Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Inkontinence a senioři
Pokud se nechtěný únik moči stane pro ženu sociálním a hygienickým problémem, měla by jej řešit. Přestože inkontinence postihuje i mladší ženy, její výskyt se s přibývajícím věkem výrazně zvyšuje (15-57% ženské populace).
Aby mohla být inkontinence moče správně léčena, je potřebné zjistit, o jaký typ inkontinence se jedná. Diagnostikou a léčbou ženské močové inkontinence se zabývají specialisté oboru urogynekologie a urologie.
Příčiny
Příčiny inkontinence mohou být různé – např. infekce dolních cest močových, dráždivý měchýř, těžký průběh porodu, těžká fyzická práce, nedostatek ženského hormonu estrogenu, neurologická onemocnění, důsledek celkového onemocnění – např.cukrovky atd.
Inkontinence moči není ojedinělý jev. Např. v České republice trpí stresovou inkontinencí (jedna z typů močové inkontinence) více než 350 000 žen! Není nutné se tímto problémem trápit, omezovat či opouštět oblíbené aktivity, sport, cestování, společenský nebo i sexuální život. I když je inkontinence téma, o kterém se nesnadno hovoří, je vhodné se svěřit lékaři, který odešle pacientku ke specialistovi.
V dnešní době existují nové medicínské postupy a technologie zaměřené na znovuobnovení schopnosti udržet moč – kontinenci. Do praxe byly zavedeny minimálně invazivní chirurgické metody, které jsou bezpečné, účinné a vysoce spolehlivé. Tyto miniinvazivní chirurgické výkony zcela zásadně změnily operační léčbu inkontinence moče.
Typy inkontinence
* Stresová inkontinence moče – bezděčný únik moče při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, k čemuž dochází při kašli, kýchnutí, smíchu, cvičení, zvednutí břemene, změně polohy atd.
* Urgentní inkontinence moče – náhlé intenzivní nucení na močení, následované únikem moče. Žena se obává, že se na toaletu nedostane včas, že tzv. nedoběhne. Několikrát za noc ji probudí nutkavá potřeba se vymočit.
* Smíšená inkontinence moče – zahrnuje příznaky obou předchozích typů inkontinence.
* Inkontinence z přeplnění – nastává tehdy, jestliže se močový měchýř nedokáže zcela vyprázdnit. Příčinou může být nervová porucha nebo blokáda močové trubice, která brání plynulému odtoku moče.
Do jaké míry jsou vaše potíže s únikem moči vážné, můžete pro začátek posoudit i samy.
Kde tu máte toalety? Jednoduchá otázka, kterou klademe v restauracích, na cestách, a dokonce i na návštěvách u přátel. Pro miliony lidí, kteří se potýkají s nadměrnou aktivitou močového měchýře, ale znamená hledání toalety víc než jen otázku. Je to pro ně způsob života.
Stanovte si diagnózu
Váháte s návštěvou lékaře a máte pochybnosti o tom, zda jsou vaše problémy skutečně vážné? Zkuste pravdivě odpovědět na následující otázky.
* Stane se vám někdy, že se bezděčně pomočíte?
* Pomočíte se při smíchu, kašli, kýchnutí, zvedání těžších věcí, při chůzi nebo ve spánku?
* Pomočíte se někdy cestou na toaletu?
* Pomočíte se někdy v noci v posteli?
* Chodíte často na záchod jenom proto, že máte strach z pomočení?
* Používáte někdy vložky nebo jinou pomůcku k zachycení moči?
Pokud odpovíte na většinu z otázek kladně, neodkládejte vyšetření ani okamžik.
Co chce vědět lékař
Močové potíže nejsou jenom vodítkem ke zjištění možných příčin inkontinence. Mohou být také známkou dalších vážných nemocí. Připravte se tedy na to, že lékař se vás bude ptát na spoustu podrobností, které byste měla vědět a předem je odpozorovat. Například jestli registrujete odkapávání moči po použití toalety nebo zdali vymočíte vždy jen malé množství. Také se zeptá na to, máte-li potíže před močením a jak často chodíte na záchod. Budíte se kvůli tomu v noci? Zřejmě bude zjišťovat i různá fakta týkající se obecně vašeho života a zdraví. Například počet porodů, opakované infekce močových cest, operace a porušení močových cest nebo pánve. Především u žen je důležitým údajem zánět močového měchýře, u mužů pak operace prostaty. Nedivte se, ani když se vás bude vyptávat, zda vám nevynechává paměť, a další obtíže související s věkem.
Co budu potřebovat
Problémů s dostupností inkontinenčních pomůcek se už žádná žena bát nemusí. Celá řada firem se předhání v nabídce a v jejich neustálém zdokonalování. Což mimochodem také svědčí o tom, že problémy s inkontinencí se ani zdaleka netýkají zanedbatelného počtu lidí. Navíc většinu z těchto pomůcek alespoň částečně proplácejí zdravotní pojišťovny.
A co konkrétně je k dispozici? Především různé druhy inkontinenčních vložek nebo kalhotek. Na doporučení lékaře můžete zkusit pomůcky k posílení svaloviny pánevního dna. Jedná se o speciální závaží, která se vkládají do pochvy. Nosí se po určitou denní dobu a žena se je snaží udržet stahem pánevního svalstva. Pak samozřejmě existují i prostředky, které slouží k uzavření močové trubice a zavádějí se přímo do ní. Používají se k překonání inkontinence během určité činnosti, například při sportu. Také si můžete zakoupit speciální kalendář nebo diář, který je přizpůsobený k tomu, abyste si jednoduchým způsobem zaznamenaly potřebná fakta. Lékaři diář umožní lépe se zorientovat a vám přehledně ukáže dosažené zlepšení. Do takového bloku se denně zaznamenává například příjem a výdej tekutin nebo potíže, které přetrvávají.
Ženy, odvahu!
Lékaři už léta dumají nad tím, jak pomoci ženám zbavit se strachu z inkontinence. Upozorňují na prevenci, dělají osvětu. Výsledky jsou naštěstí povzbudivé. Stále větší počet žen se odváží o svých problémech mluvit, a dokonce navštíví odborníka. Je to pro ně takové malé vítězství, které je dokáže na cestě ke zlepšení kvality života velice povzbudit. Svou roli sehrává i fakt, že informace o inkontinenci jsou stále dostupnější. Existují speciální infolinky, kam může žena zavolat anonymně a jejich číslo si může jednoduše zjistit v seznamu. Také na internetu má řada odborníků i zdravotnických zařízení velice kvalitní prezentace, a dokonce poradny. Bez odezvy nejsou ani bulletiny INCO FÓRA vydávané ve spolupráci s Českou společností podpory zdraví. Pravidelně informují o nejnovějších novinkách a zajímavostech v této oblasti.
Více informací můžete najít na stránkách o inkontinenci.
Zdroj: Internet: Měsíčník zdraví – autor: Daniela PIRNEROVÁ, inkontinence.com
Téma: Zdraví pro důchodce a seniory