Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Chřipková epidemie na Moravě slábne, v Čechách sílí

Publikováno: 7.02.07
Počet zobrazení: 2026

Období ledna až března je každoročně chřipkovou sezonou. Chřipková epidemie, která v minulých týdnech zasáhla Moravu, v této části republiky slábne. Zato vydatně sílí v Čechách. Celorepublikově v tomto týdnu onemocnělo 2322 pacientů na 100 tisíc obyvatel, a to je oproti minulému týdnu čtyřprocentní nárůst.

˝Během epidemického výskytu onemocní průměrně 10 – 20 % populace. Epidemie trvá obvykle 6 až 8 týdnů,“ říká Michal Vít, hlavní hygienik. Zdrojem nákazy je nemocný člověk a přenos se děje kapénkovou nákazou od nemocného ke vnímavému jedinci.
Situaci lze hodnotit jako celoplošnou chřipkovou epidemii. Při porovnání regionu se situace odlišuje, v moravských regionech byla epidemie pravděpodobně již na svém vrcholu a dochází k poklesům počtu nemocných. „Naproti tomu ve většině regionů českých dochází k nárůstům výskytu onemocnění a chřipková epidemie v této oblasti se teprve rozvíjí,“ říká Michal Vít, hlavní hygienik ČR.

Řádí typ A

Vít informoval, že zatímco v uplynulém týdnu převládaly respirační onemocnění, nyní dochází k velkému nárůstu pravých chřipek. Jde o chřipku typu A, vůči níž se očkovalo. Má lehčí průběh. „Nástup chřipky je velmi prudký, postižený má vysoké horečky, bolí ho svaly, klouby a celkově se cítí velmi unavený. Musí proto zůstat v posteli,“ uvedl Vít. Dodal, že chřipka se šíří kapénkovou nákazou, tedy kýcháním a smrkáním, a tak jeden nakažený může nakazit desítky dalších.
Závažný průběh onemocnění chřipkou může být zejména u seniorů, u nichž se vyskytuje nejvyšší procento komplikací jak plicních, například zánět plic, tak i mimoplicních a rovněž u těchto osob může dojít při onemocnění chřipkou ke zhoršení jejich základního onemocnění.

Léčba chřipky je symptomatická (tlumení horečky), ale jsou i specifické možnosti léčby antivirotiky. Specifická prevence je možná před nástupem epidemie očkováním proti chřipce.
Celá řada nechřipkových respiračních virů vyvolává chřipce podobnou symptomatologii. Dominantním příznakem v tomto případě je teplota, která obvykle nepřesahuje 38 °C, (s výjimkou malých dětí), začátek těchto onemocnění je spíše pozvolný, častá je rýma (ta téměř nikdy není přítomna u pravé chřipky) a různě intenzivní kašel. Léčba je vždy symptomatická.

Antibiotika nezabírají

„Vyplatí se zůstat doma, nechodit do větších kolektivů lidí. Zhruba po pěti dnech chřipka ustoupí,“ řekl Vít. Nelze ji však podceňovat, protože může způsobit vážné komplikace, zejména zápal plic a zánět srdečního svalu.
Na chřipku nezabírají antibiotika, ta se dávají pouze v případě, že hrozí bakteriální infekce, například zápal plic. Nejúčinnějším lékem je paralen. Nemocný také musí mít dostatek tekutin.

Vedle specifické prevence – očkování proti chřipce, je třeba v prevenci chřipky zachovávat následující nespecifická opatření, mezi něž zejména patří:
- dodržování správné životosprávy, to znamená dostatek pohybu, dostatek spánku a odpočinku, konzumovat pestrou stravu se zastoupením všech druhů potravin, zejména ovoce a zeleniny

- důsledné dodržování zásad osobní hygieny včetně řádného mytí rukou
- v případě onemocnění zůstat minimálně 1 týden doma ve fyzickém i duševním klidu a konzumovat též dostatek tekutin, jejich příjem by měl být zejména při horečce vyšší

„Předpokládáme, že chřipková epidemie v ČR potrvá ještě 2 až 3 týdny, protože v okolních státech je také,“ řekl Vít.

Více informací o chřipce naleznete na stránkách chripka.cz.

Zdroj: Internet: PRÁVO online – autor: Václav Pergl, Nova.cz – autor: Adam Halmoši

Zaměření: Důchodce, senior, penzista, pro důchodce, pro seniory, penze a důchod

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: