Dnes je 14.11.2024, Svátek má Sáva, zítra Leopold

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Zima a vlasy

Publikováno: 28.02.07
Počet zobrazení: 1721

Zimní radovánky jsou už sice za námi, ale toto roční období ještě neskončilo. Alespoň se svým chladným vzduchem, který nedělá dobře jak pokožce, tak i vlasům. Je zde mnoho vlivů, které mohou nepříznivě ovlivnit kvalitu vlasů, nebo dokonce způsobit jejich onemocnění. Co dělat, aby naše vlasy v chladném počasí netrpěly?

Velké teplotní rozdíly
Při přechodech mezi venkovním vzduchem a vytopenými místnostmi jsou vlasy vystaveny velkým teplotním rozdílům – střídání teplot zatěžuje jak vlasovou pokožku, tak vlasy samotné.

Ach, ty čepice!
Budeme-li se chtít ochránit před větrem či deštěm, nevyhneme se nošení pokrývek hlavy – vlasy se pod nimi zapotí a zapaří a více se mastí. Na to přímo navazuje častější mytí vlasů a jejich sušení horkým fénem, což kvalitě vlasů také nesvědčí.

Neseďte doma!
Pokud naopak ven vycházíme málo a raději sedíme doma v přetopené místnosti, jsou vlasy přesušené, snadněji se lámou, jsou rozlítané a účes nedrží. Na kvalitu vlasů může mít vliv i nedostatek slunečního záření, které působí dezinfekčně.

Sluníčko, popojdi maličko …
Nedostatek slunečního svitu ovlivňuje i naši psychiku – častěji se dostavují deprese. Negativní změny psychiky mají vliv na celkový stav organismu, klesá imunita, mění se metabolismus, dochází k hormonálním výkyvům. Kvalita vlasů a vlasové pokožky je těmito změnami ovlivněna zevnitř.

Strava ovlivňuje vše
To se týká i vlasů – v neposlední řadě zevnitř působí i změna jídelníčku – menší přísun vitaminů a stopových prvků, zvýšený přísun tuků a cukrů ovlivňuje kvalitu pokožky i vlasů. Jednou z důležitých látek, kterou je třeba lidskému organismu pravidelně dodávat, je provitamin A – betakaroten. Denní doporučovaná dávka činí 5 – 10 miligramů. Vitamin C má preventivní účinky při infekcích, posiluje imunitní systém. Doporučená denní dávka je 60 mg, pro antioxidační účinky 200 mg. Mezi další nenahraditelné látky patří: vitamin E, selen, zinek, vápník a ideální kombinace je vápník, hořčík a zinek.

Odborník poradí nejlépe
Pokud navštěvujete kvalitní kadeřnický salon, připravuje vás váš kadeřník na příchod zimy již na podzim. Stejně tak je potřeba dopřát vlasům na jaře intenzivní speciální péči. A to zejména tehdy, máte-li vlasy problematické. Preventivní ošetření vlasů i jejich následná regenerace jsou individuální záležitostí – jedná se o komplex postupů a neexistuje jeden univerzální recept pro všechny.

Po čem vlasy touží?
Pečovat je třeba jak o vlasovou cibulku, aby byl vlas podpořen ve svém růstu, tak o vlas samotný – cibulka vyživí vlas zhruba do délky 10 – 15 cm, zbylá délka vlasů je již odkázána především na péči z vnějšku.
Důležitá je volba správné vlasové kosmetiky.

- Šampon
Podle typu vlasů je třeba zvolit vhodný šampon a kondicionér, popřípadě místo něj vlasové tonikum – pokud máte problematickou vlasovou pokožku. Šampon musí očistit vlasy i vlasovou pokožku a zklidnit ji. Účinné látky obsažené v šamponu se nedostanou do podkoží, ale působí pouze na povrchu kůže.

- Kondicionér
Pro kvalitní ošetření vlasů je důležité použít kondicionér. Neplatí ovšem, že každý typ vlasů potřebuje silně výživný přípravek. Také není pravda, že je třeba kondicionérem v zimě ošetřovat i vlasovou pokožku. Silný kondicionér na jemných vlasech způsobí jejich zplihnutí, a pokud je nanášen i na pokožku, vlasy se rychle mastí. Jemné vlasy tedy vyžadují kondicionér lehký, pevné a houževnaté vlasy naopak silnější kondicionér, ovšem se zvláčňujícími účinky, aby vlasy neztěžkly.

- Vlasové kúry
K intenzivnější regeneraci v zimě jsou určeny vitaminové, výživné nebo hydratační vlasové kúry. Tyto koncentrované roztoky v ampulkách působí nejen na povrchu vlasů a pokožky, ale účinné látky z nich pronikají až do podkoží. Kúry nanáší kadeřník za pomoci speciálních masáží, jež vlasovou pokožku stimulují, uvolňují a očišťují, zpevňují vnitřní strukturu vlasu a chrání jej na povrchu. Vlasy se díky intenzivní péči vyživí a zlepší se jejich růst.

- Stylingové prostředky
Vyberte si vhodné stylingové přípravky, které váš účes zpevní, dodají mu potřebný objem, a přitom ho nezatíží. Důraz je kladen na přirozený vzhled, vzdušnost a lehkost účesu. Na výběr máte z obrovské škály prostředků – nepoužívejte ty nejlacinější – často jsou po nich vlasy slepené a bývají nešetrné. Naopak je vhodné vybrat prostředek, který slibuje víc – vlas vyživuje a nezatěžuje. Vhodné jsou prostředky zvětšující objem. Pro všechny tyto prostředky však platí jedno: než půjdete spát, je potřeba vlasy důkladně pročesat – pokud jste použila stylingového prostředku poněkud víc, raději vlasy umyjte.

- Česání
Vlasy byste si měla každý den důkladně pročesat – nejlépe kartáčem s masážními kuličkami. Nejenže vlasům pročesání prospívá, ale současně masírujete a stimulujete pokožku hlavy.

- Stříhání
Účinnou pomocí po zimě bývá alespoň mírné zastřižení vlasů. To odstraní roztřepené konečky či oslabené konce jemných vlasů.

- Každý jsme jiný
Zdůrazňuji, že důležitá je individuální péče – někdo potřebuje opakovat intenzivní kúru několikrát za sebou, někdo potřebuje vlasy odmastit, jinému stačí jednorázové ošetření u kadeřníka. Je však třeba myslet na to, že stav vlasů ovlivňuje i řada vnitřních faktorů. A jejich následky leckdy nepřekoná ani sebedokonalejší vnější péče. V péči o poškozené vlasy se proto musí začít odstraněním vnitřních příčin, například různých chorobných stavů, stresu či dietních chyb.

Čeho se vyvarovat?
Nenamáhejte vlasy zbytečně. Vyhněte se častému fénování a s výraznějšími zákroky, jako je trvalá ondulace, barvení apod., počkejte raději na jaro.

Nemoc vlasů
Zatímco některé choroby v zimě ustupují nebo se jejich projevy zmírňují, pro nemoci vlasů a vlasové pokožky platí, že jim zima neprospívá. Zvýšená zátěž vlasové pokožky způsobená střídáním teplot, nošením pokrývek hlavy a k tomu nedostatek slunce a větší stres způsobují zvýšenou mastivost vlasů, a tedy zhoršení seboroické dermatitidy i častější výskyt lupů. Pacienti s těmito problémy proto musí již během zimy vyhledat dermatologa a zahájit potřebnou léčbu.
Již na podzim se začíná projevovat sezonně fyziologicky dané zvýšené vypadávaní vlasů. Pokud má pacient navíc nějaké vnitřní onemocnění, vypadávaní nepřestane, ale pokračuje. V takovém případě je třeba zahájit dermatologickou léčbu.

Zdroj: Internet: Měsíčník zdraví.cz, Foto: Internet

Téma: Důchodce, senior, penzista a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: