Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Důchodce a revmatické bolesti
Dne 27. září 2006 to byly příspěvky o revmatické bolesti prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. (Ředitel Revmatologického ústavu v Praze a Předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP) a o chronické bolesti komplexně pohovořil prim. MUDr. Jiří Kozák (Primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů FN Motol v Praze a Předseda Společnosti pro studium a léčbu bolesti ČLS JEP).
Spisovatel Karel Čapek, vojevůdce Napoleon Bonaparte, britský státník William Pitt, císař Karel Veliký. Ti všichni by měli život o dost jednodušší, kdyby žili v dnešní době. Všichni totiž trpěli nějakou formou revmatického onemocnění. A každý z nich v životě zažil opravdovou bolest, která tato onemocnění zpravidla provází.
Podle poslední studie z USA1 dnes trpí některou formou revmatického onemocnění až 15 % světové populace. Zatímco onemocnění jako takové nelze ani dnes úplně vyléčit, prvotní projev revmatických onemocnění – bolest – léčitelná je. Současná medicína nabízí pacientům celou řadu možností, které jim usnadňují život s nemocí.
Co vlastně je revmatická bolest a čím je způsobena?
Revmatická bolest je mnohočetná (bolest na více místech) a mnohočetný je i původ revmatické bolesti. Tzn. že dokonce i v rámci jednoho revmatického onemocnění může být příčin bolesti celá řada.
Léčba bolesti je obvykle první fází léčby revmatického onemocnění. Existuje však skupina revmatických onemocnění (příkladem je revmatoidní artritida), u nichž lékař volí jiný postup – nejprve léčí nemoc samotnou, přičemž se zpravidla sníží i bolest.
Nejčastější typy revmatických onemocnění:
I. Zánětlivá (např. revmatoidní artritida)
- chronické zánětlivé onemocnění kloubu
- medicínsky nejzávažnější – postihuje až 1 % populace
- může vzniknout v jakémkoli věku, nejčastěji ale mezi 40.-60. rokem
- postihuje až 4x častěji ženy
- jedna z nejbolestivějších forem revmatu
- projevuje se bolestivostí, ranní ztuhlostí, podkožními revmatoidními uzlíky, ale i nechutenstvím či depresí
- nejčastěji zasahuje drobné klouby na ruce a některé další drobné klouby horních i dolních končetin
II. Degenerativní (např. artróza/osteoartróza)
- nezánětlivé onemocnění kloubu, při němž dochází k destrukci kloubní chrupavky
- méně medicínsky závažná, zato častější – trpí jí až 50 % populace nad 60 let
- postihuje muže i ženy ve stejné míře
- se stárnutím populace těchto onemocnění přibývá
- přibývá i tzv. sekundární artrózy/osteoartrózy (následkem úrazů při sportu nebo při dopravní nehodě, následkem přetížení kloubů v průběhu života)
- projevuje se stupňujícími bolestmi a funkčním omezením
- nejčastěji postihuje kyčelní a kolenní klouby, klouby páteře a drobné klouby rukou
III. Mimokloubní (např. entezopatie, periartritida)
- postihuje nejen klouby, ale i měkké tkáně okolo nich
- onemocnění většinou přechodná, ale obtěžující
- podle statistiky některou akutní formou tohoto revmatismu onemocní v průběhu života téměř každý
- někdy se na těchto onemocněních podílí i nevhodný životní styl (nadváha, nedostatek pohybu, – sedavé zaměstnání)
- nejčastějším projevem je bolestivé rameno, akutní bolest v zádech, zánět šlach v lokti, tenisový loket
IV. Metabolická (např. dna)
- onemocnění, které v poslední době přibývá zejména vlivem nadměrné konzumace masa a alkoholu
- postihuje až 1 % populace
- až 7x častěji postihuje muže
- příčinou je porucha metabolismu a zvýšená hladina kyseliny močové – poškozuje klouby a některé vnitřní orgány (např. ledviny)
- projevuje se tzv. dnavým záchvatem – silnou i několikadenní bolestí postiženého kloubu se zarudlým otokem
- nejčastěji zasahuje kloub palce u nohy, méně často kloub kotníků a kolen
Se stárnutím populace se stále více rozšiřují možnosti v léčbě bolesti. Dosud se k léčbě revmatické bolesti používala hlavně tzv. nesteroidní antirevmatika (tj. léky podobného typu jako je aspirin, ibuprofen apod.). Tyto léky jsou sice účinné, ale u některých pacientů mohou vyvolávat nežádoucí účinky, např. podráždění trávicího traktu, vznik vředů, krvácení.
Podle prof. MUDr. Karla Pavelky, ředitele Revmatologického ústavu v Praze, ˝je toxicita nesteroidních antirevmatik nemalá a některé z nich nesplnily obrovské naděje, které do nich revmatologové vkládali. Přinesly sice dílčí zlepšení, ale vyvolaly nové nežádoucí účinky. V poslední době se mluví i o zvýšeném výskytu infarktu myokardu při užívání těchto léků.˝
Z průzkumů vyplývá, že riziko vzniku nežádoucích účinků vlivem nesteroidních antirevmatik je podstatně vyšší ve stáří, tj. nad 65 let. Nebezpečí spočívá také v tom, že u starších revmatických pacientů až v 80 % případů nastávají zmíněné komplikace bez příznaků – pacient se cítí v pořádku, nemá žádné bolesti. Přitom však u něj může docházet k velmi silnému krvácení, často smrtelnému. U starších pacientů je tedy zapotřebí zvýšené opatrnosti, nižších dávek a postupů, které snižují toxicitu. U všech pacientů, ale u starších zvláště, proto musí lékař vždycky pečlivě zvážit léčebné benefity – tj. snížení bolesti a zlepšení kvality života na jedné straně, ale zároveň riziko nežádoucích účinků na straně druhé.
Nově se v léčbě revmatické bolesti začínají uplatňovat opioidy – léky na léčbu silné bolesti, ve formě tablet nebo náplastí. Letos v září byla na trh uvedena nová forma opioidní náplasti nižší analgetické síly vhodná mj. i pro některé revmatické pacienty. Nové studie ukazují, že u části revmatických pacientů, kteří například nesnesou nesteroidní antirevmatika (to se týká zejména starších pacientů), nebo jim léky první volby nepřináší dostatečnou úlevu, je aplikace náplasti vhodnou volbou. Vždy je ale nutno rozlišit stadium choroby a míru bolesti.
˝Osobně využívám opioidy v situaci, kdy má pacient tzv. průlomovou bolest, tj. přechodnou stoupající bolest vyšší intenzity, na kterou stávající medikace nestačí. Jiným příkladem, kdy se opioidy mohou dobře uplatnit, je předoperační stav pacienta, který je na čekací listině např. na endoprotézu kyčle. Tu ale dostane za 6 až 8 měsíců a do té doby by se kvůli bolesti absolutně nevyspal. Opioidy mu spánek umožní,˝ říká prof. MUDr. Karel Pavelka.
Přestože se v České republice situace v léčbě bolesti za poslední 3 roky výrazně zlepšila, část české veřejnosti a dokonce i lékařů se stále potýká s opiofobií – strachem ze vzniku závislosti. Díky přežívajícím mýtům kolem opioidů trpí u nás chronickou bolestí řada pacientů zbytečně. Podle primáře MUDr. Jiřího Kozáka z Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů v Motole ˝odhadem až 60 % praktických lékařů v ČR stále nevlastní opiátové recepty.˝ K léčbě bolesti revmatických pacientů se v poslední době užívají i některá nová čistá analgetika.
Jde o preparáty, které kombinují účinky dvou a více léků v jedné tabletě. Pacient už není nucen užívat velké množství léků několikrát denně. Má k dispozici léky s vylepšenými vlastnostmi – například s 24 hodinovým účinkem nebo s rychlým nástupem účinku během 10 – 15 minut. V léčbě revmatických pacientů je ideální interdisciplinární přístup. Specialista-revmatolog umí léčit chorobu, ale ne vždy platí, že je současně odborníkem na léčbu bolesti. A naopak – specialista na léčbu bolesti nemusí být 100% odborníkem na konkrétní revmatické onemocnění. Spolupráce obou specialistů přináší nejlepší možný výsledek pro pacienta – kvalitně léčené základní onemocnění vedoucí k bolesti i bolest samotnou.
Nezanedbatelnou roli v léčbě revmatické bolesti hraje osvěta – pacientů, ale i samotných lékařů (zejména praktických). Edukace lékařů v České republice se za posledních 5 let výrazně zlepšila. Ani laická veřejnost už dnes nemusí po informacích složitě pátrat. Kromě tištěných materiálů v čekárnách nebo lékárnách je neocenitelným zdrojem informací rovněž internet. Poradny bolesti fungují on-line na některých stránkách věnovaných revmatické bolesti či na Lince proti bolesti zaměřené na chronickou bolest komplexně.
Užitečné internetové stránky pro veřejnost:
http://www.linkaprotibolesti.cz
http://www.revmainfo.cz
http://www.revmaonline.cz
http://www.revma.cz/liga
http://www.klub-bechtereviku.com
LINKA PROTI BOLESTI – anonymní telefonní linka je určená především pacientům trpícím silnou chronickou bolestí. K nejčastějším potížím patří bolesti zad, kloubů a neuropatické bolesti. Linka je umístěna v Centru pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice v Praze – Motole, které vede primář MUDr. Jiří Kozák. Linka má telefonní číslo 224 435 587 a je v provozu každý všední den od 14 do 19 hodin.
Kdo je kdo
Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.
Ředitel Revmatologického ústavu, Praha
Předseda české revmatologické společnosti ČLS JEP
Osobní vzkaz prof. Pavelky u příležitosti Světového dne proti bolesti:
˝Osobně mám rád edukované pacienty, tedy takové, kteří jsou schopni najít si potřebné informace sami – ať už na internetu či v čekárnách z materiálů pacientských organizací. Pokud je totiž pacient takto vzdělán, dokáže sám identifikovat, že jeho stav potřebuje konzultaci specialisty a sám jej z vlastní iniciativy vyhledá.˝
Prim. MUDr. Jiří Kozák
Primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů FN Motol, Praha
Předseda Společnosti pro studium a léčbu bolesti ČLS JEP
Osobní vzkaz prim. Kozáka u příležitosti Světového dne proti bolesti:
˝Světový den proti bolesti vyhlášený světovou algeziologickou organizací IASP (International Association for the Study of Pain) je cílený, jistě ne náhodou, na bolest ve stáří. Je nepochybné, že léčba bolesti u pacientů vyššího věku není dostatečná. Jejich stesky jsou často přehlíženy a bagatelizovány s poukazem na jejich pokročilý věk a předsudek, že bolest ke stáří vlastně patří. Starší pacienty je mnohdy svízelné zbavit bolesti zcela, ale je možné jejich bolest zmírnit a ulehčit jim život.˝
Zdroj: Tisková zpráva z konference, Ogilvy Public Relations
***
Důchodce, senior a zdraví