Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Týraným má pomoci nový zákon

Publikováno: 9.11.06
Počet zobrazení: 1344

Oběti domácího násilí, což jsou nejčastěji ženy a děti, by měly mít od ledna zajištěnu větší ochranu než dosud.

Minimálně několik desítek žen na Vysočině ročně utíká z domu před tyranem. Jsou to oběti domácího násilí. Ale odborníci varují, že obětí jsou ve skutečnosti stovky. Nejčastěji čelí ránám od svých partnerů právě ženy, a to převáženě maminky s dětmi. Ty většinou nemají kam jít, proto zůstávají s agresorem v jedné domácnosti.

Větší ochranu jim zajistí od ledna nový zákon. Asi nejdůležitější je, že policisté budou moci na určitou dobu vystěhovat útočníka z domu. Zejména ženy tak získají čas a s ním i odbornou pomoc, aby se rozhodly, co dál.
˝Ten zákon je moc dobrý. Představte si, že je půlnoc, manžel vás zmlátí tak, že se skoro nemůžete hnout. Vedle v pokoji máte dvě děti. Kam utečete? Kam se obrátíte? V noci nikam a ráno se vámto rozleží v hlavě. Když nemáte kam jít, zůstanete doma. Já jsem takto žila deset let. Kdyby někdo muže aspoň na pár dní vyhodil z bytu, asi bych tu šílenou situaci vyřešila mnohem dřív,˝ svěřila se pětatřicetiletá Eva, která se půl roku skrývá i s dětmi před násilnickým manželem u příbuzných na Vysočině.

Policie bude mít daleko větší pravomoc – může i vystěhovat

Odborníci zákon vítají. ˝Nyní nemá policie žádnou pravomoc. Pokud oběť domácího násilí policisty zavolá, oni sice přijedou, případ zdokumentují, ale útočníka nemohou vykázat z domu. Od ledna jim zákon umožní vystěhovat násilníka na deset dní. Policisté dají hned vědět nám a my se do dvou dní spojíme s obětí. Pomůžeme jí po sociálně právní stránce, zajistíme psychologa, budeme napojeni na azylové domy,˝ konstatovala psycholožka Olga Hinková, která je ředitelkou jihlavského psychocentra, kde vzniká tak zvané intervenční centrum pro oběti domácího násilí.
Poslouží od ledna všem týraným lidem z celé Vysočiny. Nabídne prvotní krizovou pomoc. ˝Oběť, a může to být žena, muž, dítě i senior, si během deseti dnů, po něž bude násilník vykázán, stihne s naší pomocí v klidu obstarat důležité věci,˝ řekla Hinková.
Policisté v kraji se do konce roku proškolí, aby dokázali rozeznat skutečné domácí násilí. Do systému ochrany obětí se mají zapojit i lékaři. ˝Měli by poznat, kdy už u ženy s modřinami a zhmožděninami nejde o žádný náhodný pád ze schodů, ale o opakované násilí, páchané jejím partnerem,˝ přemítá Hinková.

Domácí násilí a kraj 2005/první půle roku 2006

Havlíčkobrodsko: trestné činy 11/4
Jihlavsko: trestné činy 0/2; přestupky 67/25
Pelhřimovsko: trest. činy 12/4; přestupky 10/11
Třebíčsko: trest. činy 5/1; přestupky 21/19
Žďársko: trestné činy 1/4

Telefonické kontakty pro oběti domácího násilí nonstop linka Bílého kruhu bezpečí: 257 317 110 , nonstop DONA linka: 251 511 313

Zdroj: Internet: MFDNES online – Michaela Šimová – 30.10.2006

Důchodci, senioři, penzisté a zábava

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: