Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Senioři, pozor na chřipková onemocnění
Pro rizikové pacienty a lidi starší 65 let je očkování bezplatné, ostatní zájemci si musí vakcínu zakoupit. Bezpečně by je měla ochránit na dobu jednoho roku. Podle odborníků se ale mohou objevit i chřipkové viry, proti kterým je nechrání.
„Očkovací látka se obnovuje každý rok. Proto každoročně světová chřipková centrála doporučuje, které tři typy chřipkových virů se mají připravit,“ vysvětlil Havlík. Letošní vakcína proto bude odlišná od loňské. Dodal, že očkování je stále jediná účinná prevence. U zdravých lidí zabrání onemocnění v 70 až 90 procentech případů. V případě starších osob snižuje riziko úmrtí asi o 80 procent.
„V západních zemí je očkování daleko více rozšířeno než u nás,“ podotkl Havlík. V Česku je takto chráněno asi sedm procent obyvatel. Lékaři očkují i děti od jednoho roku věku. „Bylo zjištěno, že jestliže je těhotná žena očkována v posledních třech měsících těhotenství, tak ten novorozenec má na příštího půl roku protilátky, které získal pasivně od matky,“ dodal lékař.
Firmy letos dovezou do České republiky asi 765.000 vakcín. Vzhledem k problémům při výrobě ji výrobci měli dodat do lékáren asi v polovině října. Zhruba stejný počet byl dodán i loni, lidé je tehdy z lékáren takřka okamžitě vykoupili. Zvýšenou poptávku totiž vzbudil strach z pandemie ptačí chřipky.
Většina z letos dodaných vakcín bude určena pro prodej v lékárnách, 65.000 zajistí ministerstvo zdravotnictví pro obyvatele domovů důchodců a také klienty ústavů sociální péče mladší 65 let. Očkovací látku dostanou až v listopadu. Pozdější dodávku údajně způsobilo to, že bývalý ministr zdravotnictví David Rath zrušil výběrové řízení, které se muselo opakovat.
Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které každoročně postihuje lidstvo v různě rozsáhlých epidemiích. Vzniká náhle, typické jsou pro ni vysoké teploty, zimnice a bolesti hlavy, svalů a kloubů. Podle Státního zdravotního ústavu způsobuje asi dvě procenta všech úmrtí, nejčastěji jde o staré či chronicky nemocné pacienty.
S CHŘIPKOU nejsou žerty
Když dostanete chřipku, nesrážejte hned horečku. Rychleji se vyléčíte.
Chřipka je napadení dýchacích cest chřipkovými viry. Obvykle začíná zimnicí, kterou střídá pocit horka. Typické jsou úporné bolesti hlavy, kloubů a svalů, sucho v ústech, pálení očí, velká únava, nechutenství. Někoho bolí v krku, ale s bolestmi krku u angíny se to nedá srovnávat. Sporným bodem je rýma. Je součástí chřipky, nebo ne? Lékaři se většinou shodují, že kýchání a výtok z nosu nejsou charakteristickým znakem nemoci, ale mohou se přidružit. Mnohem častější je pocit ucpaného nosu. Chřipku poznáte i podle suchého dráždivého kašle, který způsobuje až pálení za hrudní kostí. Ve velmi vážných případech se dostavují halucinace. Pokud tedy máte podezření na nemoc, musíte bezpodmínečně k lékaři nebo zůstaňte doma a vezměte si na pár dní dovolenou.
Co mi je?
Lékař by měl podle příznaků chřipku snadno odhalit. Problémem je, že existuje několik dalších onemocnění, která se jí podobají. Někteří lékaři pro zpřesnění diagnózy používají takzvanou CRP metodu, kterou se zjistí, zda má nemoc bakteriální či virový původ. K vyšetření stačí kapka krve, ze které se zjišťuje hladina bílkoviny pod názvem C-reaktivní protein. Když jsou hodnoty nízké, svědčí to o virové nákaze, vysoká čísla znamenají bakteriální infekci. Vyšetření lze provést i laboratorně, výsledky jsou ale až za několik dnů. A to je pro člověka s akutními zdravotními problémy pozdě. Přístroj bohužel stojí několik desítek tisíc korun, proto s ním pracuje jen velmi málo lékařů. Zdravotní pojišťovny navíc vyšetření masově neproplácejí a praktičtí lékaři se brání platit ho z vlastní kapsy. Jak ale potvrzují ti, kteří metodu používají, výrazně jim pomohla upřesnit diagnózu.
I chřipka se dá léčit
Většina lidí je přesvědčena, že na chřipku neexistuje žádný lék, není to ale zcela pravda. Podobně jako se angína léčí antibiotiky, na chřipku zabírají takzvaná antivirotika. V praxi se ale používají jen velmi omezeně. Předpokládá se totiž, že organismus většiny lidí si s nemocí poradí sám. ˝Antivirotika jsou velmi drahá a není jich dostatek. Navíc se musí podávat ve vysokých dávkách,˝ vyjmenovává důvody doktorka Provazníková. ˝Zatím se proto předepisují jen lidem ohroženým těžkými komplikacemi. Věřím ale, že postupem času budou k dispozici pro všechny nemocné.˝
Horečka je dobrá
Zatím tedy nezbývá než spolehnout se na ověřené metody. Lehnout si na několik dní do postele, pít hodně tekutin, jíst lehká jídla a potit se. Při tom většina z nás sáhne po tabletách proti horečce. Je to správné, nebo ne? Stále více odborníků se domnívá, že vyšší teplota je vlastně žádoucí. ˝Horečka je projevem aktivity ochranných mechanismů organismu ohroženého patogenními mikroorganismy. Je nezbytná pro správnou funkci makrofágů, které zodpovídají za likvidaci škodlivých virů. Makrofágy totiž ke své činnosti potřebují teplotu nad 38 stupňů. Pokud horečka netrvá déle než tři dny, je dobré ji vůbec nesrážet. Je však důležité mít ji pod kontrolou,˝ radí lékařka MUDr. Vladimíra Strnadelová z pražského Institutu celostní medicíny. ˝To znamená zásobovat organismus dostatečným množstvím tekutin s kyselou chutí, abychom posílili činnost jater. Můžeme pít jablečný ocet, citronová šťáva, pro malé děti je vhodná šťáva z kyselého jablka,˝ uvádí odbornice. Horečku začněte srážet až po třetím dni, nejlépe se k tomu hodí zábaly. Když totiž vysoké teploty přetrvávají delší dobu, vyčerpávají organismus. Následkem může být dehydratace či poškození mozku.
Zdroj: Internet: Autor – ČTK – 17.10.2006, Měsíčník Zdraví – autor: Gabriela Bachárová
Důchodci, senioři, penzisté a zdraví