Dnes je 20.09.2024, Svátek má Oleg, zítra Matouš

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Nevhodný dárek lze vrátit. Za jakých podmínek?

Publikováno: 22.12.06
Počet zobrazení: 1833

Určitě se vám může stát, že pod stromečkem nenajdete jen dárky, které jste si přáli. Jsou obchodníci ochotni vyměňovat nevhodné vánoční dárky? Máte právo na vrácení peněz i v případě, že si žádné náhradní zboží nevyberete?

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) v letošním roce oslovilo 15 vybraných obchodů s nejrůznějším sortimentem, které působí po celé České republice. Jak vyplývá z výsledků průzkumu, obchodníci se často snaží vyjít svým zákazníkům vstříc a umožňují výměnu nevhodných vánočních dárků až několik měsíců po jejich prodeji. V některých případech jsou dokonce ochotni vrátit peníze, pokud si zákazník žádné náhradní zboží nevybere. Někteří obchodníci tuto službu nabízejí pouze v období vánočních svátků a krátce po nich, ale většina z oslovených takto vychází vstříc zákazníkům v průběhu celého roku.
Mezi základními podmínkami výměny vánočních dárků uvádějí obchodníci předložení originálu paragonu a bezvadný stav zboží. Konfekce, obuv nebo sportovní oblečení by měly být v každém případě nenošené a také bez viditelných stop opotřebení. Doporučuje se vracet oblečení v originálním obalu i s visačkou.

U koho máte právo na vrácení peněz?

Liší se zpravidla lhůta na možnost vrácení a podmínky, za kterých je zboží možné vrátit. Petra Vaňková ze SOS nakupujícím doporučuje: ˝Je vždycky dobré se ještě před zaplacením zboží informovat na možnost jeho výměny. To platí obzvlášť, pokud nakupujete dárek, kterým si nejste tak úplně jisti.˝ Standardní doba pro výměnu nevhodného dárku je 14 dní, přeborníkem v tomto ohledu je IKEA, která nabízí pro vrácení lhůtu až tři měsíce.

Provedený průzkum však zahrnoval pouze tzv. kamenné obchody. V případě obchodů internetových je situace poněkud odlišná. V případě nákupu elektronickou cestou má totiž spotřebitel zákonem stanovené právo zakoupené zboží vrátit do 14 dnů bez udání důvodu, resp. odstoupení od smlouvy musí být do 14 dnů doručeno prodávajícímu.
To neplatí pro zboží, které je zmíněno v § 53 občanského zákoníku v odstavci 8. Jedná se např. o CD a DVD s porušeným obalem apod. Prodávající musí nejpozději do 30 dnů od odstoupení od smlouvy vrátit peníze a nesmí po spotřebiteli požadovat žádné sankce za odstoupení.

Zdroj: Internet: iDNES.cz, Foto – Internet

Důchodce, senior, penzista a nákupy
Důchodci, senioři, penzisté a nákupy

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: