Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Důchodci a hemeroidy
Těžko se o nich mluví, stud nám často brání postěžovat si i v rodině, o přátelích ani nemluvě. Prohlídka u lékaře bývá pro stydlivější pacienty téměř nepřekonatelným problémem. Přesto je velmi důležité přijít k odborníkovi včas. Nejlépe již při prvních příznacích. Pokud je zanedbáme, budeme trpět déle a onemocnění je opravdu značně nepříjemné. Abychom ovšem první příznaky správně rozpoznali, potřebujeme o hemoroidech něco vědět.
S přítelkyněmi běžně hovoříme o menstruaci, porodu, k hemoroidům se však přizná málokdo. Přitom jde kupodivu o velmi časté onemocnění. Hemoroidy trpí každá čtvrtá dospělá osoba a mezi lidmi nad padesát let věku jde o každého druhého. Pohlaví přitom oproti rozšířeným názorům nehraje žádnou roli. Jediným rozdílem je fakt, že ženy vystavuje většímu riziku tohoto onemocnění porod.
Ztížený průtok krve
A co to vlastně hemoroidy jsou? Jedná se o chorobné rozšíření žilních pletencích v řitním otvoru nebo v konečníku, lidově zlatá žíla. Tyto žilní městky jsou velmi bolestivé, bývají často spojené s krvácením nebo se zánětem. Způsobuje je nejčastěji pacienty značně podceňovaná zácpa. Zpočátku přitom nemusíme cítit žádné velké nepohodlí, jen mírný tlak, jemné svrbění čí mírnou bolest v oblasti konečníku, zejména při stolici. Jde o to, že v důsledku pomalejšího průtoku krve v žilním pletenci se žíly rozšiřují a krev se v určitých místech hromadí a sráží, někde dojde i k zánětu.
Přitom právě pomalejší průtok krve v této tělní oblasti má nejčastěji na svědomí špatný způsob života. Nepravidelné stravování, nedostatek pohybu a špatné složení stravy. Výzkumy jasně potvrdily, že hemoroidy jsou problémem rozvinutých zemí, kdežto lidé v zemích třetího světa jimi téměř netrpí.
Nepodceňujte zácpu
Zácpu známe zřejmě všichni a většinou víme i o řadě potravin, které nám mohou od potíží ulevit, nemluvě o projímadlech, která jsou tak snadno k dostání v lékárnách. Málokdo se však snaží zácpě účinně předcházet. Přitom právě zácpa zpomaluje průtok krve. Dlouhé sezení na toaletě a velké napětí při pokusech o vyprázdnění střev vystavují žíly neúměrnému tlaku. Časté používání laxativ, projímadel není vhodné, protože po určité době mohou dráždit střevní stěny. Daleko lepší je pravidelně pít minerální vody a stravu obohatit potravinami s vysokým obsahem vlákniny. Nejlépe v ovoci a zelenině, které ulehčují odchod stolice. Důležité je také držet pod kontrolou tělesnou váhu, abychom žíly příliš nezatěžovali. Pohyb střev a tím i snadnější odchod stolice zajistíme také pravidelným pohybem, ať již chodíme na dlouhé procházky nebo jezdíme na kole Rozhodně není vhodné dlouhé sezení, ale ani stání, zejména v přílišném teple, protože právě teplo vyvolává rozšiřování žil a zhoršuje stav. Pohodlné bavlněné prádlo a dodržování hygieny je samozřejmostí.
Diagnóza
Rozlišujeme čtyři stupně hemoroidů.
- První stupeň: v konečníku se vytvoří malé hemoroidy podobné uzlíkům.
- Druhý stupeň: hemoroidy se zvětšují a vylézají v okamžiku vyprazdňování střeva, pak se však znovu vtáhnou.
- Třetí stupeň: hemoroidy zůstávají venku i po vyprázdnění, hovoříme o prolapsu neboli výhřezu.
- Čtvrtý stupeň: hemoroidy jsou veliké, pokud jsou vyhřezlé, nelze je vrátit do konečníku.
Bolestivost hemoroidů nezávisí na jejich velikosti. Někdo se může cítit téměř bez obtíží i ve třetím stupni onemocnění, někdy cítíme bolest už při prvním stupni.
Co s nimi
Už při prvních potížích si naordinujte vlažné koupele, zmírňují totiž pálení a tlak. Výborné je do lázně přidat výluh z dubové kůry nebo heřmánku, v lékárnách vám jistě nabídnou i jiné byliny, vhodné speciálně pro hemoroidy. Tamtéž si můžete pořídit řadu mastí bez lékařského předpisu, při vážnějších potížích se však raději spolehněte na recept od lékaře, i když doplatky u moderních mastí bývají značné. Je také vhodné s lékárníkem nebo lékařem konzultovat složení doporučené masti. Pokud obsahuje kortikoidy, může při dlouhodobém užívání dráždit kůži a sliznice. Vhodnější jsou masti s bylinnými a anestetickými složkami, které jsou šetrnější a tlumí bolest. Léčbu mastmi rozhodně kombinujte s bylinkovými koupelemi, přinášejí totiž úlevu.
Hemoroidy mají mnoho společného s křečovými žilami na nohou. Pokud se ve vaší rodině jedno z těchto onemocnění vyskytuje častěji, měli byste přemýšlet o účinné prevenci, která by speciálně chránila a posilovala žíly. Je totiž velmi pravděpodobné, že onemocnění zdědíte. V poslední době se doporučují například přípravky s obsahem bioflavonoidů, látek rostlinného původu s biologickým účinkem, které dobře působí na žíly. Pokud je zkombinujete s účinnou prevencí, máte šanci, že hemoroidům předejdete nebo je alespoň omezíte na minimum.
Kdy na operaci
Těžší případy onemocnění hemoroidy se bohužel musejí řešit chirurgicky. Jde o dvacet procent z celkového počtu onemocnění. K zákroku se přistupuje, pokud jsou bolesti stálé a silné, krvácení se přitom objevuje i mimo okamžiky vyprazdňování střeva. Krvácení totiž může vyvolat i chudokrevnost.
V případě, že vám lékař navrhl chirurgické odstranění, pečlivě se informujte, jaké metody používají lékaři v doporučeném zdravotnickém zařízení. V posledních letech byly vyvinuty nové a méně invazní metody, které jsou téměř bezbolestné a vyžadují mnohem kratší dobu rekonvalescence než dříve. Někde se tyto operace dokonce provádějí ambulantně. Nemusíte přece trpět víc, než je nezbytně nutné.
Zdroj: Internet: Měsíčník zdraví
Téma: Důchodci, senioři, penzisté a zdraví