i srdce a cévy, které pak budou reagovat pružněji a snáze snížený nebo zvýšený tlak vyrovnají. Pijte dostatek tekutin.
  • Po jídle odpočívejte
    Krevní tlak snižují kalorická jídla bohatá na bílkoviny, tuky a cukry. Jezte jídla lehčí, v menších porcích, častěji během dne. Po vydatnějším obědě se pomalu zvedejte a na chvíli si lehněte nebo odpočívejte v křesle.
  • Choďte na kontroly
    Ve snaze snížit krevní tlak vám možná lékař předepíše vyšší dávku léků, než jakou potřebujete. Je proto třeba chodit na kontroly, při kterých vám upraví dávkování na míru. Trápí-li vás i přes veškerá opatření pocit na omdlení nebo mdloby, s návštěvou lékaře nečekejte.
  • Co když někdo omdlí?
    Pokud váš blízký již upadl do mdlob, položte ho se zvednutýma nohama, hlavu nepodkládejte, uvolněte oděv kolem krku, otírejte obličej mokrým studeným ručníkem, otevřete okno. Trvá-li bezvědomí déle, přivolejte lékaře.

MF DNES, autor: Hana Matoušková, 21. října 2006

Důchodce, senior, penzista a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: