Dnes je 23.11.2024, Svátek má Klement, zítra Emílie

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Důchodce – velmi snadný terč

Publikováno: 13.03.07
Počet zobrazení: 2307

Okradených důvěřivých důchodců, ale i mladších lidí v republice přibývá. Přes varování policistů často přijdou o své celoživotní úspory. Zloději jsou ale stále zákeřnější a neustále vymýšlejí nové triky.

Jen vloni policisté vyšetřovali 51 případů, při nichž podvodníci seniory připravili o více než 3,4 milionu korun. ˝Pachatele se podařilo dopadnout pouze v jedenácti případech. Zadrženi byli dva muži a tři mladé ženy,˝ řekl včera šéf krajských kriminalistů Jiří Krupička.

Alarmující je, že jen za první dva měsíce letošního roku kriminalisté již evidují dalších 23 případů, kdy důchodci kvůli důvěřivosti přišli o více než půl milionu korun. ˝Zatím se ale nepodařilo dopadnout pachatele ani jediné z těchto krádeží,˝ přiznal Krupička.
˝Oběťmi zlodějů se tak v poslední době nestávají jen důchodci, ale i mnohem mladší lidé. Je to hlavně kvůli tomu, že jejich příběhy jsou mnohem důvěryhodnější, pachatelé mají slušné vystupování, jsou pěkně oblečeni a navíc jsou velmi dobře připraveni,˝ vysvětlil šéf severočeských kriminalistů Jiří Krupička.

Přestože policisté důchodce neustále varují, zdá se, že ti jsou nepoučitelní. ˝Máme tu i případ muže z Ústí, kterého podvodníci okradli už dvakrát. Dvakrát mu zalhali, že je posílá vnuk, který nutně potřebuje peníze. Kolegové se rozhodli, že to už není možné a že si pána vyzkouší sami. Šli za ním domů a opět chtěli, aby jim dal pro vnuka peníze. A pán by jim je opravdu poskytl. Bohužel naše varování často nezabírá,˝ popsal šéf kriminalistů.

Podle policistů je dopadení těchto zločinců složité. ˝Pátrání komplikuje zejména fakt, že senioři po krádeži bývají psychicky otřeseni a nedokáží si podobu pachatele pořádně vybavit,˝ vysvětlil Jiří Krupička.

Nízké tresty

A i po dopadení jsou potíže. Podle policistů mívají podvodníci dobré právníky. ˝Zřejmě mají hodně peněz a mohou si dovolit opravdu ty dobré. Ti pak poškozené matou, že lupiče nedokáží poznat,˝ popsal šéf kriminalistů. Podvodníci ale nespoléhají jen na bezmeznou důvěřivost lidí, ale na lup se pečlivě připravují. ˝Jeden muž a žena ze Slovenska, které jsme dopadli už vloni, odstranili ze svého peugeotu tovární znaky a nahradili je znaky opelu. Prostě chtěli seniory zmást,˝ popsal Krupička.
Kromě poměrně nízké objasněnosti policisty trápí také to, že tresty za tyto činy jsou poměrně nízké, od 6 měsíců do tří let. ˝Navíc jsou pachatelé často vyšetřováni na svobodě, což naši práci komplikuje,˝ vysvětlil Krupička. Vyšší trest si pachatelé odnášejí jen v případech, kdy se jim podaří prokázat sérii takových podvodů a loupeží.
Podle šéfa kriminalistů mají tyto činy na svědomí nejčastěji lidé, kteří už mají nějaké hříchy. ˝Bývají to pachatelé, kteří začínali s krádežemi například v hypermarketech, na parkovištích. Často jsou z menšinového etnika,˝ říká Krupička.

˝Instalatérovi˝ naletí každý

Nový trik si na severočeské důchodce nyní vymyslel falešný instalatér. Od začátku roku se mu podařilo připravit o peníze sedm lidí. Například v Ústí nad Labem zazvonil začátkem února na dveře bytu osmapadesátiletého muže a překvapenému nájemníkovi oznámil, že sousedovi v bytě nad ním praskla voda a je nutné zkontrolovat, zda neprotéká dolů.
˝Když vyděšený majitel bytu obíhal místnosti a zoufale pátral, zda ho soused nevytápí, sebral mu ˝instalatér˝ peněženku s dvěma tisíci korun a osobními doklady,˝ popsala jeden z případů severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Podle kriminalistů mělo dalších šest případů navlas stejný scénář.
˝Máme podezření, že pachatelem je někdo místní. Zřejmě to jednou náhodně vyzkoušel, a protože byl úspěšný, rozhodl se pokračovat. Jeho trik je důvěryhodný, každý člověk v podobné situaci začne okamžitě hledat škody, které mohla voda v jeho bytě napáchat,˝ vysvětlil Krupička. Podle kriminalistů ˝instalatér˝ své oběti zřejmě sleduje. ˝Když vidí, že se právě vracíte domů, za okamžik, ještě než se stačíte v chodbě svléknout, zazvoní. Když lidé jdou hledat škody, z chodby mu pak stačí vzít kabelku nebo tašku s doklady a penězi,˝ říká šéf kriminalistů. Podle něj se spokojí s tím, co najde poblíž, proto škoda nebývá tak vysoká.

Porouchaný kamion

Naopak o poměrně značné částky peněz přicházejí důchodci, které si na mušku vezmou podvodníci předstírající nehodu kamionu. Nejnovějším trikem, s kterým letos podvodníci přišli, je totiž předstíraná nehoda kamionu. Nejvíce těchto případů je na Lounsku a Teplicku. Povedený pár řádil po celé republice.
˝Cestou z nákupu či lékárny osloví důchodce německy neznámá žena. Pokud oběť rozumí, setrvá podvodnice u němčiny, jinak přejde na lámanou češtinu. Žena chce vysvětlit cestu k nemocnici a po chvíli vezme důchodce do auta, aby cestu ukázal. Zanedlouho se senior dozví, že havaroval řidič kamionu a nutně by potřebovali půjčit na jeho odtažení. Ke zvýšení důvěryhodnosti si podvodníci u něj doma nechají tašku a vyšší finanční hotovost v cizí měně s tím, že si odpoledne v bance peníze vymění a vše vrátí. Později ale důvěřiví senioři zjistí, že v tašce jsou místo peněz jen papíry. To už ale jsou podvodníci dávno pryč,˝ popsala další způsob okrádání severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. ˝Jak jsme zjistili, podvodníci batohy kupovali v Praze,˝ popsal šéf kriminalistů Krupička.
Policisté se při vyšetřování obrátili na své kolegy v Německu. ˝Žena totiž mluví perfektně německy, je velice důvěryhodná, má kultivované vystupování. Hlavně kvůli její bezchybné němčině jsme se kolegů v Sasku ptali, jestli se také oni nesetkali s podobnými případy,˝ vysvětlil šéf kriminalistů Jiří Krupička. Zatím nesetkali.

Podle policistů je nárůst těchto podvodů v poslední době alarmující. Statistiky o počtech okradených seniorů policisté začali samostatně vést až loni. ˝Dříve byly tyto činy evidovány spolu s krádežemi, zneužitím platební karty… Protože ale případů okrádání seniorů začalo neustále přibývat, od loňského roku je už evidujeme samostatně,˝ uvedla Hrubešová.

Jak se bránit

Brněnští policisté jako první v republice připravili nejen pro důchodce takzvanou Senior akademii. Vysvětlovali jim, jak předcházet okradení, jak čelit násilným útokům či jak si zabezpečit byt.
˝Na žádost samotných posluchačů jsme zavedli i kurz sebeobrany. I když se učili spíše to, jak se bránit úderům, jak je vykrýt nebo třeba jak padat a nezranit se,˝ popsal Luboš Fiala, který měl projekt na starosti.
Tento týden si dekret o ukončení prvního ročníku Senior akademie převzalo z rukou brněnského primátora 88 absolventů. Důchodci z několika okresů jižní Moravy, kteří se do Senior akademie zapojili, se nyní stali asistenty policie v oblasti prevence kriminality. Své zkušenosti mají předávat svým vrstevníkům. Policie uvažuje i o jejich zapojení do dalších projektů, aby přestali být snadnou kořistí podvodníků.

Zbraslavice – Policisté radili lidem i ve Zbraslavicích. ˝Podomní obchodníci navštěvují na vesnicích osaměle žijící starší osoby, nabízejí jim k prodeji různé zboží a snaží se tak dostat do bytu. Tam zjistí, kde důchodce schovává peníze a ukradnou mu je,˝ řekl Daniel Votroubek z kutnohorské policie. Jaká je účast na besedách?
Pořádáno je několik besed do roka, na poslední besedě ve Zbraslavicích bylo asi 25 posluchačů, obecně je zájem o tyto besedy velký.
Do budoucna se připravuje projekt, který se jmenuje comunity policing. Jde o lepší spolupráci mezi občanem a policií. Tento nápad vychází z období první republiky, kdy každý znal svého ˝okrskáře˝.

Kriminalisté také nabádají všechny důchodce, aby okradení hlásili. ˝Často se také stává, že řada lidí podvodníky prokoukne, a do bytu je nepustí. Bylo by dobré, kdyby i tyto případy ohlásili. Mohli by totiž dobře podvodníky popsat,˝ nabádá Hrubešová. Podle ní je nejdůležitější, aby senioři do bytu nepouštěli nikoho cizího. ˝Děti a vnuci by měli se svými příbuznými o tomto nebezpečí hovořit a být s nimi neustále v kontaktu. Mnohdy, když u dveří zazvoní cizí člověk, může pomoci i telefonická rada,˝ vysvětlila Hrubešová.
Podle policejního psychologa Josefa Kováříka je velice složité myšlení starých lidí změnit. ˝Platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Oni jsou opravdu nepoučitelní a můžete to vysvětlovat horem dolem. Pak zase přijde nějaký slušně vypadající člověk, nabídne jim pomoc, a oni zase uvěří,˝ říká psycholog. Navíc seniory okrádají lidé, kteří to mají dobře promyšlené a připravené.

Zdroj: Internet: MFDNES online, PRÁVO online, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: