Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Výhody penzijního připojištění
Zde jsou uvedeny podle našeho názoru nejdůležitější kritéria, která byste měli brát v úvahu při výběru fondu. Jsou seřazeny sestupně podle důležitosti:
1. Jméno fondu a kvalita jeho akcionářů
Doporučujeme vybrat si penzijní fond, za kterým stojí silná a důvěryhodná domácí nebo zahraniční finanční instituce. Akcionář s dobrým jménem musí neustále dbát na svou pověst a bude se tedy snažit penzijní fond spravovat co nejlépe. Je zde také velmi malá pravděpodobnost, že by akcionáři fondu případně pověřili nějakou nesolidní společnost správou části aktiv fondu.
2.Velikost fondu
Čím větší fond (podle aktiv pod správou nebo počtu klientů), tím lépe zvládne případný nenadálý odliv klientů a mají také větší prostor pro tvorbu vhodné investiční strategie. Velké fondy zřejmě také získaly velký počet klientů díky své spolehlivosti a atraktivním obchodním podmínkám.
3.Investiční strategie
Při výběru penzijního fondu byste také měli přihlédnout k vašemu sklonu k riziku. Pro portfolia penzijních fondů sice platí poměrně přísná omezení, nicméně některý z fondů může mít pro váš vkus až příliš zainvestování v akciích či nemovitostech, některý zase naopak příliš málo. Rozhodně se vyvarujte fondů, které nebudou chtít strukturu svých aktiv zveřejnit.
4. Zhodnocení prostředků
Pokud najdete více fondů splňujících výše popsaná kritéria, je určitě lepší stát se klientem penzijního fondu, který dlouhodobě vykazuje lepší zhodnocení než jeho konkurenti. Slovíčko ˝dlouhodobě˝ je v tomto případě velmi důležité. Zřejmě by nebylo ideální zvolit penzijní fond, který slušné zhodnocení vykázal teprve minulý rok po několika hubených letech.
Nejdůležitějším ukazatelem je průměrné roční zhodnocení. Celkové zhodnocení za několik let je nesprávné kritérium pro rozhodování, protože ne všechny fondy začaly fungovat ve stejnou dobu. Ze dvou fondů s přibližně stejným průměrným ročním zhodnocením si zvolte fond, u kterého roční zhodnocení za několik posledních let nejméně kolísá (viz. tabulka). Neměli byste se ale nechat zlákat příliš vysokým zhodnocením, které může být výsledkem příliš riskantní investiční strategie (limity se dají často nějakým způsobem obejít).
Doporučené pořadí fondů
Podle našeho názoru je z hlediska zhodnocení nejlepší fond A. Vykazuje sice o něco menší průměrné roční zhodnocení než fond B, za to ale vykazuje velkou stabilitu zhodnocení v jednotlivých letech, na rozdíl od fondu B. Fond C je dlouhodobě nejslabším fondem, i když v roce 4 dosáhl zdaleka nejvyššího zhodnocení.
Je dobré také sledovat, jakou část zisku fond svým klientům připíše. Pokud fondy vykazují přibližně stejné průměrné roční zhodnocení, je lépe zvolit ten fond, který svým klientům připisuje větší část zisku. Pro dosažení stejného čistého zhodnocení mu totiž stačí dosáhnout nižšího hrubého zhodnocení a podstupovat tedy nižší investiční riziko (stejná logika platí i pro provozní náklady).
5. Nízké provozní náklady
Pokud fondy vykazují přibližně stejné průměrné roční zhodnocení, je důležité zjistit si, jak efektivně hospodaří. Nejlépe je podívat se na poměr provozních nákladů a aktiv nebo počtu klientů (provozní náklady / průměrná aktiva, provozní náklady / průměrný počet klientů). Logika tohoto přístupu spočívá v tom, že méně efektivní fond, aby dosáhl stejného čistého zhodnocení (tj. po odečtení nákladů), musí dosahovat vyššího hrubého zhodnocení a podstupovat tedy vyšší investiční riziko.
6. Ostatní faktory
1. Depozitář fondu – depozitářem fondu by měla být solidní a důvěryhodná banka.
2. Informační otevřenost – měli byste dát přednost fondu, který otevřeně informuje o své činnosti, skladbě svého portfolia apod.
3. Doplňkové výhody (slevy na různé druhy pojištění).
4. Vybraný fond by měl být členem Asociace penzijních fondů.
Následující výhody činí z penzijního připojištění výhodnou formu spoření:
1. Státní příspěvky
Výše státních příspěvků je odvozená od výše pravidelné úložky, jak můžete vidět v níže uvedené tabulce:
2. Daňové úspory
Část vaší měsíční úložky převyšující 500 Kč si můžete odečíst od daňového základu a dosáhnout tak úspory na daních. Tato výhoda je však omezena a od daňového základu si za rok můžete odečíst maximálně 12.000 Kč. Maximální daňové úlevy tedy dosáhnete při měsíční úložce ve výši 1.500 Kč.
Následující tabulka uvádí příklady úspor na daních:
Za další daňovou výhodu lze u penzijního připojištění považovat to, že výnosy jsou daněny pouze 15% sazbou, a to až při výplatě jednorázového vyrovnání nebo penze. V případě výplaty odbytného jsou výnosy daněny sazbou 25%.
3. Příspěvky zaměstnavatele
Váš zaměstnavatel si může příspěvek na vaše penzijní připojištění odečíst ze svého daňového základu až do výše 3% vašeho vyměřovacího základu pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění. Pro zaměstnavatele je do určité míry výhodnější přispět na vaše penzijní připojištění než vám o stejnou částku zvýšit mzdu. Příspěvek na penzijní připojištění je totiž na rozdíl od mzdy osvobozen od sociálního a zdravotního pojištění. Tento příspěvek zaměstnavatele dokonce nemusíte zdanit, pokud nepřekročí 5% vašeho vyměřovacího základu pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění.
4. Další výhody
Mezi další výhody penzijního připojištění patří následující:
 : a. Nepodílíte se na případné ztrátě penzijního fondu, pouze na jeho zisku. Ztráta dopadne pouze na vlastníka fondu.
 : b. Podíly na výnosech se vám připisují i v průběhu vyplácení penzí.
 : c. Na činnost penzijních fondů dohlíží ministerstvo financí a Komise pro cenné papíry.
Zdroj: Internet iDNES
Důchodce, senior, penzista a peníze