Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Lék proti leukémii ?

Publikováno: 21.11.06
Počet zobrazení: 1795

V Brněnské fakultní nemocnici se podařilo objevit dosud neznámé účinky léku, který se dosud používal při transplantaci krvetvorných buněk, především při léčbě leukémie. Při testování dvacet let starého preparátu vyšlo najevo, že látka v něm účinně zvyšuje růst buněk, z nichž vznikají krevní destičky.

Lékaři z Brněnské Fakultní nemocnice posunuli výzkum důležitých preparátů

Nový objev už pomohl jedné pacientce trpící vzácnou a závažnou poruchou tvorby krevních destiček, řekl novinářům vedoucí kolektivu lékařů IHOK Jiří Mayer.

Boj proti cizímu tělu

Leukémie a řada dalších chorob se v současné době léčí transplantací krvetvorných buněk.
Díky ní se do těla pacienta přenesou nejenom červené krvinky, ale také lymfocyty, tedy bílé krvinky odpovědné za imunitu. Ty napadají a ničí nádorové nebo leukemické buňky v těle pacienta.
˝Mnohdy se ale vytvoří také negativné reakce proti tělu příjemce. Lymfocyty jednoduše poznají, že jsou v cizím organismu a začnou proti němu bojovat,˝podotkl Mayer. Infekce napadá nejčastěji kůži, játra a střeva, také může skončit až smrtí.

Pokusy k úspěchu

Pokud lékaři z transplantátu lymfocyty odstraní, zmizí i jejich pozitivní účinek. K tomu slouží již dvacet let známá látka alemtuzumab, která lymfocyty ničí.
Experti proto zkoumali, jak dosáhnout toho, aby lék rozeznal žádoucí lymfocyty od nežádoucích. ˝Při pokusech jsme pak mimochodem přišli na to, že alemtuzumab v kostní dřeni ničí lymfocyty tlumící kmenové buňky, které vytvářejí krevní destičky,˝ vysvětlil Mayer. Lék MabCampath, který obsahuje látku alemtuzumab, by tak podle něj mohli lékaři používat také k léčení dalších onemocněné, například při poruchách srážlivosti krve.

První úspěšně vyléčená

První takové využití vyzkoušeli brněnští vědci před několika týdny na pacientce s vzácnou a závažnou poruchou tvorby krevních destiček.
˝Nemocnou, jež vlivem špatné srážlivosti krve trpěla podkožním krvácením, léčili nejprve klasickými postupy. Po nějaké době jsme přešli na alemtuzumab, který jsme jí podávali třikrát týdně,˝ řekl Mayer. Po devíti týdnech již mohla přejít do domácího léčení.

Zdroj: časopis metro – 15.11.2006

Důchodce, senior, penzista a zdraví
Důchodci, senioři, penzisté a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: