Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Pozvání na výlet pro důchodce a seniory
Bohatá minulost, krásy přírody, lidová architektura, zámky a jejich zahrady – to vše najdete v Podblanicku, tedy v kraji blanických rytířů. Srdcem kraje je dvojvrší Velkého a Malého Blaníku, které dalo celé oblasti jméno. Právě tady spí podle pověsti z 15. století vojsko, připravené vyrazit české zemi na pomoc, až nám bude nejhůř.
Na vrcholku Velkého Blaníku stojí rozhledna ze 30. let, která sice nevyniká výškou, ale výhled z ní uspokojí i ty největší přírodní romantiky. Na místě jsou také pozůstatky pravěkého hradiště z 5. století před naším letopočtem. Kolem vrchů se dnes rozprostírá Chráněná krajinná oblast Blaník a jejím středem teče říčka Blanice.
Její údolí s vrbovými křovinami a nivními loukami patří k nejkrásnějším procházkám v naší republice. Kolorit typicky české krajiny doplňují vodní a mokřadní plochy, zachovaly se tu i cenné bučiny a suťové lesy. Blanice je také domovem řady chráněných živočichů (například vydry říční nebo mihule potoční) a díky nim byla zařazena do evropského ochranného programu Natura 2000.
Ze zámku do zámku
Kromě přírody nás Podblanicko láká i svými zámky a přilehlými zahradami. Největším a nejznámějším je Konopiště. Původně na jeho místě stával gotický hrad a současnou podobu zámku má na svědomí arcivévoda František Ferdinand dâEste, který žil na Konopišti od roku 1887, a právě on nechal založit jeho rozsáhlý park.
V září jsou ještě přístupné všechny expozice denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu do 17. Gotického předchůdce má i zámek Vlašim, který od roku 1744 budovala knížata z rodu Auerspergů. Zámek i muzeum, které tu sídlí, můžete v září navštívit denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.
Dalším krásným zámkem kraje je barokní Jemniště, vystavěné na místě původní vodní tvrze v letech 1720 až 1725. Na výzdobě se podílela řada významných umělců, například Václav Vavřinec Rainer nebo Matyáš Bernard Braun. Místní zámek má také jako jeden z mála funkční zvěřinec – potomci hraběte Sternberga tu chovají například párek kakaduů moluckých, pávy a vodní ptactvo. Nejnovějším přírůstkem je klokan Bennetův. Na Jemništi vás v září přivítají denně od 9 do 17 hodin.
Jenom dva podblanické zámky mají novorenesanční podobu. Jedním z nich jsou Ratměřice, o jejichž vzhled se postarali Chotkové, kteří vlastnili zámek od poloviny 19. století. V jeho parku najdete dva sekvojovce obrovské, stromy staré více než 150 let a vysoké přes 45 metrů.
Druhý novorenesanční zámek byl vybudován v Odlochovicích rodinou Rombaldů. V areálu zámku najdete barokní kapli Jana Nepomuckého z roku 1737, v parku pak kašnu se zajímavou sochařskou výzdobou, znázorňující alegorii ročních období.
Chlouba paní Sidonie
O nádherný park u zámku Vrchotovy Janovice se zasloužila především jeho pozdější majitelka, baronka Sidonie Nádherná z Borutína, která tu žila ve 20. a 30. letech minulého století. Dáma s vytříbeným vkusem, kterou na zámku navštěvovali básník Rainer M. Rilke nebo spisovatel Karel Kraus, se při péči o park inspirovala radami významného zahradního architekta Camilla Schneidera. Zámek je kvůli rekonstrukci zavřený, ale park můžete během září navštívit zdarma od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
TIP NA VÝLET
Obdivovat krásy podblanické přírody můžete pěšky například po stezce S rytířem na Blaník (délka 4 km, vhodná také pro rodiny s dětmi, cestou navštívíte i rozhlednu) nebo Malý Blaník – Podlesí (3 km, na trase je zřícenina kaple sv. Maří Magdalény). Putování po Románské stezce vás zavede k pěti románským kostelům.
Pro cyklisty je určená 27 km dlouhá trasa Po stopách blanických rytířů. Pokud si troufnete, vyzkoušejte necelých 100 kilometrů dlouhou trasu nazvanou Romantické zámecké parky.
Zdroj: Internet – Hedvika Petrželková, MF DNES
***
Důchodce a vplný čas