Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Penzijní připojištění
Účastníkem penzijního připojištění se můžou stát nejen fyzické osoby starší 18 let s trvalým pobytem na území České republiky, ale i fyzické osoby starší 18 let s bydlištěm na území jiného členského státu Evropské unie, pokud budou účastny důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v České republice.
Penzijní připojištění je založeno na pravidelných měsíčních, čtvrtletních či ročních úložkách (minimálně 100 Kč měsíčně, maximum není omezeno). K těmto pravidelným úložkám dostanete státní příspěvek ve výši 50 až 150 Kč. Mezi další výhody penzijního připojištění patří daňové úlevy a možnost získat příspěvek na penzijní připojištění i od zaměstnavatele. Na druhou stranu ale existují i některé nevýhody, jako je např. dlouhý časový horizont.
Vaše úložky, příspěvky státu a případně i zaměstnavatele jsou penzijním fondem investovány a průběžně zhodnocovány. Penzijní fondy obvykle připisují klientům 85 – 95 % ze zisku dosaženého za minulý rok (minimálně 5 % se povinně odvádí do rezervního fondu a o maximálně 10 % rozhodne valná hromada).
Pro obdržení všech zhodnocených státních příspěvků musíte spořit minimálně 5 let a dosáhnout věku 60 let (dle starých podmínek stačilo spořit pouze 1 rok a dosáhnout věku 50-ti let). Své úspory si můžete vyzvednout jednorázově nebo formou doživotní penze. Ke svým penězům se v případě naléhavé potřeby můžete dostat již po jednom roce spoření, když požádáte o vyplacení odbytného. V tomto případě ovšem nedostanete státní příspěvky a jejich zhodnocení.
Pro zvýšení bezpečnosti úspor jsou penzijní fondy kontrolovány ministerstvem financí a Komisí pro cenné papíry.
Druhy penzí od penzijního fondu
Fondy mohou nabízet až čtyři základní druhy penzí:
1. Starobní penze
Starobní penze je povinnou součástí penzijního připojištění. Pro její výplatu musíte spořit minimálně 5 let a dosáhnout věku 60 let (u dříve platných podmínek stačí spořit pouze jeden rok a dosáhnout věku 50 let).
2. Invalidní penze
Na invalidní penzi máte nárok, pokud jste si ji sjednali ve smlouvě, byl vám přiznán plný invalidní důchod z důchodového pojištění a spořili jste po dobu alespoň tří let.
3. Výsluhová penze
Výsluhovou penzi můžete dostat po 15 letech spoření. Je tedy výhodné sjednat si ji pro případ, že byste si chtěli vybrat peníze ještě před dosažením 60 let věku. Na výsluhovou penzi může směřovat maximálně 50% Vašich úložek (zbývající polovina musí být určena na starobní penzi).
4. Pozůstalostní penze
Pozůstalostní penzi získají v případě úmrtí účastníka penzijního připojištění oprávněné osoby, pokud tento účastník spořil alespoň tři roky nebo byl příjemcem starobní či invalidní penze. Pozůstalostní penze se sjednává pouze na dobu určitou. Je to také jediný druh penze, u kterého nemůžete žádat o jednorázové vyrovnání.
Zdroj: Internet
Důchodce, senior, penzista a peníze