Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Proč pořád běhat s odpadky? Rozdrťte je!
Odpad, který vzniká při přípravě jídel, a zbytky, které zůstanou na talířích, tvoří až polovinu všech odpadků v domácnosti. Tyto zbytky jsou organického původu a nedají se v odpadkovém koši dlouho skladovat. Kazí se, hnijí, plesniví – a zapáchají. Drtič je možné nainstalovat do nové i starší kuchyně, záleží jen na sklonu potrubí. Jejich cena se pohybuje mezi sedmi a dvaceti tisíci korunami.
Montuje se místo sifonu
Drtič se namontuje místo sifonu pod dřez. Obsluha je celkem jednoduchá. Pustí se studená voda, tlačítkem se zapne drtič a pak už se štětkou ˝krmí˝ hrdlo drtiče. Odpad je rozmělněn na drobné zbytky, které nejsou větší než zrnka rýže a voda je unáší do kanalizace.
Jednou z výhod drtiče je, že nijak neomezuje běžné funkce dřezu. Pokud jen oplachujete talíře nebo zeleninu, drtič nepracuje. Do chodu ho uvedete právě až po zmáčknutí tlačítka. Nikdo ale drtič nepoužívejte ˝na sucho˝. Předem vždycky pusťte vodu, která odplaví částečky odpadu pryč.
Nemusíte se ani obávat toho, že by vám drtič poranil prsty. Stroj je umístěn dostatečně daleko pod dřezem. Pokud už máte drtič, nepoužívejte prostředky na čištění odpadu. Mohly by poškodit těsnění přístroje.
Co všechno (ne)zvládne
Drtiče do kuchyní jsou dnes skutečně dostatečně výkonné, takže si poradí třeba i s rybími kostmi a hlavami, vaječnými skořápkami, kostmi z kuřete či malými hovězími kostmi, ale třeba také s párátky či kávovými filtry i s kávou.
Pokud si ovšem nejste jistí, co můžete do drtiče nastrkat, držte se základní poučky: Co dokáže rozložit příroda, zvládne i drtič. Takže: těstoviny, rýže, pečivo, ovoce, zelenina, slupky, omáčky a další zbytky, které běžně zůstanou na talíři.
Do drtiče by se naopak neměly dostat zbytky houby na mytí nádobí nebo drátěnky. Mohly by zařízení poničit. Do drtiče nepatří ani syrové zbytky masa, kloubů a šlach, škeble, ale také zbytky igelitu nebo provázky.
Potrubí se neucpe
Nemusíte se obávat, že by drtič odpadků ucpal nebo zanesl potrubí. Naopak malé střípky z rozdrcených kostí stěny trubek čistí. Drtič nevyžaduje žádnou údržbu, nemusíte ho ostřit jako nože. Jeho životnost je minimálně 27 let. Montáž je jednoduchá, ale nechte ji na odborné firmě.
A pak jsou tu i další výhody. Drtič snižuje celkové množství odpadu v domácnosti, šetří čas a také peníze, protože snižuje celkovou spotřebu vody v bytě či domě.
K životnímu prostředí je velmi šetrný. V čističkách odpadních vod se miniaturní částečky rozdrceného odpadu lépe rozkládají.
Zdroj: Internet: iDNES, Foto: Internet
Téma: Důchodci, senioři, penzisté a peníze