Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Důchodci a prostata
Hojně používané jsou přírodní produkty, obvykle hodné v časných stádiích nemoci. Tzv. fytopreparáty, extrakty rostlinného původu. Ačkoliv u těchto reparátů není přesně známo jejich složení, ani detailní mechanismus účinku, jde o přípravky v mnoha případech příznivě ovlivňující močení. Jejich účinnost je ověřena často staletými zkušenostmi lidového lékařství.
Velkou výhodou fytofarmak je, že prakticky nemají vedlejší příznaky a i dlouhodobé užívání je nemocnými dobře snášeno. To je důležití vlastnost, zvláště dnes, kdy starší lidé berou mnoho syntetických léků, které mohou mezi sebou navozovat nežádoucí reakce. To při užívání fytofarmak neplatí. Nejčastější lékovou formou jsou čaje a tabletové koncentráty. Některé preparáty jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, jiné jsou ve volném prodej. Pod vlivem reklamy si nezřídka nemocní tyto přípravky dokupují, ačkoliv od lékaře již při obtížích podobnou léčbu mají. Je to výsledek nedostatečné informovanosti a zbytečné vydávání peněz.
Další, dnes rozsáhlou skupinu oku tvoří tzv. alfablokátory. To jsou již syntetické preparáty, jejichž způsob účinku na organismus je znám a v mnoha případech cíleně působí na oblast hrdla močového měchýře, hladkou svalovinu prostaty a močové trubice. Čím cílenější účinek na tyto struktury léky mají, tím méně lze očekávat vedlejších nežádoucích účinků. Alfablokátory jsou pouze na lékařský předpis.
Úprava frekvence močení
Tyto preparáty dokáží v krátké době významně ovlivnit především frekvenci močení, noční vstávání a nepříjemné naléhavé nucení na moč, které často nositeli ztrpčuje život. Pacienti je ale nemusí vždy dobře snášet, neboť mezi jejich nežádoucí účinky patří mezi možné snižování krevního tlaku. Proto je třeba opatrnosti tam, kde je vysoký krevní tlak léčen.
Při průkazu značně zvětšené prostaty je možno dnes použít léky, které přímo vedou ke zmenšení tkáně prostatické žlázy. Tyto léky (blokátory enzymu 5-alfa reduktázy) mají vliv na velikost žlázy a tím nepřímo i na příznaky zvětšením způsobené. Vliv léčby se ale projevuje za poměrně dlouhou dobu, obvykle po půl roce, efekt probíhá pomalu a vysazením léčby se ztrácí. Při tomto způsobu zajištění pacienta je nutno sledovat hodnoty PSA (prostatického specifického antigenu) v krvi, neboť podávání léku vede k uměle nižším hodnotám PSA proti skutečnosti. Protože PSA je ukazatelem možné přítomnosti rakoviny prostaty je na místě velmi pečlivé sledování nemocného, abychom nepřehlédli možný souběžný karcinom prostaty.
Posledně uvedené léky lze kombinovat s alfablokátory, i dlouhodobě. Náklady na léčbu ale jsou značné a výsledný efekt nemusí být dostatečný. Proto kombinace jsou méně používány. Obecně můžeme říci, že léčba farmaky je dlouhodobá, po vysazení efekt po určité době mizí. Léčba je i ekonomicky náročná. Neovlivní však sexuální život nemocných, je příjemná, nenese obavy z operace. Proto je vyžadována a mí své nezaměnitelné místo.
Fyzikální techniky odstraňující obtíže
Další skupinu tvoří fyzikální techniky, z nichž některé odstraňují obtíže, nejsou však přímo chirurgickými výkony. Sem patří:
- Urospirály, vkládané do oblasti prostaty. Jde o kovové spirály, které udržují mechanicky rozšířenou prostatickou část močové trubice. Mohou být trvalým řešením pro vysoce rizikové pacienty.
- Balonové dilatace, kdy speciální balonovou cévkou násilně rozšíříme zúžení v prostatě. Metoda je ale prakticky opuštěna.
- Termoterapie, lokální přehřátí prostaty, infrazářičem umístěným na konci speciální cévky, zavedené do oblasti prostaty. Stále se používá. Metoda i u nás občas znovu propagovaná, nenašla většího uplatnění, někdy však měla výsledky.
- Kryoterapie, v podstatě opak termoterapie, naopak využívá náhlého ochlazení prostatické žlázy na minus 180 stupňů Celsia, které vede k destrukci tkáně. Je ojediněle používána u rizikových pacientů. U nás snad již vůbec ne.
Transuretrální resekce (TURP) je nejčastější chirurgickou léčebnou metodou (až 90% případů dnešních operaci je takto provedeno). Tkáň je odřezávána elektrickou kličkou. Někdy postačí k dosažení dobrého proudu moče místo resekce jen pouhé hluboké proříznutí prostaty a hrdla měchýře (TUIP).
Transuretrální operace vedou ve více než v 90% k tzv. suché ejakulaci, až do 10% mohou vzniknout zúženiny močové trubice, v malém procentu se vyskytne neudržení moče, a po letech někdy adenom doroste. Pro TURP jsou vhodné žlázy do hmotnosti 50-60 gram, jinak je výkon neúměrně dlouhá, často spojený se značným krvácením. Doba hospitalizace je obyčejně do 5 dnů.
TULP, transuretrální laserová prostatektomie, je v poslední době více umiňována při použití holmiového laseru. Touto technikou se vlivem vysokých teplot tkáň v podstatě odpaří. Vedlejší účinky jsou menší, výkon je poměrně rychlý. Metoda je ale nákladná. Její nevýhodou je také, že nezískáme materiál na histologické vyšetření a můžeme tak minout rakovinné bujení.
Existuje ještě řada dalších podobných operací, jsou však málo používány.
Otevřená prostatektomie
Jde o nejstarší, klasickou operaci přístupem řezem v podbřišku. Ačkoliv je formou nejstarší, je stále účinná, spolehlivá a šetrná u velkých prostat, s velmi dobrým a trvalým efektem. Doba pobytu v nemocnici bývá obvykle kolem 7-8 dnů.
Všechny operace prostaty provází menší a větší vedlejší nežádoucí účinky. Nejčastější je zmíněná suchá ejakulace. Znamená to, že při pohlavním styku nedochází k výronu semene, i když pocitově je stav podobný stavu před operací. Větším problémem, naštěstí ojedinělým, je zhoršené udržení moče vzniklé poraněním svěrače močového měchýře. Po operacích prováděných přes močovou trubici se následně může zúžit močové roura. Možnost této komplikace nikdy dopředu nemůžeme spolehlivě odhadnout. Vzniklé zúženiny mohou dlouhodobě činit obtíže.
Sledování nemocných
Pacient a konzervativní léčbě je sledován ambulantním urologem obyčejně jednou za čtvrtletí. Vedle vlastní léčby jsou pravidelně kontrolovány síla močového proudu, velikost prostaty, některé laboratorní hodnoty funkcí ledviny, přítomnost močové infekce a další. Při zhoršování parametrů doporučujeme nemocným léčbu operační. Avšak ne ve všech případech operace může znamenat zlepšení. To musí podle příznaků posoudit urolog.
Nezhoubné zvětšení prostaty je doménou urologů, jak při stanovování závažnosti příznaků, tak i ve vlastní léčbě. Zavedení konzervativní léčby v posledních desetiletích velmi změnilo zvolené terapeutické postupy. Zatímco ještě do 90. let minulého století převládaly operace, dnes je převaha léčby konzervativní.
Zdroj: časopis Senior revue – autor: Doc. MUDr. Miroslav Hanuš, CSc., Foto: Internet
Zaměření: Důchodce, senior, penzista, pro důchodce, pro seniory, penze a důchod