Dnes je 26.10.2024, Svátek má Erik, zítra Šarlota / Zoe

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Zdravý senior a vitamín C (kyselina askorbová)

Publikováno: 18.01.07
Počet zobrazení: 1917

Černou můrou středověkého námořníka bývaly kurděje neboli skorbut, nemoc projevující se krvácením z dásní, slabostí, náchylností k dalším nemocem. Mohla skončit i smrtí. Až později se zjistilo, že „původcem“ je nedostatek vitamínu C v chudé jednotvárné stravě mořských vlků. Je totiž nezbytný k životu a udržení tělesného zdraví a v lidském těle plní mnoho důležitých funkcí.

Vitamín – Všudybyl
Vitamín C je ve vodě rozpustná živná látka (živina), je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Jeho přesný chemický název je kyselina L-askorbová a je důležitý pro správnou funkci vlastně všech buněk lidského těla.
Podílí se totiž na tvorbě mezibuněčné hmoty, takže je nezbytný pro správnou stavbu kostí, cév, svalů, šlach, kůže. Je nutný při hojení ran. Ovlivňuje tvorbu hormonů v nadledvinách a hypofýze, a tak má vliv na reaktivitu a obranyschopnost organismu. Kromě toho se účastní tvorby imunoglobulinů, má vliv na aktivitu leukocytů a fagocytů (bílé krvinky), což opět znamená vliv na obranyschopnost. Také se podílí na odbourávání cholesterolu v játrech, čímž předchází ateroskleróze (ukládání cholesterolu a tuků do stěny cév s jejich následným kornatěním a ucpáváním). Dále prokazatelně chrání proti některým virovým chorobám a je důležitý v prevenci některých nádorů. Působí jako antioxidant, neboli chrání buňky před poškozením volnými radikály. V neposlední řadě usnadňuje vstřebávání železa a naopak váže těžké kovy, například olovo.
Většina zvířat a rostlin si syntetizuje tento vitamín sama a nepotřebuje žádné jeho přídavky. Člověk si ale vitamín C nedokáže vyrobit sám. Tento poznatek vedl některé vědce k závěru, že neschopnost přirozené produkce vitamínu C je genetický defekt, a následně k hypotéze, že pokud by se jeho hladina u člověka vyrovnala s hladinou u zvířat, vedlo by to ke zlepšení jeho celkového zdravotního stavu.

K hlavním propagátorům užívání vysokých dávek vitamínu C patřil například dvojnásobný držitel Nobelovy ceny Linus Pauling. Tvrdil, že vitamín C je lékem na všechno – od nachlazení po rakovinu. Na sklonku svého dlouhého života (dožil se devadesátitří let) užíval denně dávky 12 000 mg vitamínu C a toto množství dokonce zvyšoval na 40 000 mg v době, kdy u sebe pozoroval příznaky nachlazení (doporučená denní dávka je přitom pouhých 60 mg).

Zdroje vitamínu C
Naleznete ho především v různých druzích zeleniny včetně brambor a ovoce. Není pravda, že teplem se vitamín C ničí. Ničí se oxidací (reakce s kyslíkem), takže při varu pod pokličkou by k jeho velkým ztrátám nemělo docházet.
Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek, dále např. citrusy (limeta, citrón, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky.

Následující tabulka obsahuje výběr ovoce a zeleniny a jejich obsah vitamínu C (v mg na 100g plodu).

Rostlinný plod Množství vitamínu C
Šípek 2000
Černý rybíz 200
Kiwi 90
Brokolice 90
Červený rybíz 80
Papája 60

Když je ho málo
Jeho úplný nedostatek se projeví skorbutem, jak je popsáno v úvodní stati. V našich zeměpisných šířkách lidé trpívají hlavně částečným nedostatkem tohoto vitamínu. Kritický pro vznik viditelných obtíží je příjem nižší než 10 mg denně. Projevy zahrnují únavu, podrážděnost a sklon k infekcím. Může nastat krvácení z dásní, při hlubším nedostatku vitamínu C pak krevní výrony, chudokrevnost, bolesti při krvácení do podkoží, svalů a kloubů.

I vitamínem C se lze předávkovat
Nadměrný příjem vitamínu C způsobuje zvýšení hladiny kyseliny močové a šťavelové v moči, snižuje hladinu cukrů v krvi a způsobuje nadměrné vstřebávání železa. Dávka vyšší než 4 g denně může zvýšit výskyt oxalátových ledvinných kamenů. Vysoké dávky tohoto vitamínu také zvyšují vstřebávání rtuti a zatěžují játra.

Kolik tedy užívat a kdy?
Denní potřeba vitamínu C v ČR se odhaduje na 60 mg, doporučená je 80 mg na den. Jako fyziologicky optimální dávka se uvádí 200 mg/den.

Jeho potřeba stoupá při:
kouření, a to o 50 až 100 %
při chladu, stresu, operaci, infekci, úrazech, fyzické námaze a nádorech
u žen a dívek užívajících orální antikoncepci se potřeba zvyšuje o 100 %
v těhotenství asi o 30 %, při kojení asi o 60 %
při dlouhodobém užívání k.acetylosalicylové (aspirin, acylpyrin, anopyrin)

Krátkodobé zvýšení denní dávky na 500 mg je vhodné například při nachlazení, větší tělesné námaze či stresu.
Pokud máte dojem, že trpíte nedostatkem vitamínu C, můžete ho kromě konzumace v zelenině a ovoci užívat v podobě široké škály potravinových doplňků. Obtíže, zejména pokud trpíte několika z uvedených, však doporučujeme raději konzultovat s lékařem.

Zdroj: Internet: Autor: Magdaléna Patočková

Téma:Zdraví pro důchodce, pro seniory, důchodci, senior, senioři, penzista, penze

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: