Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Senioři, víte, jak ušetřit za vodu?
Voda z kohoutku sice v průměru zdražila „jenom“ asi o tři koruny za kubík, takže cena vodného a stočného se vyšplhala na 50 až 51 korun za tisíc litrů vody. V přepočtu na celý rok to ovšem znamená, že čtyřčlenná rodina zaplatí o čtyři sta korun víc než vloni.
V růstu cen i jejich absolutní výši jsou ovšem značné rozdíly mezi regiony a jednotlivými vodárenskými společnostmi, takže někde můžete zaplatit mnohem víc než je celostátní průměr.
Jak na to, abyste neplatili zbytečně?
Statistiky hovoří jednoznačně: v koupelně a na toaletě se spotřebuje asi sedmdesát procent veškeré vody v domácnosti. Je to samozřejmě logické. Nikde jinde vodu nepoužíváme tak často.
Nenechte vodu zbytečně téct
Začít můžeme u obyčejného čištění zubů. Pokud si čtyřčlenná domácnost čistí zuby pravidelně ráno a večer, jak to doporučují lékaři, a nechají při čištění otevřený kohoutek, znamená to ročně ztrátu mezi tisícem až patnácti sty korunami. Záleží samozřejmě na konkrétní ceně vodného a stočného a době, jak dlouho necháte vodu puštěnou.
Podobně je tomu na toaletě, kde se obvykle používá devítilitrová nádrž na vodu. Pokud si namontujete takzvaný dvojtlačítkový systém, který umožňuje splachovat menší a větší množství vody, ušetříte ročně stokoruny.
Pokud vyměníte klasickou devítilitrovou nádržku za šestilitrovou, která je podle hygieniků zcela dostatečná, může se roční úspora přehoupnout přes tisícikorunu. Zde je ovšem nutné počítat s tím, že se investice do nového záchodu kombi – v průměru okolo tří tisíc korun – vrátí až za téměř tři roky.
Dejte přednost sprchování
Zpátky do koupelny. Pokud se rozhodujete mezi koupelí a sprchou, sáhněte raději po sprše. Zatímco do vany se vejde až 150 litrů vody, při sprchování vystačíte i se třetinou. A pokud používáte úspornou hlavici, můžete při sprchování ušetřit až polovinu vody.
Další vodu ušetříte tak, že při mydlení nebo šampónování utáhnete kohoutek. A stokoruny vám opět zůstanou v peněžence. Rozhodně se vyplatí investovat i do pákové baterie. Statistické údaje hovoří o tom, že tento moderní systém ušetří až čtyřicet procent vody.
Opravy neodkládejte
Naopak se vám nevyplatí nečinně se dny či týdny koukat na to, jak vám kape kohoutek nebo protéká záchod. Vždyť jen kvůli porouchanému klozetu vám bez užitku může zmizet až litr vody za minutu! Pokud stojí kubík vody 50 korun, za měsíc to dělá asi 2.160 korun. A za rok? To už máte na průměrnou dovolenou – úspora činí 25.920 korun.
Ještě pár slov ke spotřebičům v koupelně, především k pračce. Pokud zrovna pračku potřebujete, určitě se v obchodě dívejte po těch výrobcích, které mají označení A. Pokud za tímto písmenem bude ještě několik +, tím lépe – jsou to pračky s nejnižší spotřebou.
Jak šetřit v koupelně
* vybírejte pračku nejen podle ceny, ale také podle spotřeby vody
* dávejte přednost sprše před koupáním ve vaně
* při sprchování používejte úsporné hlavice
* kupte si klozet s dvojtlačítkovým splachováním
* při čištění zubů nenechávejte téct vodu
* kapající kohoutek nebo protékající záchod ihned opravte
* používejte pákové baterie
Zdroj: Internet: Novinky.cz, Foto: Internet
Téma: Důchodci, senioři, penzisté a peníze
Vaše komentáře
Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)12.07.2013 14:10 klozety (lukashronek15@gmail.com)
Dobrý den, jen bych rád doplnil, že i na záchodě se dá šetřit. Dnes se už vyrábějí klozety, která nám dávají možnost vybrat si kolik litrů vody se při splachování uvolní - například tři nebo šest - a tak regulovat spotřebu. Lukášhttp://www.roca.cz/our-products/wellness-toilets