Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vysoký tlak nebolí, ale škodí
Máte se léčit, užívat nějaké tabletky a dokonce přijít na další vyšetření, když ani nemáte žádné obtíže? – No a co? Mohli byste mít. Časem a nečekaně…
Krevní tlak
Tok krve v cévách je podmíněn činností srdce, které nasává a pumpuje krev do krevního oběhu pod určitým tlakem. Tlak, pod kterým se krev do srdce nasává, je ve zlomku vyjadřujícím krevní tlak ve jmenovateli a nazývá se diastolický tlak. Tlak, pod kterým srdce pumpuje krev do oběhu, je v čitateli a nazývá se systolický tlak. Obě hodnoty dohromady tvoří krevní tlak. Za normální tlak se považuje krevní tlak, který nepřesahuje hodnotu 140/90 milimetrů rtuťového sloupce.
Hypertenze
Vysoký krevní tlak patří k tzv. civilizačním onemocněním. V minulých staletích nebyla zdaleka tak častá. Trpí jí především lidé ve vyspělých zemích světa. V České republice postihuje podle statistických údajů až jednu pětinu dospělého obyvatelstva. Definována je opakovaným vzestupem krevního tlaku nad 140/90 mm Hg. Stačí, když stoupá jedna z uváděných hodnot.
Proč nám vadí?
Ačkoliv projevy a následky vysokého tlaku často necítíme, dochází k poškozování cév a důležitých orgánů, jako jsou srdce, ledviny, mozek nebo oči. Lze si to představit asi takto: Krev hnaná do krevního řečiště pod vysokým tlakem namáhá, podobně jako voda zahradní hadici, stěny cév. Ty pod náporem proudu krve dostávají trhliny, při jejichž zacelování se jizví a ztlušťuje cévní stěna, což zhoršuje průtok krve cévou a dochází k poruše prokrvování oblasti vyživované postiženou cévou. Nebo může céva prasknout a dochází k náhlému přerušení toku krve v daném místě. Kromě akutního krvácení opět dochází k poruše prokrvení postižené oblasti.
Slepota, selhání ledvin a srdce, demence a mrtvice
Nic z vyjmenovaného by vás jistě nepotěšilo. Jedná se o ˝viditelné výstupy˝ neléčeného vysokého tlaku. Ne hned, nějakou dobu, často řádově roky, trvá, než poškození vzniklá působením hypertenze způsobí takové cévní změny na sítnici, že přestane být vyživována a dochází ke slepotě. Demence vzniklá následkem poruchy prokrvení mozku také nepřichází najednou. Stav se zhoršuje postupně, zato však ve skocích a nevratně. Na mozkovou mrtvici, která patří k náhlým příhodám, nemusíme rovnou zemřít, také ji můžeme, s různým stupněm poškození mozku, přežít. Třeba napůl ochrnutí, na vozíku nebo zcela odkázáni na pomoc okolí.
U lékaře
Ne každý vysoký tlak se hned řeší předepsáním léků. U mírnějších forem hypertenze léčba začíná tzv. režimovými opatřeními, mezi něž patří na prvním místě omezení solení, nekuřáctví, zdravá strava a dostatek pohybu. Pokud je třeba předepsat léky, pamatujte, že nestačí využít jen jedno balení. Léčba hypertenze je dlouhodobá, často doživotní. K léčbě patří také pravidelné kontroly tlaku, funkce srdce, stav očí a dalších orgánů. Podle nich se lékař orientuje, jak se stav vyvíjí a jaká léčba je vhodná dále.
Jak snižovat (a nezvyšovat) tlak sami
Abychom si nepřipravovali výše uvedené neradostné konce, je třeba o krevní tlak pečovat. A to i tehdy, máte-li tlak v normě.
Každý může dodržovat následující desatero:
1. Držte si hmotnost v rozumných mezích. Kromě snížení tlaku se uleví i vašim kloubům.
2. Omezte solení. Přemíra soli zvyšuje tlak.
3. Přestaňte kouřit. Kouření poškozuje cévy a srdce pak musí pumpovat pod větším tlakem, aby krev protekla.
4. Omezte pití alkoholu. Včetně piva, to je také alkohol, nikoli ˝jen tekutý chléb.˝
5. Vyhýbejte se stresu. Stres zvyšuje tlak.
6. Pravidelně sportujte. Trénují se i cévy a srdce na větší zátěž, tělo více vydrží.
7. Jezte zdravě. Více zeleniny a ovoce než masa a obilovin. Omezit tuky a sůl.
8. Užívejte předepsané léky. Po jejich náhlém vysazení tlak zpravidla opět stoupne, někdy velmi vysoko. Vysazování léků na tlak vždy raději nechejte na svém lékaři.
9. Držte na uzdě ostatní onemocnění. Jednotlivé nemoci spolu často souvisí. V čím lepším stavu celkově jste, tím lépe i pro srdce a cévy.
10. Dělejte si radost. Kino, sport, příroda Pomůžete tím odbourat stres a povzbudíte celý organismus.
Zdroj: Internet – autor: MUDr. Magdalena Patočková
Důchodce, senior, penzista a zdraví