Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...O služby pro seniory je zájem
Ačkoli v kraji přibývá lůžek v domovech důchodců i privátních penzionech, seniorů, kteří marně čekají na volné místo v nich, jsou tisíce. Jen v Ostravě se počet nevyřízených žádostí pohybuje okolo sedmi tisíc. Stále více rodin se tak potýká s problémem, jak zvládnout zaměstnání, péči o děti a seniora. V kraji proto přibývá organizací, které takovým rodinám nabízejí pomoc. Některé se o seniory starají jen ve dne, jiné i v noci. Některé pečují jen o relativně soběstačné lidi, některé se věnují také imobilním klientům.
Například Charitní Dům svaté Alžběty v Ostravě je zařízení pro přechodný pobyt seniorů ze zdravotním postižením. Za den a noc včetně stravy zaplatí klient 260 korun. ˝Máme přes čtyřicet lůžek a jsme obsazení,˝ řekla vedoucí střediska Jarmila Grollová s tím, že většina klientů čeká na umístění v domově.
˝Dvě naše lůžka jsou určená klientům, o které se starají příbuzní doma, ale potřebují krátkodobou pomoc v mimořádných situacích, například, když si chtějí odpočinout na dovolené nebo se třeba sami chystají na zákrok do nemocnice,˝ líčí Grollová. Podotkla, že i o tuto službu je velký zájem, termín pobytu je proto nutné objednat předem.
˝Rozhodně je dobře, že vznikají denní centra pro seniory,˝ tvrdí ostravský lékař, geriatr Hugo Přibyl. Pro koho je to dobře? Pro rodiny, které potřebují zaopatřit rodiče?
Pro ně také, protože mohou pracovat, ale především pro samotné seniory. Pobyt v centru je pro ně velkým přínosem po všech stránkách.
V čem jim pobyt tak prospívá?
Příznivě ovlivňuje jejich psychickou i fyzickou kondici. Osamělý senior má často pocit, že jen on má potíže související s věkem a nemocemi. V centru tráví den ve společnosti dalších lidí, se kterými si může povídat a sdílet své starosti i radosti. Vlastní potíže pak snáší lépe.
Ale co když si to senior nemyslí?
Každý případ je nutné posuzovat individuálně. Většina lidí je v kolektivu spokojenější. U seniorů trpících například Alzheimerovou chorobou je nutné zohlednit stupeň postižení a někdy podat antidepresiva. Senioři totiž nutně potřebují pohyb a podněty k aktivitám. Cokoli je lepší než ležet a čekat, až přijde konec. Třeba i společenské hry?
Určitě. Studie prokázaly, že v lehčích fázích Alzheimerovy choroby dokáže mentální cvičení paměti často více než léky. Třeba hra pexesa: nevyléčí, ale procvičí paměť a může oddálit hlubší projevy nemoci.
Stoletá žena ráda hraje karty
Charitní dům v Ostravě – Mariánských Horách nabízí i služby denního centra pro seniory. Je jedním z pěti v krajském městě. Nové denní centrum včera Charita otevřela v OstravěJihu. Stejné služby nabízí od listopadu také Domov důchodců na Opavské ulici v Ostravě-Porubě.
˝Začínali jsme se dvěma klientkami, teď už jich máme pět a další čtyři zájemci postupně nastoupí. Zbývá nám tak už jen jediné volné místo,˝ řekla vedoucí S-Centra při Domově důchodců Hana Rišková.
Služby tohoto centra si chválí nejstarší občanka Poruby Františka Střížová, která nedávno slavila 101 let, i její dcera Alena Rossi. ˝Ráno maminku doma vyzvednou, odpoledne mi ji autem přivezou. V centru maminka nejraději hraje karty, ale baví ji i jiné hry,˝ řekla žena, která se o maminku stará už třicet let.
Péče v centrech včetně stravy a dopravy stojí 100 až 250 korun na den, ale ne všem vyhovuje.
˝Mamka má Alzheimerovu chorobu, sama už se neobleče ani nenají. Uvítali jsme pomoc centra, ale ona tam být nechtěla. Plakala a tvrdila, že jí ubližují. Taťka už péči nezvládá, my s manželkou pracujeme a máme školou povinné děti. Nezbývá než doufat, že se uvolní místo v domově důchodců,˝ svěřil se muž z Ostravy.
Zdroj: Internet: MFDNES online – autor: Ivana Lesková, Foto: Internet
Zaměření: Důchodce, senior a zdraví, zdraví pro důchodce a seniory, penze a důchody