Dnes je 24.11.2024, Svátek má Emílie, zítra Kateřina

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Pálenice jedou naplno

Publikováno: 6.10.06
Počet zobrazení: 1602

Pro zahrádkáře a domácí pěstitele začala sezona pálení. Nejvíce se pálí jablka, hrušky a švestky.

Bohumín – Drobným pěstitelům a zahrádkářům nastalo s příchodem října pravděpodobně nejvoňavější období roku. Naplno se rozjely pálenice v celém kraji a až do února, kdy hlavní sezona končí, budou prakticky každý den destilovat tisíce litrů kvasu na tu pravou, jedinečnou, domácí, na kterou nedá žádný majitel dopustit.

Gibas: Letos by se mělo pálit více

Vliv tuhé zimy, která na konci loňského a v prvních měsících letošního roku zkomplikovala život v mnoha odvětvích, se odrazil i na práci pálenic v celém kraji.
˝Loňská sezona byla o něco slabší, než jsme byli zvyklí,˝ uvedl Miroslav Gibas z pálenice společnosti Inpal v Bohumíně-Vrbici. ˝Zatímco v průměru vypálíme kvas pro 1500 zákazníků ročně, loni to bylo jen zhruba osm set lidí. Hodně z těch, co k nám nedorazili, měli kvas na svých chalupách a chatách, kam se kvůli sněhu nemohli dostat. Ty letos obsloužíme přednostně jako první, aby svůj loňský kvas mohli ještě zpracovat,˝ řekl aktivní důchodce, který vrbickou pálenici obsluhuje již pět let.
Vrbická pálenice nemá o zákazníky nouzi. Přestože její zařízení není právě nejmladší, láká drobné pěstitele ze širokého okolí. ˝Zařízení, na kterém pálíme, je asi dvacet let staré, ale dnes je to proti moderním pálenicím možná výhoda,˝ komentuje vybavení provozovny Miroslav Gibas. ˝Lidé tady skutečně vidí, jak se z kvasu stává kořalka, jak se jejich práce mění v kapalinu. To jim může u moderních zařízení chybět. Lidé k nám jezdí pálit z daleka. Náš rajon sahá od Dolního Benešova přes Ostravu až po Havířov a Šenov,˝ uvedl Miroslav Gibas.

Pálenice hlídají celníci

Každá oficiální pálenice musí mít ke svému provozu povolení ministerstva zemědělství. To je potřeba hlavně kvůli výjimce, kterou české pálenice ke svému provozu od Evropské unie mají.
˝České pěstitelské pálenice jsou evropský unikát, mají výjimku k provozu, ta není v žádném z okolních států,˝ řekl mluvčí celního ředitelství Karel Moškoř. ˝Pálení je omezeno na 30 litrů na domácnost a platí se za něj poloviční daň, oproti tomu, co zaplatí za výrobu stoprocentního lihu lihovary,˝ řekl mluvčí.

Zdroj: MFDNES online – Darek Štalmach – 03.10.2006

Důchodce, senior, penzista a životní pohoda

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: