Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vánoční stromek: živý, nebo umělý?
Pořídíte-li si vánoční stromek s předstihem, budete mít mnohem větší výběr. ˝A hlavně, když si ho člověk koupí, zachází s ním mnohem šetrněji než prodejci,˝ říká lesník Miroslav Machů.
Stromky se dnes pěstují na speciálních plantážích. ˝Mýcení stromků pro vánoční trh tedy les neničí,˝ zdůrazňuje Miroslav Machů. Řada pěstitelů dokonce nabízí možnost výběru přímo na plantáži. Vybraný stromek označí, rezervují a můžete si jej vyzvednout čerstvě uříznutý až před Vánocemi.
˝Nejprodávanější jsou stromky vysoké 175 až 200 centimetrů, dále pak 125 až 175 centimetrů, ale i dvoumetrové či vyšší než 250 centimetrů najdou své zákazníky,˝ říká pěstitel Tomáš Hlavsa. Po uříznutí a zavinutí do sítě se stromky balí do palet a odvážejí do prodejen.
˝Nikdy nekupujte vánoční stromek zabalený v síťce, nechte si vždy ukázat, jak má vystavěnou korunu,˝ radí aranžér Petr Myška z Poděbrad. Teprve pak si nechte stromek zafixovat do sítě, aby se při transportu nepoškodily větve.
Smrček, borovičku, nebo jedli?
Typickým českým vánočním stromkem je smrk ztepilý. Jeho tmavozelené, štíhlé a tuhé jehličky však občas přivádějí pořádkumilovné hospodyně při vysávání k zoufalství. Pro nízkou cenu, tedy do 170 korun za metr, a prostou krásu je oblíben v mnoha domácnostech.
Jeho jehličí však v trvale vytápěných prostorách brzy opadává. Do nižší cenové kategorie patří i borovice lesní, v cenách do 180 korun za metr. Vydrží v teple déle než smrk, ale má podstatně řidší korunu. ˝Volná a vzdušná koruna však nemusí být nevýhodou, pokud ji vhodně využijete při zdobení,˝ říká aranžér Myška.
Dražší, avšak také ozdobnější je borovice černá. Její jehlice jsou 8 až 15 centimetrů dlouhé, větve pevné a koruna širší, takže vyžaduje větší prostor.
Prodává se za ceny do 250 korun za metr. Do střední cenové kategorie spolu s borovicí černou patří i smrk pichlavý, který seženete v barvách od tmavozelené po stříbrnou za ceny do 290 korun za metr. Má hezky stavěnou korunu a pevné větve, snese i těžší ozdoby.
˝Silně pichlavé jehličky udrží v uctivé vzdálenosti i domácí zvířata,˝ říká pěstitel Tomáš Hlavsa. Smrk pichlavý opadává jen ve velmi malé míře a uchovává si dlouho svěží vzhled.
Mezi vánočními stromky je nejdražší jedle, která patří v západní Evropě k nejprodávanějším, v Česku stojí do 350 korun za metr. Jehlice jsou dlouhé okolo tří centimetrů, na líci tmavozeleně lesklé a mají ovocnou vůni.
˝Jedle roste pravidelně, proto se pro mnoho lidí stala typickým vánočním stromkem,˝ říká lesník Miroslav Machů. Většina jedlí si dokáže udržet jehlice dlouhou dobu i v teplých místnostech a unese i těžší výzdobu.
Správný výběr řezaného stromku
Stromky by měly být řezané v období vegetačního klidu, pak v chladu vydrží opravdu dlouho. Pokud se poté i venku prodávají, je vše v pořádku. ˝Nikdy nenakupujte stromky v teple obchodních domů,˝ radí pěstitel Hlavsa. Nejdůležitější je celkový vzhled jehličnanu.
Měl by mít pravidelný tvar a jehlice by měly mít svěží, sytě zelenou barvu bez známky nažloutnutí nebo zapaření. Na přísun vody jsou nejnáročnější smrky, nejméně pak jedle.
˝Po zakoupení je třeba provést čerstvý řez kmínku, asi jeden až dva centimetry, umístit jej do vody a ponechat na chladném místě bez přímého slunečního záření,˝ radí pěstitel Hlavsa.
Aby jehličí nezačalo brzy opadávat, vyplatí se investovat do stojánku se zásobníkem. ˝Ale jestliže kmínek okrouháte jako tužku, aby se do stojánku vešel, bude nádržka k ničemu,˝ varuje lesník Machů. Voda je totiž vzhůru vedena cévami, které jsou umístěny právě v kůře stromku, tedy těsně pod svrchní, rozpraskanou a odumřelou borkou.
Celý stromek občas pokropte vodou, nazdobený stromek v místnosti zvlhčujte rozprašovačem. Kromě žízně stromkům zkracuje život i vysoká teplota a suchý vzduch. Je proto lepší, pokud stojí co nejdále od topení.
Ceny vánočních stromků
- Smrk ztepilý
+ nízká cena, jednoduchá krása
- kratší životnost, brzký opad jehliček v trvale vytápěných prostorách
orientační cena (za 100 cm) do 170 Kč - Smrk pichlavý
+ velmi hustá koruna, silně pichlavé jehličky opadávají jen velmi málo, uchovává si dlouho svěží vzhled
- kratší životnost v trvale vytápěných prostorách
orientační cena (za 100 cm) do 290 Kč - Jedle kavkazská
+ velmi pravidelný růst a dekorativní vzhled, vydrží poměrně dlouho i ve vytápěných prostorách, jehličky téměř neopadávají
- vyšší cena
orientační cena (za 100 cm) do 350 Kč - Borovice lesní
+ dlouhá trvanlivost, vydrží déle v teple než smrk, jehličky téměř neopadávají, nízká cena
- řídká koruna
orientační cena (za 100 cm) do 180 Kč - Borovice černá
+ atraktivní vzhled, tužší a delší jehlice, pevnější a širší koruna než u borovice lesní, velmi dlouhá trvanlivost, jehličky neopadávají
- vyšší cena
orientační cena (za 100 cm) do 250 Kč
Živý stromek v květináči
Mnoha lidem se líbí stromky v kontejneru, které budou moci používat několik roků a poté je třeba vysadit na zahradu či do lesa. ˝Stromky však mohou být do kontejnerů vyzvedávány nedlouho před prodejem a nemusí být dobře zakořeněné,˝ varuje pěstitel Hlavsa. To je dobré při koupi zkontrolovat.
I pro dobře zakořeněný stromek je však období Vánoc náročné. Při delším pobytu v teple se probudí k životu, začne rašit a návrat do mrazu ho zahubí. Proto je důležité ho před umístěním uvnitř ponechat přibližně deset dní při teplotě 10 °C.
V teple by pak neměl stát déle než dva až tři dny. Stejný přechod potřebuje i při návratu. Stromek nezapomínejte ani přes zimu zalévat. Proti zamrznutí kořenů v kontejneru na zahradě pomůže, když ho zapustíte do země či izolujete polystyrenem nebo jutovým pytlem.
Ze smrčků mívají v zahradnictvích smrk obecný, pichlavý, známější spíše pod označením stříbrný, či smrk omoriku. Z boroviček borovici obecnou, černou a vejmutovku s dlouhými hedvábnými jehlicemi.
Z jedliček je nejčastěji na trhu jedle bělokorá a jedle obrovská. Samozřejmě jsou k dostání i jiné druhy jehličnanů, avšak před koupí je třeba se zeptat, zda odolají městskému prostředí, jak snesou pěstování v kontejneru a krátkodobý pobyt v interiéru.
I umělý stromek může opadat
Umělý vánoční stromek se snadno skladuje a pokud je kvalitní nemusíte uklízet jehličí. Ale ani umělé stromky nevydrží všechno.
˝Pokud je necháte v igelitu tam, kam dopadá světlo, nebo dokonce slunce, sytá zelená se může změnit na barvu zcela jinou,˝ varuje aranžér Myška. Starý umělý stromek může dokonce ztrácet jehličí. Umělé stromky lze osprchovat, usychat by měly na dostatečně vzdušném místě.
Aby vánoční stromek vydržel
* Nenakupujte vánoční stromky v teple obchodních domů, ale raději venku.
* Stromek nekupujte zabalený v síťce, nechte si ho vždy ukázat. Jehlice by měly mít sytě zelenou barvu.
* Řezaný stromek postavte na chladné místo, nejlépe ven nebo na balkon.
* Ozdobený řezaný stromek občas zvlhčujte rozprašovačem.
* Zabraňte tomu, aby na řezaný stromek svítilo přímé slunce, protože pak příliš rychle vysychá.
* Odřízněte ze stromku asi dva centimetry silný plátek. Postavte stromek do nádoby s vodou.
* Řezaný stromek dejte do stojanu se zásobníkem. Jinak musí stromek stát předtím v nádobě s vodou, aby ji nasál do zásoby.
Zdroj: Internet: iDnes.cz – autor: Radka Procházková – 7.12.2006, Foto – Internet
Důchodce, senior, penzista a vztahy
Důchodci, senioři, panzisté a vztahy