Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Výdaje za léky ve 2. čtvrtletí klesly o 130 miliónů
Poklesl i počet balení, a to z 90,8 miliónu kusů loni ve druhém čtvrtletí na letošních 87,8 miliónu kusů balení. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Výsledky včera komentovala výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických společností Jana Mikotová. ˝Pokles prodaných léčiv je výsledek úsporných opatření ministerstva zdravotnictví na předepisování léků a nové lékové vyhlášky. V praxi tato opatření ale snížila dostupnost léčiv pro české pacienty.˝
Exministr zdravotnictví David Rath jí však oponuje: ˝Je to naprostý nesmysl. Co jiného lze očekávat od člověka, kterého farmaceutický průmysl platí.˝
Spor o Rathovu vyhlášku
Vyjádřil se i ke snížení výdajů za léky o 130 miliónů. Podle něho ˝David Rath byl první ministr, kterému se podařilo to, o čem všichni jen hovořili, tedy uspořit za léky, snížit na ně náklady a přitom nesnížit kvalitu a dostupnost péče. Všichni se shodujeme v tom, že léky plýtváme, a já byl první ministr, který toto plýtvání zastavil a pokusil se snížit.˝ Spor o lékovou vyhlášku exministra Ratha, která vedla k uvedeným úsporám, už trvá několik měsíců a neutichá. Včera vyhlášku podrobil ostré kritice i uznávaný lékový expert Josef Suchopár ze společnosti Infopharm. Suchopár byl v 90. letech náměstkem ministra zdravotnictví a odpovídal právě za léky.
Včera uvedl, že Rathova léková vyhláška sice znamená úspory téměř dvě miliardy korun, ale nejvíce prý na to doplatili pacienti zvýšením doplatků o miliardu. Výrobci pak museli snížit ceny svých léků zhruba o 900 miliónů korun.
˝Ve vyhlášce, která má 2786 řádků, je strašná spousta chyb,˝ řekl Suchopár. Dodal, že například 716 řádků je naprosto zbytečných, protože ani jeden řádek nemá uvedený registrovaný lék. Je to proto, že lék už byl dávno stažen z prodeje. To se týká například některých léků na ředění krve, antipsychotik a dalších.
Rath k tomu dodává, že to byl on, kdo vydal veřejně seznam plně hrazených léků. ˝Je jich přes dva tisíce a jsme jedinou zemí na světě, která má tolik plně hrazených léků,˝ řekl Rath s tím, že pacient nemusí doplácet v lékárnách vůbec nic, stačí, když požádá svého ošetřujícího lékaře, aby ho z léku s doplatkem převedl na lék bez doplatku.
Odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek považuje Rathovu lékovou vyhlášku za špatnou a chce vydat novou. Kdy to ale bude, nedokázal jeho mluvčí Tomáš Cikrt říci. Zřejmě až v příštím roce.
Spoluúčast pacienta je vyšší
Suchopár uvedl, že přímé platby za léky v roce 2005 činily 11 miliard korun, což je necelá šestina ze 64,6 miliardy korun, které se loni za léky utratily. Přímé platby zahrnují nejen doplatky za léky na předpis, ale i volně prodejné přípravky. Například průměrný důchodce v roce 2005 přímo vydal 1884 koruny, což je zhruba o 80 korun více než v roce 2004.
Rath se ale domnívá, že to nezpůsobila léková vyhláška, i když připouští, že u některých léků skutečně mohly být doplatky vyšší. ˝Je to důsledek některých výrobců léčiv, kteří své léky zdražují. Tím přenášejí tuto zátěž na pacienty,˝ řekl Rath.
Průměrná cena roste
Státní ústav pro kontrolu léčiv uvedl, že ve druhém čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loňského roku cena léčivého přípravku stoupla o 4,60 Kč na 184,50 Kč.
První místo v počtu spotřebovaných balení, ale i v množství vynaložených peněz stále zaujímají kardiovaskulární léčiva, dále léky proti rakovině a na nervový systém.
Zdroj: Internet: PRÁVO online – autor: Václav Pergl – 20.10.2006
Důchodce, senior, penzista a zdraví