Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Med se považoval za dar z hvězd

Publikováno: 1.11.06
Počet zobrazení: 1504

V antice lidé věřili, že med padá z hvězd v podobě rosných kapek, jež pak sbírají včely. Nad bájí o jeho původu se už dnes jen usmějeme. Že ale včely nosí do úlu hotový med, považují mnozí lidé za samozřejmé. Ani to však není pravda.

Pilné dělnice Apis melifera (včela medonosná) přinášejí do úlů jen suroviny na jeho výrobu, Tedy květový nektar nebo medovici. Teprve ty pak zpracují na med, který v úlu vyzrává do podoby, kterou známe. Kvalitní produkt by měl mít nejvýš 20 procent vody. Med, jenž by jí obsahoval víc, může začít kvasit.

Lesní je pro chuť, květový pro zdraví

Po vstupu do Evropské unie se rozlišují jen dva druhy medu: květový a medovicový. Dříve známý smíšený je hudbou minulosti. Jak tvrdí znalci, květový med je na zdraví, medovicový, občas nazývaný lesní, pak pro chuť a přísun energie.

Květový med
Jde o koncentrát nektaru z květů, který rostliny používají jako lákadlo pro hmyz kvůli opylování. Bývá světlý, barva přechází od slabě žluté až k lehce nazelenalému nádechu. Je dobře stravitelný, protože obsahuje větší množství glukózy a fruktózy. Vyskytují se v něm také pylová zrnka, která mu přidávají další benefity, především přírodní látky s povzbuzujícím účinkem, jako jsou například éterické oleje nebo rostlinné hormony. Nevýhodou můžou být jeho rychlejší krystalizace, Světlý med preferují hlavně Američané a Australané, v Evropě pak Francouzi.

Medovicový med
Bývá obvykle tmavohnědý. Na tom mají zásluhu rostlinná barviva v míze dřevin. Kromě fruktózy a dextrinu obsahuje I velké množství minerálních látek a stopových prvků. Není tak sladký jako květový med, jeho chuť je lahodně kořeněná, výrazně také voní. Vydrží dlouho tekutý a krystalizuje pomaleji než květový med. Je oblíbený hlavně ve střední Evropě a německy mluvících zemích.
Na trhu se také objevuje pastovaný med. Hned po vytočení z plástů se květový med speciálním postupem upraví do jemné, krémovité konzistence. Není průsvitný a má bělavou až nažloutlou barvu. V takto upraveném medu jsou zachovány všechny cenné látky, zůstává měkký, snadno se roztírá a při nabírání nekape ani nestéká. Nejvíce se kupuje v USA a v Kanadě, kde vznikl.
Na trhu se vyskytují I medy ochucené a obohacené. První slouží k rozšíření palety kulinářských požitků, protože jsou v nich například ořechy a mandle. Obohacené medy obsahují I další včelí produkty, jako propolis či mateří kašičku. Je prokázáno, že mají pozitivní účinky nejen na zdravotní prevenci, ale také při potížích se zažíváním, hlasivkami a ledvinami.

Český med se řadí mezi nejkvalitnější v Evropě. Za ochutnání ovšem stojí I některé zahraniční. Z evropských zejména velmi aromatické medy řecké a balkánské. Králem mezi medy bývá nazýván lahodný vřesový ze severozápadních zemí starého kontinentu, například Skandinávie.

Krystalizace není vada
Přirozenou vlastností většiny medů je jejich krystalizace, kdy tekutý produkt změní konzistenci. Tento proces nastává nejrychleji u květového. Je-li ale správně ošetřený (tedy při zpracování nepřehřátý), vydrží tekutý i šest měsíců, medovicový pak někdy až rok. Dlouhodobě tekuté zůstávají jen medy akátové.
Spotřebitelé ale mohou být bez obav. I zkrystalizovaný med si zachovává všechny hodnotné látky. Navíc není složité jej do tekutého stavu vrátit. Stačí sklenice s medem pozvolna zahřívat ve vodní lázni, jejíž teplota ovšem nesmí překročit 45 °C. Jinak by se kvalita sladkého produktu výrazně zhoršila, třebaže by zůstal dál zdravotně nezávadný. Med by se nikdy neměl rozhřívat v mikrovlnné troubě.
Krystalizace je paradoxně také signálem, že se jedná o produkt skutečně kvalitní a dobře ošetřený. Kdysi se v některých moravských městech objevil takříkajíc med snů. Velmi tmavý, hodně sladký a hlavně – zůstával dlouho tekutý. To vše ve slušné ceně. Prostě přesně podle vlastnosti, jež si zákazník představuje pod tzv. pravým lesním medem.
Ovšem když se na něj podrobněji podívaly laboratoře dozorových orgánů, vyšla najevo smutná pravda. Zfalšovaný výrovek obsahoval hlavně cukerný sirup a svou černou barvu získat přepálením.

Nejčastější dotazy

  • Ničí horký čaj léčivé účinky medu?
    Teplota nad 50 °C likviduje v medu biologicky cenné látky. Do čaje by měl přijít až po zchladnutí.
  • Med či cukr?
    Med je snáze stravitelný, ale stejně jako cukr energeticky velmi vydatný. Má sice v jednom kilogramu méně kalorií než stejné množství cukru (kvůli vyššímu obsahu vody), jenže lžíce medu je těžší než lžíce cukru, takže má i více kalorií.
  • Proč péci s medem?
    Pečivo takto oslazené zůstává déle čerstvé a uchovává si svou vláčnost.
  • Může být med i jedovatý?
    Stává se to, když včely přinesou do úlu pyl z květů rododendronů, takže pak obsahuje přírodní rostlinné toxiny.
  • Jak doma med uložit?
    V suchu a zimě při pokojové teplotě a v uzavřeném obalu ze skla, keramiky, nerezu či speciálního plastu. je totiž náchylný k přijímání cizích pachů a vzdušné vlhkosti.
  • Jak poznat prvý včelí med?
    Pravý med nalévaný do studené vody proudí a skládá se bez rozpouštění. Smíchaný s cukrovým sirupem neteče tak přímo a vytváří téměř okamžitě zakalení.

Nejznámější druhy:

Zdroj: časopis STYL Právo – Eva MĂźllerová

Důchodce, senior, penzista a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: