Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Důchodci, nekuřte, budou další omezení
Podle návrhu by ve všech restauracích musely být oddělené místnosti pro kuřáky, vybavené vlastním odvětráváním. Pokud by zákon prošel, znamenalo by to velkou změnu. Nyní mají hostinští povinnost vyhradit jen stoly pro , kuřáky a nekuřáky. „Nekuřák pak stejně vdechuje kouř,“ vysvětlil Boris Šťastný z ODS, jeden z předkladatelů zákona.
Úplnou novinkou by měla být možnost obcí zakázat kouření na veřejných místech, jako jsou třeba dětská hřiště. Návrh chce vnést jasno i do toho, kde na zastávkách veřejné dopravy se smí kouřit a kde ne. Zákaz by platil pouze uvnitř krytých a zastřešených zastávek.
Tvrdé zákony proti kouření se v poslední době šíří celou Evropou. Nově vstoupí v platnost ve Francii, která od pátku zakáže kouření na všech uzavřených veřejných místech s výjimkou trafik, barů, diskoték a restaurací. Od nového roku se ale zákaz rozšíří i na tyto místa.
Čeští kuřáci sice patří k nejohleduplnějším v Evropě, ale k potenciálnímu zákazu kouření v restauracích, hospodách či na pracovištích se staví vlažně. Z průzkumu Eurobarometr vyplývá, že zákaz by podpořilo přes 60 procent obyvatel EU, ale jen třetina Čechů.
Počet kuřáků se v Evropské unii v posledních letech výrazně snižoval, nyní kouří asi třetina lidí. Naopak zhruba polovina Evropanů a také polovina Čechů uvádí, že cigarety nikdy nevyzkoušela. Těch, kteří holdují cigaretám, je více mezi muži než mezi ženami, méně kouří lidé s vyšším vzděláním a důchodci, relativně nejvíce naopak nezaměstnaní. Naprostá většina kuřáků – více než čtyři pětiny – kouří pravidelně. S cigaretami se někdy pokoušela přestat asi pětina Evropanů i Čechů.
Neúspěšné kampaně
Kampaně proti kouření jsou v Česku relativně málo úspěšné, celá čtvrtina respondentů, která v Eurobarometru odpovídala, nikdy žádnou protitabákovou reklamu neviděla ani neslyšela. Ti, kteří se s ní setkali, jí zůstali poměrně nedotčeni – jen 17 procent lidí po jejím zhlédnutí přemýšlelo o tom, že by bylo dobré s cigaretami skoncovat. Například ve Velké Británii přitom protikuřácké kampaně k zamyšlení přivedly 43 procent kuřáků, kteří s nimi přišli do styku.
V evropských statistikách Česko vyniká ve dvou ohledech – jeho obyvatelé ve srovnání s průměrem kouří relativně málo a jsou velmi ohleduplní, takže méně často kouří doma, v přítomnosti dětí nebo v autě, pokud v něm nejsou sami.
Ohleduplní čeští kuřáci přesto poměrně razantně odmítají zavedení zákazu kouření – v EU například zákaz cigaret na pracovištích podporuje 86 procent lidí, v ČR je to 67 procent lidí. Zákazu kouření v hospodách je nakloněno jen 35 procent Čechů, ale více než polovina Evropanů. Polovinu Čechů, což je více než průměr v EU (42 procenta), přitom cigaretový dým obtěžuje a pětina lidí v ČR musí často upozorňovat kuřáky, aby si v jejich přítomnosti cigaretu odpustili. Většina lidí má navíc za to, že i pasivní kouření může způsobit zdravotní problémy.
Zdroj: Internet: iDNES.cz, MF DNES – autor: Pavla Kubálková, 31. ledna 2007
Téma: Důchodce, senior a zdraví, zdraví pro důchodce a seniory, penze a důchody