Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Seriál pro seniory: Učíme se investovat

Publikováno: 29.01.07
Počet zobrazení: 2153

Přemýšlíte, jak nejlépe naložit se svými penězi? Je lepší je vložit do banky, nebo je schovávat doma? Platit poplatky či riskovat jejich ztrátu? Nabízíme Vám, jak se dozvědět něco o investování. Co předchází investování, jaké jsou základní zásady a zda-li jsou nějaká rizika?

Investování je kupování takových aktiv, které se časem zhodnocují nebo které přinášejí majiteli pravidelný důchod. Aktivum je cokoliv, co má nějakou hodnotu plynoucí z významu pro člověka.

Aktiva mohou být finanční nebo nefinanční.

Finanční aktiva jsou například akcie, dluhopisy, podílové listy či směnky. Finanční jim říkáme proto, že samy o sobě nepřinášejí majiteli užitek. Nedají se jíst, nedá se v nich bydlet, nedá se z nich získat energie. Vyjadřují pouze finanční pohledávku.
Nefinanční aktiva jsou nemovitosti, umělecké předměty či komodity (jako ropa, pšenice nebo víno). Ty mají reálnou podobu a samy o sobě jsou člověku užitečné. Aktiva, do kterých investujeme, ještě někdy nazýváme investiční instrumenty nebo investiční nástroje.

Každé z těchto finančních či nefinančních aktiv má tři základní vlastnosti – výnos, riziko a likviditu. Výnos je to, co aktivum vydělá. Výnosem může být rozdíl mezi prodejní a kupní cenou aktiva, ale také pravidelný důchod z aktiva (např. úrok, dividenda, kupónová platba, ale i nájemné či půdní renta). Riziko je nebezpečí, že skutečný výnos, který dané aktivum přinese, se bude odlišovat od výnosu, který od daného aktiva očekáváme. Existuje celá řada vlivů, které mohou způsobit odklon budoucího výnosu od výnosu očekávaného a podle nich také rizika rozlišujeme (viz investiční rizika). Likvidita je schopnost daného aktiva býti rychle a s nízkými náklady přeměněno v peníze. Čím je aktivum likvidnější, tím rychleji a levněji může být přeměněno zpět v peníze.
Mezi výnosem, rizikem a likviditou existují vazby – čím je například aktivum potenciálně výnosnější, tím je také rizikovější. Čím je aktivum likvidnější, tím je méně rizikové a tudíž i méně výnosné. Investor musí vědět, co od svého aktiva očekává, a podle toho najít svůj optimální poměr mezi těmito třemi vlastnostmi.

Investování je součástí oboru finance. Jste-li soukromý investor, pak bude součástí vašich osobních financí. Zastupujete-li nějakou společnost, pak bude investování součástí vašich firemních financí.
Osobní finance je pojem, který zahrnuje všechny finanční aspekty vašeho života. Patří sem rozpočet vaší domácnosti, spoření, různé druhy pojištění, daňové otázky, úvěry a v neposlední řadě i investování.

Co předchází investování
Samotnému investování by mělo předcházet zabezpečení základních finančních potřeb a definování vlastní investiční strategie. V prvním případě jde zejména o pokrytí běžných výdajů z běžného příjmu, zajištění úplného a včasného splácení dluhů, pokrytí životních a majetkových rizik a vytvoření finanční rezervy pro nečekané výdaje. Jakmile dokážeme pokrýt tyto základní finanční potřeby, přichází na řadu investování, které nám umožní vytvořit si prostředky na budoucí výdaje, ať už investičního či spotřebního charakteru.
Dále si určíme vlastní investiční strategii. V ní si definujeme, na jak dlouho budeme investovat, respektive kdy bychom mohli své peníze potřebovat, jak často budeme investovat, zda pravidelně či jednorázově, a kolik prostředků budeme chtít investovat, případně v budoucnu cílově vytvořit. Zároveň je třeba si odpovědět na otázku, jaké riziko jsme ochotni při investování nést, jinými slovy zda jsme ochotni připustit vyšší riziko výměnou za možnost vyššího výnosu nebo zda spíše zvolíme jistější, byť nižší zhodnocení.
V zásadě lze rozlišit tři typy investorů: konzervativní, progresivní a dynamické.
Konzervativní investor preferuje nízké riziko a jeho cílem je především ochrana bohatství před znehodnocením inflací. Proto volí takové investice, které nabízejí zhodnocení nad úrovní bankovních spořících a termínových vkladů zhruba na úrovni inflace.
Progresivní investor připouští střední míru rizika a jeho cílem je růst hodnoty bohatství ve střednědobém až dlouhodobém horizontu.
Dynamický investor potom připouští vysoké riziko a jeho hlavním cílem je dlouhodobý výrazný růst hodnoty bohatství.

Pak už zbývá jen výběr konkrétních investičních aktiv. Můžeme vybírat z celé škály finančních i nefinančních aktiv: bankovních spořících produktů, podílových fondů, akcií, dluhopisů, realit, starožitností nebo cenin. S každým z těchto aktiv jsou přitom spojeny tři základní vlastnosti: průměrný (očekávaný) výnos, riziko a likvidita. Investor se musí sám informovat, jakou míru těchto vlastností dané investiční aktivum nabízí, a najít si takové aktivum, u něhož poměr mezi těmito vlastnostmi odpovídá jeho požadavkům.

Základní investiční zásady

  • 1. Řiďte se více rozumem, než emocemi. Chtivost, euforie, obavy či panika jsou emoce, které mohou vaší investici ublížit. Pokud se necháte příliš unést náladami trhu, snadno nakoupíte nebo prodáte v nevhodnou dobu.
  • 2. Myslete dlouhodobě. Investování je dlouhodobá záležitost. Nenechte se zneklidnit denními výkyvy v hodnotě vaší investice. Investujte a vytrvejte. Myslete na svůj finanční cíl. Nikdo neví, jakým směrem se pohne akciový trh krátkodobě, ale všichni víme, jakým směrem se bude pohybovat dlouhodobě.
  • 3. Neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte. Dříve než do něčeho vložíte své peníze, opatřete si co nejvíce informací o nabízeném produktu. Zkuste jej porovnat s ostatními nabídkami. Vyberte si takový, který zní rozumně, nikoliv jen lákavě. Nevíte-li si rady, obraťte se na investiční profesionály. Takové najdete v bankách, předních investičních společnostech nebo makléřských firmách.
  • 4. Diverzifikujte. Neukládejte své peníze pouze do jednoho druhu aktiva, natož pak do aktiva jediného emitenta. Vyberte si z celé škály akcií, dluhopisů, podílových fondů, bankovních vkladů i jiných nefinančních aktiv.
  • 5. Připravte se na chyby. I ti nejzkušenější investoři se dopouštějí chyb. Pokud se chyby dopustíte vy, připusťte si ji, zhodnoťte ji a poučte se z ní. Napříště se takové chyby určitě vyvarujete.
  • 6. Nesázejte na horké tipy. Investiční doporučení analytiků v novinových článcích a televizním zpravodajství nejsou nejlepším vodítkem pro investora. Většinou se totiž o nich dozvídáte se zpožděním. Navíc ti, kdo investiční doporučení dávají, nenesou riziko spojené s vaším investičním rozhodnutím.
  • 7. Jednejte pouze s firmami, které mají příslušná povolení. Pokud budete investovat prostřednictvím obchodníků s cennými papíry, podílových fondů či jiných distributorů, tím lépe pro vás. Přesvědčte se však, zda mají ke své činnosti příslušná povolení od Komise pro cenné papíry a České národní banky.
  • 8. Začněte co nejdříve. Čím dříve začnete investovat, tím delší čas bude mít vaše investice pro zhodnocení. Nenechávejte zbytečně peníze ležet ladem na málo úročených běžných účtech. Pamatujte, že největší chybou je neinvestovat vůbec.
  • 9. Nezapomeňte na poplatky. Při výběru vhodného investičního nástroje nezapomeňte, že jsou s jeho nákupem spojeny poplatky. Volte proto takové nástroje, jejichž poplatky jsou pokud možno co nejnižší. Chcete-li získat představu o tom, jak například poplatky u podílových fondů ovlivňují čistý výnos investora, zkuste naši poplatkovou kalkulačku.
  • 10. Připusťte přiměřené riziko. Pokud máte obavu z jakéhokoliv rizika, budete odkázáni na investice, které sotva překonají inflaci. Nebojte se připustit riziko, které se po důkladné analýze ukáže být přiměřeným.
  • 11. Nesnažte se rychle zbohatnout. Pokud vidíte investování jako příležitost k rychlému zbohatnutí, pak snadno připustíte nepřiměřené riziko a místo investování se pustíte do spekulace. V takovém případě můžete snadno prodělat.
  • 12. Začněte finanční rezervou. Předtím, než začnete investovat do různých aktiv, vytvořte si finanční rezervu ve výši dvou- až šestinásobku vašich měsíčních výdajů pro případ, že budete z jakýchkoliv důvodů ihned potřebovat peníze. Jinak byste totiž byli nuceni svou investici prodat třeba právě v době, kdy je situace na trhu nepříznivá a zbytečně byste prodělali. Nejvhodnější pro tvorbu finanční rezervy jsou spořící vklady a podílové fondy peněžního trhu.
  • 13. Zapomeňte na to, co bylo. Neohlížejte se příliš na minulou výnosnost cenných papírů či podílových fondů. Ta není pro budoucnost důležitá. Soustřeďte se raději na kvalitu daného aktiva, jeho budoucí potenciál a budoucí rizika.
  • 14. Nesnažte se „časovat trh“. Myslíte si, že dokážete určit, kdy je trh takzvaně „nahoře“ a kdy „dole“? V určitých případech možná ano. Statistiky ovšem jasně dokazují, že žádný z profesionálních portfolio manažerů není schopen toto předpovídat systematicky a spolehlivě.

Investování, spoření, spekulace
Přestože hranici mezi spořením a investováním lze je velmi obtížně vymezit, můžeme tyto dvě činnosti od sebe alespoň rámcově odlišit. Spořením rozumíme pravidelné ukládání peněz na bankovní účet či spořící vklad, kde jsou prakticky bez rizika úročeny předem známou úrokovou sazbou. Investování je naproti tomu ukládání peněz do takových aktiv, které s sebou nesou riziko ztráty hodnoty, ale výměnou za možnost vyššího výnosu. Na rozdíl od spekulace ovšem při investování připouštíme pouze takové riziko, které po důkladné analýze shledáme přiměřeným.

Příště se dočtete jaká jsou investiční rizika, jak kalkulovat čas a nabídneme Vám test, zda-li jste si o investování něco zapamatovali.

Pokud Vás téma investování zaujalo a chcete se dozvědět více, doporučujeme internetové stránky INVESTUJEME.CZ.

Zdroj: Internet: Penize.cz, Foto: Internet

Téma: Peníze pro důchodce a seniory

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: