Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Voda z kohoutku bývá kvalitnější než balená

Publikováno: 16.02.07
Počet zobrazení: 1337

Lidé by si měli při nákupu dávat pozor, jak prodejce skladuje balenou vodu. Pokud na lahve svítí ve velkých teplech slunce, mohou se v ní přemnožit bakterie a tekutina může být nakonec mnohem méně kvalitní než čerstvá voda z vodovodu.

Menší riziko hrozí u perlivé vody. Oxid uhličitý působí jako dezinfekční činidlo, řekl na přednášce o výrobě pitné vody Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku akademie věd.

Lidé často pijí balenou vodu, protože kvalitě tekutiny, která jim doma teče z kohoutku, příliš nedůvěřují. Podle Pivokonského jsou jejich obavy zbytečné, voda ve vodárně se na rozdíl od zdrojů, ze kterých jsou plněny plastové lahve, prověřuje několikrát denně. Pít vodu z vodovodu Pražanům doporučuje i hygienik metropole Vladimír Polanecký.

Přestože některé balené vody dosahují vysoké kvality, je dobré při každém nákupu láhev zkontrolovat. Balená voda nemusí být bez závady, pokud není vhodně skladovaná. Bakterie se mohou přemnožit hlavně v lahvích, na které v regále svítí několik hodin nebo dní slunce.

„V létě bych doporučil sycenou vodu,“ tvrdí Polanecký. Další zásadou je kupovat vodu, která je skladovaná ve tmě, a v teplém počasí brát menší balení. Voda by se totiž podle Polaneckého měla v takových podmínkách spotřebovat do dvou až tří hodin po otevření. Bakterie, které se v tekutině mohou přemnožit, nepatří mezi nejnebezpečnější, střevní problémy by však podle něj vyvolat mohly.

Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost připomíná, že na bakterie jsou citlivější děti. Rodiče by proto měli při plánování výletu dobře zvažovat, jestli bude na místě vhodná voda ke koupi.

Podle Pivokonského lidé často mylně zaměňují balenou vodu za pitnou – tedy vodu k denní spotřebě. Mnoho lidí pije vody minerální, které nejsou k pravidelnému požívání ve velkém množství vhodné.

Velká spotřeba balených vod má také negativní dopad na ekologii. „Je to snad nejméně ekologický výrobek, jaký lidstvo vymyslelo,“ myslí si Pivokonský. Kromě plastových lahví zatíží životní prostředí dlouhá přeprava vody od zdroje do obchodu a z obchodu ke spotřebiteli.

Lidé by se podle odborníka měli také zamyslet nad cenou balených vod. Místo jednoho metru krychlového často stejně kvalitní vody z kohoutku získají přibližně čtyři nebo pět litrů v plastu. „Kvůli poklesu spotřeby musí paradoxně vodu zdražovat i vodárny,“ tvrdí Pivokonský.

Odborníci si myslí, že ke zbytečné spotřebě balené vody láká nakupující hlavně silná reklamní kampaň. „Slyšel jsem o lidech, kteří se v ní i koupou,“ řekl Pivokonský. Připustil však, že si sám asi jednu balenou vodu týdně koupí jako vhodný doplněk k vodě z kohoutku.

Zdroj: Internet: ČeskéNoviny.cz – autor: ČTK

Téma: Důchodci, senioři, penzisté a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: