Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Vzdělávání vede k prodloužení aktivního života
První vzdělávací akce pro seniory vznikly v 70. letech ve Francii. Vysoké školy organizují Univerzity, ebeny. Akademie třetího věku, Kluby aktivních seniorů a nabízejí další vzdělávání možnosti jako součást celoživotního vzdělávání. Také na LF UK v Plzni vznikla zhruba před 19 lety Univerzita třetího věku, později také Akademie třetího věku. Navštěvuje je ročně kolem 180 posluchačů.
Přednášky v Akademii třetího věku se zaměřují na zdravotně sociální problematiku osob vyššího věku a jsou rozděleny do dvou semestrů. Program na každý semestr upravuje dle doporučení absolventů, lektoři jsou jak akademičtí pracovníci fakulty, fakultní nemocnice, tak i odborníci z praxe zdravotnické a sociální.
Výuka je čtyřsemestrová a základním tématem je Člověk ve zdraví a nemoci. Studenti mají k dispozici teze přednášek a při výuce je využívána moderní technika, jako je video a dataprojektor.
Některých přednášek se účastní i studenti fakulty, při vzájemné diskusi poznávají navzájem problémy generací, snažíme se o vzájemnou empatii a odstranění možnosti vzniku ateizmu (věkové diskriminace). Domníváme se, že by budoucí zdravotníci už v pregraduálním studiu měli poznat zdravotní a sociální problémy seniorů. Osoby vyššího věku budou, podle demografických prognóz, tvořit největší část jejich budoucí klientely.
Pravidelně v rámci přednášek o zdravé výživě a životosprávě ve stáří zařazujeme ochutnávku, oslavujeme Vánoce a malým občerstvením spojujeme se závěrečným hodnocením cyklu, se loučíme na konci akademického roku. Pro absolventy našich vzdělávacích cyklů připravujeme anonymní anketu, chceme zjistit názory seniorů na koncepci a těší nás, že všichni chválí výběr témat i to, že byly přednášky kvalitní, zajímavé a srozumitelné. Příznivé bylo také hodnocení všech přednášejících a pozitivně se vyjadřovali k diskusím a besedám se studenty fakulty. Senioři doporučují zařadit i některá širší zdravotnická témata.
Toto sdělení vzniklo při řešení grantového projektu MŠMT r. 2000 č. 237419.
Časopis Senior Revue – autor: Doc. MUDr. Helena Zavázalová, CSc., Ústav sociálního lékařství LFUK v Plzni
Důchodce, senior, penzista a vzdělávání
Důchodci, senioři, panzisté a vzdělávání