Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Postavení seniorů u jižních sousedů
Dnes je z celkového počtu více než dvou miliónů rakouských seniorů více než polovina činná v některé ze seniorských organizací. Neočekávají od nich jen nabídky a pomoc při utváření smysluplného života ve stáří, ale také účinné hájení svých zájmů. To však vyžadovalo, aby spojili své síly. Měli štěstí, že narazili na osvícené politiky. A myšlenkou dát seniorskému hnutí v zemi pod Alpami společnou střechu totiž přišel počátkem sedmdesátých let tehdejší spolkový kancléř Bruno Kreisky.
I díky tomu byla v roce 1976 založena Rakouská rada seniorů. Vedle ní v devadesátých letech z iniciativy dvou největších seniorských organizací – Svazu penzistů (PVĂ) a Svazu seniorů (ĂSB) - vznikla jako poradní orgán vlády spolková rada pro záležitost seniorů. Původně příslušela ke spolkovému kancléřství, od roku 2000 působí při ministerstvu pro sociální bezpečí a záležitosti generací. Úkolem tohoto orgánu je posuzovat a připomínkovat zákony, které se týkají starší generace. Hlavní součástí této 35 členné spolkové rady je tzv. Kurie seniorů, která čítá 19 členů. Stalo se tak na základě obecného poznání, že záležitosti seniorů mohou nejlépe sledovat samotní senioři. Proto také členy Kurie jmenují samotní senioři a její obsazení vychází z velikosti členské základny zastoupených seniorských organizací. Je to průhledné a zamezuje to tomu, že za seniory mluví lidé, kteří nemají mandát. Dalších 16 členů tohoto poradního orgánu je pak jmenováno spolkovými zeměmi, kancléřem a vybranými ministerstvy či Svazem měst a Svazem obcí. Rada se volí na tři roky.
Aby Kurie seniorů mohla i navenek pracovat účinně, vyvstala časem potřeba jejího právního zastřešení. Vzhledem k pracovnímu i personálnímu prolínání se jím nakonec stala Rakouská rada seniorů. Členy této střechové organizace mohou být seniorské organizace s celostátním významem, které mají minimálně 10 000 členů a působí nejméně ve třech spolkových zemích. Dnes Rakouská rada seniorů sdružuje celkem pět organizací, počet míst, která mají v 19-členné radě, je odvozen od velkosti jejich členské základny.
Zákon o seniorech
Tzv. Seniorengesetz je výdobytek, který Rakušanům zatím můžeme jen závidět. Byl přijat v roce 1998 a je výsledkem snah, posílit roli samotných seniorů při vytváření života starší generace. Tak, aby sami rozhodovali, na co se v tomto směru zaměřit.
Zákon tak např. stanoví, že spolková vláda každoročně v rámci státního rozpočtu vyčlení i prostředky na podporu seniorů. Sloužit mají seniorským organizacím zejména k zajištění poradenství, informovanosti a péče o seniory. Ročně tak na každou Rakušanku starší 55 let a na každého Rakušana nad 60 let vláda dává k dispozici pevně stanovenou částku (v roce 1998 to bylo 11 schillinků, dnes je to 0,8 euro), o jejímž využití rozhodují samotní senioři. Seniorské organizace, které z této obecné podpory čerpají, musejí o jejím využití skládat účty Rakouské radě seniorů. Vedle této podpory ze zákony mohou seniorské organizace žádat o další prostředky, které však už podléhají schválení.
Rakouské radě seniorů byl za přispění rakouského prezidenta Heinze Fischera v roce 2005 přiznán rovněž statut tzv. 5. sociálního partnera, což dává radě větší prostor při prosazování zájmů třetí generace v sociální oblasti.
Jak na tom jsou?
Údaje o průměrných důchodech jsou zavádějící. Proto k penzím v Rakousku uvádíme následující přehled (tabulka), z něhož si lze učinit objektivnější závěry:
Rakouští penzisté si z důchodu platí zdravotní pojištění, penze je vyplácena 14krát ročně. Nyní se zvažuje do roku 2010 zavést minimální penzi ve výši 726 euro, kterou by ale měli dostávat pouze pojištěnci, kteří nemají jiný další zhodnotitelný majetek. K němu má patřit příjem partnera nebo úspory, počítat se do něho naopak nemají byty v osobním vlastnictví. Myšlenka zavedení minimálního důchodu vznikla na základě údajů, podle kterých 460 000 z více než 9 milionů Rakušanů žije pod oficiální hranicí chudoby. K sociálně nejslabším zřejmě jako u nás patří i v Rakousku velká část důchodců.
Výše penzí
ženy | muži | |
Do jednoho tisíce euro | 63% | 30% |
Od jednoho tisíce do dvou tisíc euro | 30% | 50% |
Nad dva tisíce euro | 7% | 20% |
Průměr (brutto) | 760 euro | 1 400 euro |
Zaměření: důchodce, senior, penzista, důchod, penze, pro důchodce, pro seniory, pro penzisty